Radio Białystok | Wiadomości | Działacze dawnej opozycji odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

Działacze dawnej opozycji odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

autor: Grzegorz Pilat

10.12.2019, 17:25, akt. 17:32

Pięć kolejnych osób, które w latach 80. ubiegłego wieku w różny sposób zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej w północno-wschodniej Polsce, zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się we wtorek w białostockim oddziale IPN.

Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat

Działacze dawnej opozycji odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wtorek Krzyże Wolności i Solidarność otrzymali w Białymstoku: Zbigniew Jacenty Hasulak, Stanisław Dariusz Jarosiński, Krystyna Strubel i Władysław Zarecki. Pośmiertnie wyróżniono również Janinę Werpachowską. "Na pewno wiele osób zasługuje na wyróżnienie za postawę w czasach komunizmu" - mówił, dziękując w imieniu odznaczonych Stanisław Dariusz Jarosiński.

Wręczający odznaczenia prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał znaczenie pamięci.

To jest istota naszego trwania. Pamięć, którą zawsze każdy okupant, każdy zaborca, każdy człowiek źle życzący naszej ojczyźnie, chce odebrać. Człowiek bez pamięci, bez korzeni, jest bezbronny, łatwo daje się manipulować

- mówił. Jarosław Szarek mówił też, że Solidarność jako ruch obywatelski, upomniała się o godność człowieka. "Ale upomniała się też o pamięć, o prawdę, ten fundament naszego bycia, człowieczeństwa. System komunistyczny był zbudowany na kłamstwie, kilkadziesiąt lat jego trwania pozostawiło wiele ran, wiele pęknięć w nas samych" - powiedział prezes IPN.

Podkreślił, że wyrazem tej pamięci jest Krzyż Wolności i Solidarności. Zapewniał, że IPN "uczyni wszystko", żeby dzieje życia działaczy opozycji antykomunistycznej sprzed kilkudziesięciu lat zostały przekazane młodemu pokoleniu.

Żeby państwa historia, państwa zmagania, były dla młodego pokolenia punktem odniesienia, żeby kolejne młode pokolenie na tym budowało

- mówił Szarek. W Białymstoku podobna uroczystość odbyła się pół roku temu; wyróżniono wówczas dziewiętnaście osób. W ciągu kilku lat Krzyże  Wolności i Solidarności otrzymało w tym regionie już w sumie ok. stu działaczy dawnej opozycji.

Krzyże Wolności i Solidarności są przyznawane od sierpnia 2010 r. Ustanowiono je przed 30. rocznicą Sierpnia'80 oraz powstania NSZZ  "Solidarność". Odznaczenia nadaje prezydent RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowani są nimi działacze opozycji demokratycznej, przede wszystkim za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.

Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości z 1930 r., ustanowionego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej jako "wyraz wdzięczności II RP dla wszystkich tych, którzy walczyli o jej niepodległość". Oba odznaczenia mają podobny wzór, różnią się kolorystyką i napisami.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności opozycjonistom z lat 80.

12.06.2018, 14:12

Siedemnastu opozycjonistów z lat 80. otrzymało we wtorek (12.06) w Białymstoku Krzyże Wolności i Solidarności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew


źródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietna


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok