Radio Białystok | Wiadomości | Cztery osoby z regionu otrzymały ordery i odznaczenia państwowe - w tym marszałek województwa podlaskiego

Cztery osoby z regionu otrzymały ordery i odznaczenia państwowe - w tym marszałek województwa podlaskiego

autor: Renata Reda

27.05.2020, 16:31, akt. 19:25

W przypadającym w środę (27.05) Dniu Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda przyznał ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym samorządowcom. Wśród wyróżnionych są cztery osoby z województwa podlaskiego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego). Ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu. Zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order dzieli się na 5 klas: Krzyż Wielki, Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Komandorski, Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski. W okresie II Rzeczypospolitej Order Odrodzenia Polski był zwykle nadawany w dwóch terminach świąt państwowych: 3 maja i 11 listopada.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczona została burmistrz Czyżewa Anna Bogucka i wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć, a Srebrny Krzyż Zasługi prezydent nadał wójtowi gminy Zbójna Elżbiecie Parzych. Ordery i odznaczenia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczyła szefowa Kancelaria Prezydenta Halina Szymańska. W uroczystości uczestniczyli także wicemarszałek Senatu Marek Pęk i minister Adam Kwiatkowski.

Ceremonię zorganizowano w Dniu Samorządu Terytorialnego ustanowionego w  rocznicę pierwszych wyborów samorządowych w Polsce. W tym roku mija 30 lat od tego wydarzenia. Ordery i odznaczenia od prezydenta dostało w środę w sumie 14 osób.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Danutę Wawrzynkiewicz - wieloletnią działaczkę samorządową. Współpracowała ona przy powstawaniu podstawowych aktów prawnych dotyczących finansów samorządu terytorialnego. Była skarbnikiem miasta stołecznego Warszawy w latach 2004-2007, doradcą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Śp. ks. Stanisław Jurczuk otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

16.04.2020, 19:35

Śp. ks. Stanisław Jurczuk prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, członek działającej przy prezydencie Narodowej Rady Rozwoju otrzymał odznaczenie prezydenta - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystościom pogrzebowym w parafii św. Jadwigi w Milanówku przewodniczył bp Rafał Markowski.


9 osób uhonorowano w Białymstoku państwowymi odznaczeniami za zasługi dla Polski

11.02.2020, 12:43

Dziewięć osób, w tym trzy pośmiertnie, uhonorowano we wtorek (11.02) w Białymstoku różnymi odznaczeniami państwowymi za zasługi i działalność na rzecz Polski.


Działacze dawnej opozycji odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

10.12.2019, 17:25

Pięć kolejnych osób, które w latach 80. ubiegłego wieku w różny sposób zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej w północno-wschodniej Polsce, zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się we wtorek w białostockim oddziale IPN.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok