Radio Białystok | Wiadomości | Śp. ks. Stanisław Jurczuk otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Śp. ks. Stanisław Jurczuk otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

16.04.2020, 19:35, akt. 19:44

Śp. ks. Stanisław Jurczuk prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, członek działającej przy prezydencie Narodowej Rady Rozwoju otrzymał odznaczenie prezydenta - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystościom pogrzebowym w parafii św. Jadwigi w Milanówku przewodniczył bp Rafał Markowski.

Śp. ksiądz Stanisław Jurczuk, źródło: pfron.org.pl
Śp. ksiądz Stanisław Jurczuk, źródło: pfron.org.pl

Pożegnanie w gronie najbliższych

Ze względu na epidemię uroczystości pogrzebowe śp. ks. Stanisława Jurczuka, prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych odbyły się w gronie najbliższych. Wzięła w nich udział siostra bliźniaczka i trzech braci. Specjalny wieniec przekazała para prezydencka. Przed liturgią minister z kancelarii prezydenta RP odczytał list, w którym Andrzej Duda dziękował zmarłemu kapłanowi za jego oddaną posługę niepełnosprawnym. W dowód uznania za zaangażowanie jako społecznika, śp. ks. Stanisław Jurczuk otrzymał pośmiertnie od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie mszy pogrzebowej bp Rafał Markowski dziękował Bogu za życie i kapłańską posługę śp. ks. Jurczuka, zwracając uwagę na jego wyjątkowy charyzmat. 


Osobom niepełnosprawnym oddał całe swoje życie, całą swoją energię. Walczył o ich normalność, o ich udział w życiu Kościoła. To on zabiegał, aby ludzi niepełnosprawni mogli uczestniczyć w katechizacji, w przygotowaniu do sakramentów, w liturgii mszy św. Wiedział, że w ten sposób łączy tych ludzi, którzy doświadczają cierpienia z Chrystusem, z Jego miłością – powiedział bp Markowski.


Nawiązując do swoich osobistych doświadczeń biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej wyznał: "Byłem pełen podziwu dla jego zaangażowania, energii, którą wkładał w to, co robił. To była prawdziwa kapłańska ofiara. Jego nagła śmierć była niejako dopełnieniem tego, co całe życie czynił" – powiedział bp Markowski.

W czasie mszy pogrzebowej kazanie wygłosił ks. prał Jan Sikorski. Duchowny zwrócił uwagę, że "śp. ks. Jurczuk był niezwykle samodzielną osobą. Zdynamizował całe środowisko niepełnosprawnych zakładając najpierw w parafii Stowarzyszenie Rodzin Niepełnosprawnych. Z czasem stworzył struktury na poziomie całej archidiecezji warszawskiej. Następnie został członkiem sekcji Polityka Społeczna Narodowej Rady Rozwoju" – powiedział kaznodzieja.


Ks. Stanisław Jurczuk pochodził z Podlasia

Mówiąc o osobistych zaletach śp. ks. Jurczuka, ks. Sikorski przypomniał, że zmarły pochodził z Podlasia. 


Był człowiekiem niezwykle silnym, mocnym a jednocześnie wrażliwym na każdą ludzką potrzebę. Jego szczególną miłością byli niepełnosprawni, którymi zajmował się jak brat, ojciec, matka. Trudno było sobie wyobrazić kogoś bardziej oddanego, niż on – wspominał ks. Sikorski.


Duchowny zwrócił również uwagę na zdolności organizacyjne zmarłego. 


Jako proboszcz byłem dumny z tego, co robił, z tego, jak potrafił stworzyć szkolę integracyjną, jak zarządzał Katolickim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych. Ludziom zabraknie kogoś, kto ich naprawę kochał - powiedział ks. Sikorski.


Gościem placówki kilkakrotnie była Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.


Miał 63 lata

Ks. Stanisław Jurczuk zmarł 11 kwietnia w Wielką Sobotę. Miał 63 lata. Od 1995 r. był Prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, od 1990 r. duszpasterzem niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, był też członkiem sekcji Polityka społeczna Narodowej Rady Rozwoju. Ksiądz Jurczuk był laureatem wielu nagród za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok