Radio Białystok | Wiadomości | Litewski Skansen w Puńsku będzie można zwiedzić on-line

Litewski Skansen w Puńsku będzie można zwiedzić on-line

6.06.2020, 12:47, akt. 12:56

Gmina Puńsk ogłosiła przetarg na wykonanie aplikacji "Wirtualny spacer po Skansenie w Puńsku“. Już w sierpniu zabytek będzie można zwiedzić on-line.

"Wakacje ze smakiem" - odwiedzamy Sejny i Puńsk - Fot. Wojciech Szubzda
"Wakacje ze smakiem" - odwiedzamy Sejny i Puńsk - Fot. Wojciech Szubzda

Samorząd pod koniec ubiegłego roku wyremontował skansen, czyli tradycyjną zagrodę litewską w Puńsku, która uległa zniszczeniu w ostatnich latach. Skansen jest atrakcją turystyczną pogranicza polsko-litewskiego. Remont kosztował 225 tysięcy zł.

Zbudowany w 1986 roku Skansen jest największą atrakcję tego miasteczka. Zagroda wiejska z przełomu XIX i XX wieku składa się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza i studni z żurawiem. Wnętrza domu mieszkalnego mają historyczny, XIX-wieczny wystrój.

Projekt zakłada, wizualizację 4 pomieszczeń chałupy, spichlerza, 3 pomieszczeń chlewa, czyli obszar 187 metrów kw. Aplikacja będzie dostępna na stronie internetowej Gminy Puńsk. Ma być interaktywnym przewodnikiem po zabytkowym obiekcie.

Projekt zaplanowaliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii, ale w obecnej sytuacji okazuje się, że jest tym bardziej niezbędny. To ma być promocja Puńska. Mamy nadzieję, że osoby które zobaczą skansen on-line, potem przyjadą odwiedzić pogranicze polsko-litewskie

- powiedział wójt gminy Witold Liszkowski.

Budynki jak i elementy wyposażenia tego zabytku zostały przeniesione w latach 80-tych XX wieku ze wsi Wojtokiemie, blisko kilometr od centrum Puńska. Jest to typowa zagroda wielobudynkowa, najbardziej charakterystyczna na terenie Sejneńszczyzny u średniozamożnego rolnika. Zagroda posiada również drewniane ogrodzenie ze sztachet i żelazny kierat za stodołą. Przy chacie urządzono tradycyjny wiejski ogródek. Wszystkie budynki są drewniane.

W skansenie od lat odbywa się Festiwal Teatrów Stodolanych. Litewski teatr stodolany przedstawia codzienne życie wiejskie. Najstarszym teatrem tego typu w Polsce jest Teatr Stodolany Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, który powstał w 1958 roku.

W gminie Puńsk Litwini stanowią 80 proc. społeczności i dlatego jest ona nazywana stolicą Litwinów w Polsce. Wielu Litwinów mieszka także w Sejnach i okolicy. Szacuje się, że w Polsce żyje kilka tysięcy osób narodowości litewskiej. (PAP)

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lasy i parki narodowe w pełni otwarte - można korzystać z infrastruktury

6.06.2020, 09:55

Od soboty (6.06) znów można swobodnie korzystać z infrastruktury w lasach i Parkach Narodowych - poinformowało Ministerstwo Środowiska.


Od czerwca więcej atrakcji dostępnych dla zwiedzających Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna

31.05.2020, 08:26

Z początkiem czerwca znów będzie można zwiedzać wszystkie obiekty w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna.


Na Mazurach pojawili się turyści

30.05.2020, 11:22

Na Mazurach pojawili się turyści. W najbliższy długi czerwcowy weekend wolne są już tylko pojedyncze pokoje. Znalezienie wolnych miejsc na lipiec i sierpień także jest niełatwe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie

Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok