Radio Białystok | Wiadomości | Chcieli zrobić sobie zdjęcie za polsko-białoruską granicą - dostali mandaty

Chcieli zrobić sobie zdjęcie za polsko-białoruską granicą - dostali mandaty

27.05.2020, 16:17, akt. 16:21

Dwoje Polaków zostało ukaranych mandatami za nielegalnie przekroczenie polsko-białoruskiej granicy, ale z tego powodu muszą też odbyć dwutygodniową kwarantannę - poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej. Jak się tłumaczyli po zatrzymaniu, chcieli tylko zrobić sobie zdjęcie.

Źródło fot.: POSG
Źródło fot.: POSG

Sprawców zatrzymano w miejscowości Masiewo

Jak poinformowała w środę (27.05) rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, funkcjonariusze SG z Narewki we wtorek (26.05) rano zauważyli wejście na pas drogi granicznej i przekroczenie polsko-białoruskiej granicy przez dwie osoby. Przekroczenie granicy potwierdziła też strona białoruska. Sprawców - jak dodała Katarzyna Zdanowicz - zatrzymano w miejscowości Masiewo.

Okazało się, że było to dwoje Polaków: 36-letnia kobieta i 31-letni mężczyzna, którzy w okolicy przebywali turystycznie. Postanowili zrobić sobie zdjęcie ze słupem granicznym po białoruskiej stronie. - Świadomie dokonali przekroczenia granicy wbrew przepisom, pomimo widocznych w miejscu zdarzenia tablic informujących o zakazie przekraczania granicy państwowej oraz wejścia na pas drogi granicznej - poinformowała Katarzyna Zdanowicz. Dlatego też, zostali ukarani mandatami w wysokości po 500 zł.

Dodatkowo, z powodu przekroczenia granicy, zostali skierowani na kwarantannę. 

Po konsultacji ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Hajnówce w związku z obowiązującymi przepisami, podjęto decyzję o zamieszczeniu danych sprawców nielegalnego przekroczenia granicy w ewidencji sanitarnej celem odbycia 14-dniowej kwarantanny

 - podała Katarzyna Zdanowicz.

To nie pierwsze takie zdarzenie

To nie pierwsze takie zdarzenie. Pod koniec kwietnia POSG informował o mężczyźnie, który wraz z kolegami chciał zrobić sobie zdjęcie ze znakiem granicznym przy polsko-białoruskiej granicy. Koledzy pozostali na pasie drogi, za co też dostali mandaty, a on wszedł na terytorium Białorusi, dlatego nie tylko dostał mandat, ale również musiał odbyć kwarantannę.

Pamiętajmy, że niezastosowanie się do zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych, czy wejście na pas drogi granicznej, jest naruszeniem prawa zagrożonym karą grzywny do 500 zł. Ciekawość i lekkomyślność, np. aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, czy z bliska obejrzeć znaki graniczne, nie są żadnym usprawiedliwieniem

- przypomniała Katarzyna Zdanowicz.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Otwarto piesze przejście w Szeginiach na granicy z Polską

16.05.2020, 10:20

Ukraińska straż graniczna poinformowała w sobotnim komunikacie, że od północy otwarte jest piesze przejście w Szeginiach prowadzące do Medyki w Polsce. Również strona polska przekazała, że o północy przywrócono funkcjonowanie przejścia w Medyce.


Patrol z sejneńskiej placówki Straży Granicznej zatrzymał czterech Czeczenów

14.05.2020, 06:04

Mężczyźni wczoraj (13.05) we wsi Poluńce nielegalnie przekroczyli granicę polsko-litewską.


Podlaska Straż Graniczna zatrzymała dwóch Litwinów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę

4.05.2020, 19:06

Dwóch Litwinów, którzy nielegalnie przekroczyli wschodnią granicę Polski, zatrzymała Straż Graniczna w województwie podlaskim. Jeden z nich twierdził, że wybierał się do dziewczyny mieszkającej na Białorusi. Obu ostatecznie przekazano służbom litewskim w ramach procedury readmisji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie

Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok