Radio Białystok | Wiadomości | "Podlaskie sploty" - projekt promujący tradycyjne tkactwo

"Podlaskie sploty" - projekt promujący tradycyjne tkactwo

30.05.2020, 15:30, akt. 16:03

Warsztaty różnych technik tkackich, dwudniowy festiwal tkactwa, a także album z pracami podlaskich tkaczek - złożą się na tegoroczny projekt Podlaskiego Instytutu Kultury promujący tradycyjne tkactwo. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Podlaskie sploty".

Pracownia tkacka Teresy Pryzmont w Janowie, fot. Joanna Sikora
Pracownia tkacka Teresy Pryzmont w Janowie, fot. Joanna Sikora

Tkactwo się odradza

Podlaski Instytut Kultury (PIK, wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku) od kilku lat zabiega o to, by chronić i promować zanikające tkactwo tradycyjne; pracownicy ośrodka podkreślają, że jest ono unikatowe. Organizowane są warsztaty dla dorosłych, konkursy, działania dla dzieci i młodzieży zachęcające do poznania tradycji tkackich, powstał też szlak, który prowadzi przez miejscowości, gdzie mieszczą się pracownie tkaczek.

Jak powiedziała koordynatorka projektu Krystyna Kunicka z PIK, obserwuje, że tkactwo w województwie podlaskim się odradza, z roku na rok przybywa osób zainteresowanych tkactwem w różnych aspektach: tych którzy chcą tkać, ale i tych, którzy chcą nabyć. W jej ocenie, jednak nadal trzeba upowszechniać wiedzę o tradycji tkactwa i tym, że region jest jego zagłębiem.

Stąd w tym roku pomysł na festiwal, który - jak mówiła Krystyna Kunicka - ma być zaproszeniem dla mieszkańców "do takiego wspólnego tkackiego działania". Jak podkreśliła, jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli odbędzie się pod koniec sierpnia i potrwa dwa dni. Złożą się na niego m.in. wystawy, filmy i spektakl dla dzieci. Będzie można też zobaczyć całe spektrum tkactwa od tego tradycyjnego po inspiracje współczesnych artystów ludową tkaniną. Zaplanowano też działania w plenerze w Parku Zwierzynieckim, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tkaniu na krosnach; w parku odbędzie się też piknik tkacki.

Festiwal ma popularyzować tkactwo

Krystyna Kunicka powiedziała, że festiwal ma popularyzować i zachęcić zarówno do najmłodszych jaki dorosłych mieszkańców, a także dotrzeć do tych, którzy o tkactwie słyszeli niewiele, aby właśnie mieli okazję zobaczyć i spróbować swoich sił.

Drugim dużym działaniem będą warsztaty tkackie dla dorosłych. Będzie można się nauczyć tkać m.in. perebory, sejpaki i tkaninę dwuosnowową. Kunicka powiedziała, że zainteresowanie jest bardzo duże, zgłaszają się chętni z całej Polski. Ale - jak dodała - pierwszeństwo będą miały osoby, które pochodzą z regionu, ale też te, które będą chciały kontynuować tkanie po warsztatach. "Zależy nam na tym, żeby to tkactwo, które ma swoją kolebkę tutaj (w Podlaskiem), ale też ma swoje tradycje ma tutaj, żeby te tradycje zostały na naszym terenie" - dodała.

W ramach tegorocznego projektu powstanie też album zawierający fotografie prac tkaczek, które mieszkają i tworzą w regionie. Zrealizowane zostaną też krótkie filmy z pracowni tkackich mieszczących się na szlaku "Kraina wątku i osnowy".

Projekt "Podlaskie sploty" został dofinansowany ze środków ministerstwa kultury i podlaskiego urzędu marszałkowskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ministerstwo Kultury przekazało prawie 4 mln zł na regionalne przedsięwzięcia kulturalne

26.02.2020, 14:50

Spektakl dla dzieci ze spektrum autyzmu, promocja tradycyjnego tkactwa, warsztaty taneczne dla dzieci, zakup nowości do bibliotek i przebudowa budowa muzealnego magazynu - to niektóre projekty, które będą realizowane przez podlaskie instytucje kultury dzięki dotacjom z MKiDN.


Czym jest tkactwo 3D? Wystawa Marty Pokojowczyk w WOAK-u

19.01.2020, 10:34

Czym jest Tkactwo 3D? Dowiemy się tego w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury z wystawy artystki Marty Pokojowczyk.


W WOAK-u podsumowano projekt "Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”

25.09.2019, 13:31

To przede wszystkim promocja regionalnej twórczości ludowej. W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku podsumowano w środę (25.09) projekt "Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok