Radio Białystok | Wiadomości | 20 osób oskarżonych o obrót narkotykami w Białymstoku

20 osób oskarżonych o obrót narkotykami w Białymstoku

3.07.2020, 12:42, akt. 12:56

Dwadzieścia osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku o udział w obrocie znacznymi ilościami marihuany, haszyszu i amfetaminy.

merydolla, Fotolia.com
merydolla, Fotolia.com

Zarzuty dotyczą działalności w latach 2016-2019, w niektórych przypadkach obejmują ponad 30 kg narkotyków. Wobec ośmiu kolejnych osób skierowano do sądu wnioski o skazanie bez rozprawy.


Oskarżeni mają od 21 do 52 lat. Jak poinformowała białostocka prokuratura, zarzucono im udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających, w postaci marihuany i haszyszu oraz substancji psychotropowych (amfetaminy) poprzez ich nabywanie i dalszą odsprzedaż, w okresie od stycznia 2016 roku do stycznia 2019 roku, na terenie Białegostoku i okolicznych miejscowości oraz Warszawy.


Ilości narkotyków, których obrót zarzucono poszczególnym oskarżonym, oscylowały od 100 gramów do 33 kilogramów - podała prokuratura.


Śledztwo prowadziło od stycznia 2018 roku białostockie biuro CBŚP pod nadzorem prokuratury okręgowej. W większości przypadków oskarżonym grozi do 12 lat więzienia (przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii); w niektórych przypadkach zagrożenie karne jest wyższe o połowę, bo śledczy przyjęli, iż z obrotu narkotykami te osoby uczyniły sobie stałe źródło dochodu.


W jednym przypadku oskarżenie obejmuje zakup i przemyt do Polski z Holandii 3 kg marihuany; grozi za to do 15 lat więzienia.


Większość oskarżonych nie przyznaje się do winy


Oskarżeni w większości nie przyznali się do zarzuconych im czynów. Dziewięciu spośród nich było wcześniej karanych za przestępstwa – głównie narkotykowe oraz przeciwko mieniu. Wobec jedenastu osób - na różnych etapach śledztwa - stosowano tymczasowy areszt, zmieniony potem na tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.


Oprócz aktu oskarżenia obejmującego dwadzieścia osób, prokuratura skierowała wnioski o skazanie bez przeprowadzania rozprawy kolejnych ośmiu osób, które przyznały się i chcą dobrowolnie poddać się karze.


Jak podała prokuratura, w czerwcu 2019 roku, w sprawie wyłączonej z tego śledztwa, prawomocnie skazano na karę więzienia dwóch mężczyzn za przemyt z Holandii do Polski narkotyków przeznaczonych na potrzeby obrotu przez oskarżonych w głównym wątku tej sprawy.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: Policyjny pies znalazł narkotyki w pluszowym misiu

29.05.2020, 12:36

Wypełnionego narkotykami pluszowego misia wskazał policyjny pies w czasie przeszukania mieszkania w Białymstoku. W sumie w tym lokalu mundurowi zabezpieczyli ponad pół kilograma marihuany i amfetaminy, zatrzymano cztery osoby; trzy z nich aresztowano.


Policjanci z Zambrowa zatrzymali kilkanaście osób podejrzewanych o posiadanie i handel narkotykami

29.05.2020, 10:32

12 osób w ciągu miesiąca zatrzymali zambrowscy policjanci w związku z handlem i posiadaniem narkotyków. W sumie znaleźli przy nich prawie 2 kilogramy amfetaminy, blisko kilogram marihuany i 240 tabletek ekstazy. Prokuratura Okręgowa w Łomży prowadzi oddzielne 3 śledztwa w tej sprawie.


Narkotyki i plantację marihuany znaleźli w ostatnich dniach podlascy policjanci

27.05.2020, 15:16

W sumie blisko 1,5 kg narkotyków i plantację marihuany znaleźli w ostatnich dniach podlascy policjanci z Wysokiego Mazowieckiego i Bielska Podlaskiego.


Hajnowscy policjanci zatrzymali 4 osoby podejrzane o rozbój

6.05.2020, 12:45

Długi były prawdopodobną przyczyną napadu na 22-latka w jednej z miejscowości w powiecie hajnowskim. Tamtejsi policjanci zatrzymali 4 osoby podejrzane o rozbój.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok