Radio Białystok | Wiadomości | Do siedmiu wzrosła liczba pracowników UMWP zakażonych koronawirusem

Do siedmiu wzrosła liczba pracowników UMWP zakażonych koronawirusem

25.05.2020, 13:12, akt. 13:20

Do siedmiu wzrosła liczba pracowników urzędu marszałkowskiego w Białymstoku zakażonych koronawirusem - poinformował w poniedziałek (25.05) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. 56 osób jest w kwarantannie. Sytuacja jest opanowana - ocenił marszałek.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fot. Katarzyna Cichoń
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fot. Katarzyna Cichoń

Pierwszy przypadek koronawirusa wśród pracowników urzędu marszałkowskiego potwierdzono przed tygodniem.


Marszałek poinformował w poniedziałek, że dotychczas testom poddano większość osób, które miały jakikolwiek kontakt z tymi osobami, u których potwierdzono zakażanie. Zamknięto i odkażono budynki urzędu w różnych lokalizacjach, ale urząd pracuje, od poniedziałku przywracana jest możliwość osobistej obsługi interesantów.


Wracamy tak jak wszystkie inne urzędy też do kontaktu z klientami i chcemy żeby wyglądało to w taki sposób, aby nasi klienci umawiali się na spotkania, wtedy będzie o wiele prościej zabezpieczyć wszystkie te kwestie związane z rygorami sanitarnymi 

- powiedział Artur Kosicki.


Marszałek poinformował, że do badań - po konsultacjach z lekarzami i stacją sanepidu - wskazano grupę około czterystu osób. Przebadano osoby zajmujące się także m.in. sprzątaniem pomieszczeń, obsługą informatyczną, osoby wykonujące prace remontowo-budowlane czy pomagające w przeprowadzce w urzędzie.


"Dlatego tak duża akcja badań osób, które potencjalnie mogły mieć kontakt z tymi (zakażonymi) osobami" - poinformował marszałek. Podkreślił, że osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie miały kontaktu z klientami urzędu. "Miały tylko i wyłącznie kontakt z pracownikami wewnątrz" - powiedział Artur Kosicki.


Na razie mogę powiedzieć i uspokoić mieszkańców województwa podlaskiego, że sytuacja została opanowana. Wszystkie źródła zakażenia mamy zdiagnozowane, pomieszczenia zostały zdezynfekowane

 - dodał marszałek.


Artur Kosicki poinformował, że władze województwa są w kontakcie z zakażonymi pracownikami, pracownikami w kwarantannie.


Marszałek poinformował również, że o 3 mln zł (do sumy 9 mln zł) będzie zwiększony budżet realizowanego przez samorząd województwa (z dofinansowaniem z UE) projektu profilaktyki chorób odkleszczowych w regionie, a projekt będzie rozszerzony o kwestie związane z koronawirusem.


"Te 3 mln zł będą przeznaczone na to, aby można było zabezpieczyć nasz urząd z punktu widzenia walki z koronawirusem" - poinformował marszałek. Wyjaśnił, że pieniądze te posłużą do refundacji kosztów urzędu marszałkowskiego np. zakup środków do dezynfekcji, środków ochrony osobistej, w przyszłości także testów - jeśli będzie taka konieczność - zaznaczył marszałek.


Artur Kosicki wyjaśnił, że taką możliwość - rozszerzania zakresu już realizowanych projektów - daje specustawa i inne regulacje wprowadzone przez rząd. "I my z tych regulacji prawnych właśnie korzystamy" - mówił marszałek. Przyznał, że "merytorycznie" projekt profilaktyki chorób odkleszczowych z koronawirusem nie mają ze sobą związku, rozszerzenie istniejącego projektu jest jednak szybsze niż przygotowywanie do dofinansowania nowego projektu.


W Podlaskiem dotąd odnotowano 421 przypadków koronawirusa, 9 osób zmarło, 345 wyzdrowiało, 1 tys. 536 jest w kwarantrannie, 75 przebywa w szpitalach z podejrzeniem koronawirusa. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


13,4 mld zł unijnych funduszy na walkę z koronawirusem

25.05.2020, 12:21

Na walkę z koronawirusem i antykryzysowe rozwiązania dla gospodarki przeznaczono 13,4 mld zł z funduszy Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek (25.05) minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Szósty pracownik Urzędu Marszałkowskiego zakażony koronawirusem

22.05.2020, 18:34

U kolejnego - już u szóstego - pracownika Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku stwierdzono zakażenie koronawirusem. Przebywa w izolacji domowej. W piątek (22.05) przed południem poinformowano, że COVID-19 wykryto u trzech pracowników, teraz przybył jeden nowy przypadek.


Kolejni pracownicy UMWP zarażeni koronawirusem

22.05.2020, 12:22

U kolejnych trzech pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok