Radio Białystok | Wiadomości | Jak głosowali mieszkańcy Podlaskiego - pytaliśmy w całym regionie

Jak głosowali mieszkańcy Podlaskiego - pytaliśmy w całym regionie

Liczyły się tylko trzy nazwiska - Duda, Trzaskowski i Hołownia. Mieszkańcy regionu w rozmowach z naszymi reporterami rzadko wymieniali innych kandydatów na urząd prezydenta.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Jak głosowali mieszkańcy Kolna - relacja Pawła Wądołowskiego

Jak głosowali mieszkańcy Grajewa - relacja Pawła Wądołowskiego

Jak głosowali mieszkańcy Białegostoku - relacja Edyty Wołosik

Jak głosowali mieszkańcy Gródka - relacja Jarosława Iwaniuka

Jak głosowali mieszkańcy Tykocina - relacja Adama Janczewskiego

Jak głosowali mieszkańcy Suwałk - relacja Izy Kosakowskiej

Jak głosowali mieszkańcy Sokółki - relacja Marcina Glińskiego

Jak głosowali mieszkańcy Łap - relacja Adama Janczewskiego

Jak głosowali mieszkańcy Choroszczy - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białystok

Andrzej Duda za programy społeczne, Rafał Trzaskowski, bo potrzebna jest zmiana, a Szymon Hołownia, bo bezpartyjny. Tak pytani przez nas białostoczanie uzasadniali swój wybór i wymieniali głównie te trzy nazwiska, choć kandydatów w tych wyborach było 11. Niektórzy wyborcy nie chcieli jednak powiedzieć, na kogo oddali swój głos.

"Na tego, na kogo trzeba", "Nie mogę zdradzić" - mówiła część pytanych przez naszą reporterkę wyborców.

"Na Andrzeja Dudę, inni to raczej pozoranci". "Na Trzaskowskiego, to jest mniejsze zło, bo nie ma naprawdę dobrego kandydata. Chciałbym zmiany, porządnej zmiany, z tym że możemy liczyć na tych kandydatów, których mamy". "Hołownia - ktoś nowy, ktoś świeży, bezpartyjny".


Suwałki

Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia - na tych kandydatów najczęściej głosowali suwalczanie. Od rana mieszkańcy miasta ustawiali się w kolejkach pod lokalami wyborczymi, wszyscy w maseczkach, często z własnymi długopisami, przestrzegając w ten sposób wymogi sanitarne. Decyzję o tym na kogo postawią swój „krzyżyk’ podejmowali zwykle dużo wcześniej, śledząc wcześniejsze dokonania kandydatów i ich programy wyborcze.

"Ja głosowałam na Dudę oczywiście, bardzo mu życzę, żeby był następną kadencję. My emeryci, to głównie o to nam chodzi, żeby utrzymać te walory, które mieliśmy do tej pory przyznane.  Myślę, że on daje taką pewność" - mówiła naszej reporterce emerytowana suwalczanka.  

"Na Hołownię. Koniec już tej wojny PO-PiS-owskiej, bo to już trochę dosyć tego. On jest pierwszym, który ujął się za zwierzętami, chce powołać w Polsce rzecznika praw zwierząt. Jak ludzie będą szanować zwierzęta, to i będą szanować innych ludzi" - mówiła młoda dziewczyna.


Łomża

Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia – wybory mieszkańców Łomży pokrywały się w przedwyborczymi sondażami. Większość  wyborców była pewna swojego kandydata i ci szli głosować na konkretną osobę, inni wahali się niemal do ostatniej chwili:

"Jeszcze się zastanawiam, ale na pewno nie na tego, który niby bryluje. Trzeba zmienić, nie bardzo podobała mi się ta prezydentura". "Na Trzaskowskiego zagłosuję, młody, po drugie potrzebna jest taka kontrola nad władzą, żeby nie pozwalała sobie za wiele".  "Na tego, kto jest sprawiedliwy, dobry, uczciwy i kto kocha Polskę i Boga". "Hołownia albo Trzaskowski - w ostatniej chwili podejmę decyzję i tak będzie druga tura wyborcza, więc mam nadzieję, że któryś z nich wejdzie". "Ja na Trzaskowskiego, ale moje dzieci będą na Hołownię głosować. Ja uważam, że Hołownia nie ma zaplecza politycznego i wydaje mi się, że bez tego ciężko jest cokolwiek jednak zrobić. Niewielkie uprawnienia ma prezydent w naszym kraju, to prawda, ale nawet niewielkie to trudno będzie bez żadnego zaplecza realizować" - tak mówili naszemu reporterowi mieszkańcy Łomży.


Choroszcz


Głosowali też mieszkańcy podbiałostockiej Choroszczy. Wielu z nich deklarowało chęć zmiany prezydenta. W pierwszej turze poprzednich wyborów prezydenckich ponad 41 proc. głosujących mieszkańców gminy Choroszcz popierało Andrzeja Dudę.

"Wybrałem Rafała Trzaskowskiego. Problem jest taki, że w Polsce już od bardzo długiego czasu trudno jest głosować za kimś, a raczej częściej głosujemy przeciwko. W tym wypadku chyba też niestety, bo nadal nie znalazłem swojego idealnego kandydata. Bez przekonania, nie ma akurat tego kandydata, który wszystkie by te poglądy miał w swoim programie, za którymi ja bym stał" - mówił młody mężczyzna. Na kogoś spoza układu, przede wszystkim, żeby mamy nadzieję, w końcu coś się u nas zmieniło. Wcześniej bojkotowałem wybory, nie miałem żadnego kandydata, a teraz uważam, że każdy spoza układu jest lepszy, niż obecny" - mówił mieszkaniec Choroszczy, który jednak nie zdradził, na kogo zagłosował.


Grajewo

Chcemy zmiany, kontra dotychczasowa kadencja była bardzo dobra. Mieszkańcy Grajewa, najczęściej jako swoich faworytów wymieniało dwóch głównych rywali, Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego.

"Na prezydenta Dudę, bo takie mam upodobanie", "Na Trzaskowskiego. Cały czas mi się wydaje, żeby demokracja polega na tym, że podstawą jest trójpodział władzy. PiS obecnie ten trójpodział władz bardzo mocno narusza. Nie lubię tego, nie podoba mi się to, dlatego na niego zagłosowałem", "Wychowaliśmy się w innym ustroju, to co oni narzucają, to trochę krępuje swobodę" - mówili naszemu reporterowi.


Gródek

W Gródku preferencje wyborcze były podzielone, choć wśród nazwisk kandydatów, wymienianych przez głosujących, nie pojawił się nikt spoza pierwszej czwórki prowadzącej w przedwyborczych sondażach. Nie wszyscy chcieli też wprost mówić o tym na kogo oddali swój głos.

"To jest obywatelski obowiązek, ale nie chcę mówić, na kogo głosuję", "Trzaskowski, bo już dość było tego, co się dzieje, wystarczy, zmiana", "Ja głosuję na pana Andrzeja Dudę, uważam że to jest najlepszy prezydent, w ciągu tych 30 lat nie było takiego", "Może trzeba zmienić, ten trochę za dużo obiecał, za dużo jest partyjny, także na tego nie będę głosował", "Na kandydata z naszego terenu, ja nie lubię tych kłótni, tych obrażeń, kłamstw. Ja już stara kobieta, będę miała 77 lat, a oni nawijają makaron na uszy" - mówili naszemu reporterowi mieszkańcy Gródka.


Kolno


Urzędującego prezydenta jako swojego faworyta wskazywali najczęściej mieszkańcy Kolna, z którymi rozmawiał nasz reporter. Jako powód takiego wyboru wymieniali min jego dotychczasową działalność, mieli także nadzieję, że będzie ją kontynuował podczas kolejnej kadencji. Wśród głosujących swoich zwolenników znaleźli też Rafał Trzaskowski i Krzysztof Bosak.

"Na urzędującego prezydenta, jestem zadowolony i mam nadzieję, że będzie tylko tak dalej",  "W ostatniej chwili zadecydujemy między Hołownia a Bosakiem. Hołownia dlatego, że nie należy do partii politycznej, a Bosak dlatego, że jest narodowcem czyli patriotą", "Druga tura spotka się Trzaskowski z Dudą", "Zawiodłem się na obecnym, więc nie daję mu drugiej szansy, chociaż nie był zły, ale zawiodłem się", "Krzysztof Bosak - jedyny rzetelny kandydat" - słyszał w Kolnie nasz reporter. 

Łapy

Mieszkańcy Łap również chętnie głosowali. W poprzednich wyborach w pierwszej turze Andrzej Duda zdobył tam ponad 53 proc. głosów. Teraz wielu mieszkańców także wybrało urzędującego prezydenta.

"Na Dudę głosuję, mam 3 wnuczki, to znaczy jest 3 razy po 500", "Po co zmieniać jak jest dobry?", "Najlepszy, nie ma szans żaden inny, dużo zmian nastąpiło w porównaniu do tamtych prezydentów" - mówią mieszkańcy Łap.


Sokółka

Mimo reżimu sanitarnego przed lokalami wyborczymi w Sokółce ustawiały się kolejki. Mieszkańcy miasteczka chętnie brali udział w głosowaniu w wyborach prezydenckich. Niektórzy wybierali Rafała Trzaskowskiego bądź Szymona Hołownię, inni chcieli, aby prezydentem pozostał Andrzej Duda. 

"Chcę, żeby Andrzej Duda wygrał, trzynastkę dał, ludziom po 500 plus dawał dla dzieci, katolik", "Na Hołownię, najbardziej poglądy chrześcijańskie nas przekonują i fakt, że nie należy do żadnej partii", "Na Trzaskowskiego, po prostu nie lubię PiS-u, podoba mi się facet, energiczny i przyjemny" - usłyszał od mieszkańców Sokółki nasz reporter.

W powiecie sokólskim uprawnionych do głosowania było blisko 54 tys. osób. Głosowano w 63 obwodach.


Tykocin

Głosowali także mieszkańcy Tykocina. Wśród nich wyborcy popierający urzędującego prezydenta. W poprzednich wyborach prezydenckich w pierwszej turze w Tykocinie na Andrzeja Dudę głosowało niemal 58 proc. wyborców.

"Na kochanego Dudę, on bardzo dobrze rządził i popieramy go. Pomaga rencistom, emerytom i młodym tak samo", "Na Krzysztofa Bosaka, bo jest w stanie coś zmienić w Polsce", "Może na Dudę, może na Trzaskowskiego" - usłyszał w Tykocinie nasz reporter.


Wysokie Mazowieckie


W Wysokiem Mazowieckiem powszechnie uznawanym za ostoję Prawa i Sprawiedliwości, opinie głosujących mieszkańców w znakomitej większości potwierdzały tę opinię. Chociaż nawet tam zdarzały się także wskazania na innych kandydatów:

"Oczywiście, że na Dudę, prawdziwy Polak, ani czerwony, ani odchylony", "Oczywiście, że Duda. Takiego prezydenta nie było jeszcze w Polsce, tyle co zrobił dla Polaków, to jest niebo a ziemia, jedyny kandydat. Ile mamy dobrodziejstw!", "Dla mnie jest najlepszy prezydent obecny, nie widzę nikogo lepszego. Może dla Warszawy to Trzaskowski dobry", "Dobry jest ten, który jest, lepszego na razie nie widzę wśród kandydatów, zrobił najwięcej dla Polski, rodzinom się zupełnie życie zmieniło", "Ja nie jestem za nim, to nie mój prezydent", "Na Rafała Trzaskowskiego, bo jest nam najbliżej poglądowo. Chcemy, żeby Polska się zmieniła, żeby Polska była miejscem tolerancji i żeby ludzie mogli żyć obok siebie szczęśliwi i uśmiechnięci, a nie zaszczuci na siebie", "Na Bosaka, ponieważ jestem za wolnością gospodarczą" - usłyszał od mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego nasz reporter.

Pięć lat temu, w poprzednich wyborach prezydenckich w pierwszym głosowaniu Andrzej Duda w Wysokiem Mazowieckiem zdobył ponad 48% głosów wyborców.
A w drugiej turze - prawie 68%.


Zambrów

Pięć lat temu w Zambrowie prawie 46% mieszkańców oddało swój głos w pierwszej turze na Andrzeja Dudę. Sądząc z ich dzisiejszych wypowiedzi, obecny prezydent także tym razem może liczyć na to, że jego kandydaturę wskaże większość mieszkańców tego miasta.


"Ja mam swojego kandydata, który jest dobrym prezydentem i dalej niech będzie",  "Żółta rewolucja - chcemy czegoś nowego, wystarczy tego PiS-u, głową i sercem Hołownia", "Na pana Dudę, bo się sprawdził. Każdy ma swoje za uszami, ale uważam, że wiele dobrego zrobił dla Polski",  "Na obecnego prezydenta, dla mnie jest najlepszy", "Hołownia - od nas jest, z Białegostoku chłopak, ważne odpartyjnienie urzędu i powiązań z kościołem" - mówią mieszkańcy Zambrowa.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok