Radio Białystok | Wiadomości | Ćwiczenia Bull-Run 12 w pobliżu przesmyku suwalskiego

Ćwiczenia Bull-Run 12 w pobliżu przesmyku suwalskiego

22.06.2020, 20:22, akt. 20:39

Szef MON Mariusz Błaszczak oglądał w poniedziałek sojusznicze manewry wojskowe Bull-Run 12, które odbyły się w Jagłowie nad Biebrzą. Minister przekazał też siedem przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Ćwiczenia Bull-Run 12 w pobliżu przesmyku suwalskiego, źródło: MON
Ćwiczenia Bull-Run 12 w pobliżu przesmyku suwalskiego, źródło: MON

Tym razem manewry nie odbyły się na poligonie, ale w miejscu rzeczywistym w pobliżu Przesmyku Suwalskiego, w powiecie augustowskim w miejscowości Jagłowo. Według scenariusza NATO-wskie sojusznicze pododdziały brygady dokonały przekroczenia kilku rzek w trzech różnych rejonach Polski Północno-Wschodniej, m.in. na rzekach Biebrza i Netta.

W Jagłowie minister Błaszczak obejrzał inscenizację, w które przeciwnik próbował zniszczyć most i uszkodził go tak, że nie mogły nim przejechać ciężkie pojazdy grupy bojowej. W terenie amerykańskie grupy żołnierzy z mostami towarzyszącymi miały zadanie ustawić taki most, dzięki któremu żołnierze przedostali się na drugi brzeg rzeki Biebrza. Manewry zakończyły się sukcesem. Szef MON w Jagłowie podczas ćwiczeń mówił, że "Wojsko Polskie musi być silne, musi być dobrze wyposażone i wyszkolone". "Dobremu wyszkoleniu służą ćwiczenia - kolejna edycja ćwiczenia Bull-Run prowadzona wspólnie przez polskich żołnierzy, z żołnierzami USA, Zjednoczonego Królestwa, Rumunii i Chorwacji" - dodał.

Podkreślił, że priorytetem jest bezpieczeństwo. "Ćwiczenia, które mamy okazję obserwować (...), podnoszą bezpieczeństwo w szczególnym miejscu naszej ojczyzny, w północno-wschodniej Polsce, niedaleko przesmyku suwalskiego" - powiedział szef MON.

Błaszczak wyjaśnił, że celem manewrów Bull-Run była współpraca wojsk sojuszniczych, a także przećwiczenie mobilności wojska. "To niezwykle istotne dla poczucia bezpieczeństwa Polski, ale też dla całej wschodniej flanki NATO" - zaznaczył.

Podziękował żołnierzom wojsk sojuszniczych, za to, że mają "tyle woli i zapału, żeby doskonalić swoje umiejętności". "Widzą to mieszkańcy tej części naszego kraju i czują się dzięki temu bezpiecznie" - zapewnił szef MON.

Błaszczak podkreślił, że wojska sojusznicze dobrze sobie radzą z postawionymi im zadaniami. Podkreślił, że to ważne, by pokazać "państwom, które ostatnimi czasy najeżdżały inne kraje", że "jesteśmy silni, jesteśmy gotowi, do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i całej wschodniej flance NATO".

"Jesteśmy przygotowani do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo, jesteśmy gotowi do tego, żeby współdziałać, jesteśmy przygotowani, żeby odpowiedzieć, gdyby doszłoby do naruszenia granic państw Sojuszu Północno-Atlantyckiego" - zapewnił Błaszczak.

Szef MON mówił też o zwiększającej się sile polskiej armii. Jak podkreślił, służą temu ćwiczenia wojsk i modernizacja wojskowego uzbrojenia. Błaszczak, który podczas manewrów przekazał żołnierzom zestawy przeciwlotnicze Poprad, ocenił, że jest to "dobry, nowoczesny sprzęt, produkowany w Polsce".

Zaznaczył też, że poza dużymi kontraktami zbrojeniowymi, takimi jak zakup samolotów F-35, rakiet Patriot i HIMARS, resort obrony "konsekwentnie" realizuje kontrakty w polskim przemyśle zbrojeniowym. Dodał, że w zeszłym roku 60 proc. zamówień wojskowych trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Generał brygady Brett G. Sylvia, dowódca komponentu 1. Dywizji Kawalerii US Army w Polsce powiedział, że w ramach takich ćwiczeń i takiej współpracy jako NATO, pokazujemy, że jesteśmy wspólnie silni. "To bardzo dobry omen tego, że trenujemy właśnie tutaj, na wschodniej flance, to pokazuje, że jesteśmy gotowi na odparcie wszelkiej agresji ze Wschodu, a także pokazuje, że w sytuacji pandemicznej związanej z COVID jesteśmy w stanie współpracować" - dodał generał Sylvia.

Minister Błaszczak przekazał w poniedziałek siedem przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy uczestniczyły w ćwiczeniach Bull-Run. Zestawy Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej - wynika z informacji MON. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.

Rok temu szef MON przekazał dziewięć takich zestawów 15. Gołdapskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu. Obie jednostki, giżycka i gołdapska działają w strukturach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na podlaskich drogach będą pojawiały się kolumny wojskowe

19.06.2020, 14:04

Od piątku (19.06) do wtorku (23.06) na drogach północno-wschodniej Polski będą pojawiały się kolumny wojskowe.


Wojsko rozpoczyna szkolenia rezerwistów

14.06.2020, 13:28

To forma pomocy osobom, które w czasie pandemii straciły pracę, ale też rozwijanie polskiej armii.


Ostatnia w tym roku przysięga podlaskich żołnierzy obrony terytorialnej [zdjęcia, wideo]

30.11.2019, 13:48

60 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę (30.11) w Goniądzu uroczystą przysięgę na sztandar tej brygady. To szósta i ostatnia w 2019 r. przysięga w tej jednostce.


Ćwiczenia rotacyjne żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

19.10.2019, 11:04

Stosowania procedur bezpieczeństwa oraz współdziałania uczyć się będzie w sobotę i niedzielę (19-20.10) na terenie powiatów białostockiego i augustowskiego około siedmiuset żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - poinformowało dowództwo tej brygady.


Podsumowanie projektu "Anakonda 2018" – największych ćwiczeń wojskowych

26.11.2018, 16:08

Zmiana procedur i planów może być efektem międzynarodowych ćwiczeń obronnych "Anakonda 2018", których dwa pozamilitarne elementy związane z ewakuacją ludności przećwiczono w Podlaskiem. W poniedziałek (26.11) w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku podsumowano te ćwiczenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok