Radio Białystok | Wiadomości | Tadeusz Truskolaski: Nie oceniam postaci "Łupaszki", ale osoby kontrowersyjne nie powinny być patronami ulic

Tadeusz Truskolaski: Nie oceniam postaci "Łupaszki", ale osoby kontrowersyjne nie powinny być patronami ulic

autor: Edyta Wołosik

28.05.2020, 14:09, akt. 14:14

Skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego na pewno będzie. To już wczoraj zapowiedział przewodniczący Rady Miasta - Łukasz Prokorym, ale do których kwestii konkretnie będzie się odnosić, decyzja zapadnie po przeanalizowaniu uzasadnienia. Tak - z kolei - mówił w czwartek (28.05) prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. A chodzi o zmianę nazwy ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Ulica majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Ulica majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę samorządu na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który unieważnił zmianę tej nazwy na ulicę Podlaską.

Jak mówi Tadeusz Truskolaski: "nie oceniam postaci "Łupaszki", ale uważam, że osoby kontrowersyjne nie powinny być patronami ulic; w innych częściach kraju takich kontrowersji nie ma, ale w Białymstoku jest to działanie prowokacyjne w stosunku do mniejszości narodowych, które mają ogromne zastrzeżenia co do działalności "Łupaszki", ale chciałbym też podkreślić, że ta nazwa ulicy na Skorupach będzie w przestrzeni miejskiej do czasu zakończenia sprawy".

Wojewódzki Sąd Administracyjny ocenił, że podczas podejmowania uchwały przez białostockich radnych o nadaniu nowej nazwy, czyli Podlaskiej, doszło do istotnego naruszenia prawa.

Po tym wyroku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaapelował, by Rada Miasta zrezygnowała z dalszych kroków, by zmienić nazwę ulicy. Zygmunta "Szendzielarza" Łupaszkę określił mianem "pewnej ikony środowiska Armii Krajowej, środowiska żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju".

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czy białostocka ulica nadal będzie nosiła imię "Łupaszki"? 31.05.2020

31.05.2020, 00:48

Uchwała zmieniająca nazwę ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską narusza prawo - tak ocenił Wojewódzki Sąd Administracyny w Białymstoku. Dlatego uznał, że wojewoda słusznie ją uchylił i oddalił skargę radnych w tej sprawie. To oznacza, że nazwa im. majora "Łupaszki" – może zostać.


Będzie skarga do NSA ws. ulicy im. Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku

27.05.2020, 14:14

Będzie skarga do NSA od wyroku ws. zmiany nazwy ulicy w Białymstoku, noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - poinformował w środę (27.05) przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym. Sąd pierwszej instancji oddalił skargę samorządu na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który unieważnił zmianę tej nazwy na ulicę Podlaską.


Ulica majora Łupaszki w Białymstoku – zostaje 26.05.2020

26.05.2020, 12:52

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że uchwała zmieniająca nazwę ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską narusza prawo.


Sąd oddalił skargę białostockich radnych - ul. im. Szendzielarza "Łupaszki" zostaje

26.05.2020, 12:12

W czasie procedowania uchwały o zmianie w Białymstoku nazwy ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" doszło do istotnego naruszenia prawa - ocenił we wtorek (26.05) miejscowy sąd administracyjny. Oddalił tym samym skargę rady miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego, który unieważnił tę uchwałę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok