Radio Białystok | Wiadomości | Świadczenie postojowe – co warto wiedzieć?

Świadczenie postojowe – co warto wiedzieć?

autor: Robert Bońkowski

2.06.2020, 08:16, akt. 08:25

Świadczenie postojowe według obecnie obowiązujących przepisów może być wypłacone trzykrotnie. Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieopodatkowane.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Warunkiem uzyskania postojowego jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego - mówi rzecznik białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka. Jak dodaje, rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 kwietnia bieżącego roku.

- Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także tym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia bieżącego roku. Osoby prowadzące działalność, rozliczające się w formie karty podatkowej, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł - mówi Katarzyna Krupicka.

Ponowna wypłata świadczenia postojowego realizowana jest na podstawie kolejnego wniosku. 

- Wnioskujący sam musi ocenić czy sytuacja materialna uległa jego poprawie czy też nie. Porównuje swoją obecną sytuację do tej sprzed złożenia wniosku o pierwsze świadczenie. W oświadczeniu nie musi wykazywać spadku przychodów o kolejne 15%, ale jego sytuacja materialna powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić - dodaje Katarzyna Krupicka.

Kolejna wypłata świadczenia może zostać zrealizowana nie wcześniej niż w następnym miesiącu po wypłacie poprzedniego świadczenia. Wniosek można złożyć nawet wówczas, gdy jeszcze nie wpłynęły pieniądze z pierwszego postojowego.

- Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. ZUS wypłaca świadczenie postojowe niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Odmowa prawa do świadczenia postojowego następuje w drodze decyzji - zaznacza Katarzyna Krupicka.

Rzecznik białostockiego oddziału ZUS mówi, że jeżeli ubiegamy się o kontynuację świadczenia postojowego, to należy wysłać ponownie właściwy druk czyli wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. Ma on symbol RSP-DK.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


ZUS: wypłacono już ponad 1,8 mld zł w ramach świadczenia postojowego

29.05.2020, 14:27

Ponad 1,8 mld zł wypłacono prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformowała w piątek (29.05) prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z pomocy tej skorzystało już prawie 1 mln osób.


Z problemem zwróciła się do nas słuchaczka, która nie dostała zasiłku chorobowego z ZUS-u

28.05.2020, 15:16

Z problemem zwróciła się do nas słuchaczka, która od końca marca jest na zwolnieniu i do tej pory nie dostała zasiłku chorobowego z ZUS-u. Jak mówi - bez tych przelewów - zwyczajnie zaczyna jej brakować pieniędzy na życie.


Szwed: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca

25.05.2020, 14:56

Trwają prace legislacyjne, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych, został przedłużony do 28 czerwca - poinformował wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok