Radio Białystok | Wiadomości | Organizacje prawosławne apelują, by nie mieszać prawosławia do polityki

Organizacje prawosławne apelują, by nie mieszać prawosławia do polityki

10.07.2020, 14:43, akt. 15:13

Organizacje prawosławne zaapelowały w piątek (10.07) by nie mieszać prawosławia do polityki i nie popierać jako środowisko żadnego z kandydatów, bo jest ono zróżnicowane; zaapelowały też, by w niedzielę zagłosowali zgodnie z własnym sumieniem.

Prezes Fundacji Hagia Marina Patryk Panasiuk, fot. Marcin Gliński
Prezes Fundacji Hagia Marina Patryk Panasiuk, fot. Marcin Gliński

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Duże skupiska wiernych Cerkwi są w stolicy tego regionu i jego południowo-wschodniej części.

Konferencję prasową zorganizowali w piątek (10.07) w Białymstoku działacze kilku prawosławnych organizacji, w tym Fundacji Hagia Marina i Prawosławnego Forum Dialogu. Podczas konferencji działacze odnieśli się do poparcia udzielonego kandydatowi KO Rafałowi Trzaskowskiemu przez działaczy Forum Mniejszości Podlasia reprezentującego społeczność prawosławną oraz przez posła KO Eugeniusza Czykwina.

Wyrażamy dezaprobatę wobec czwartkowego wystąpienia grupy polityków prawosławnych. Sposób, w jaki wykorzystano prawosławie do udzielenia jednoznacznego poparcia politycznego Rafałowi Trzaskowskiego, jest w naszej opinii niedopuszczalny 

- napisali w apelu, który odczytał na konferencji prezes Fundacji Hagia Marina Patryk Panasiuk.

Podkreślono w nim także, że "prawosławie jest dobrem nas wszystkich". "Wybory na przestrzeni ostatnich lat pokazały, że preferencje polityczne i społecznego naszego środowiska są bardzo zróżnicowane" - zaznaczono.

Dlatego apelujemy do radnych Rady Miasta Białegostoku wyznania prawosławnego, jak i pana posła Eugeniusza Czykwina, by w kwestii aktualnych wyborów wypowiadali się we własnym bądź własnej partii imieniu. Apelujemy do nich także o większą wrażliwość i szacunek do różnorodności naszej społeczności prawosławnej 

- napisali.

Działacze zachęcali też wszystkich prawosławnych do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach i aby, jak podkreślił Panasiuk - "zagłosowali zgodnie z własnym sumieniem".

Panasiuk powtórzył, że jako organizacje prawosławne nie popierają żadnego z kandydatów.

Jeśli chodzi o prawosławie, nie może być elementem gry politycznej 

- mówił. 

Dodał, że środowisko jest zróżnicowane i nie można "wpychać braci i sióstr w jeden nurt polityczny". Apel ma zostać w piątek przekazany Forum Mniejszości Podlasia.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Gowin w Łomży: to była bardzo trudna i pod wieloma względami bardzo brutalna kampania

9.07.2020, 15:44

To była bardzo trudna i pod wieloma względami bardzo brutalna kampania wyborcza - ocenił w czwartek (9.07), na ostatniej prostej kampanii lider Porozumienia Jarosław Gowin. Mówił też, że wybór Andrzeja Dudy, to gwarancja stabilności i współpracy między prezydentem a rządem.


Forum Mniejszości Podlasia poparło kandydaturę Rafała Trzaskowskiego

9.07.2020, 13:47

Działacze Forum Mniejszości Podlasia reprezentującego społeczność prawosławną udzielili w czwartek (09.07) poparcia w wyborach prezydenckich Rafałowi Trzaskowskiemu. W ich ocenie ten kandydat łączy, a nie dzieli.


Małgorzata Kidawa-Błońska apelowała w Suwałkach o głosy na Rafała Trzaskowskiego

8.07.2020, 19:23

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu i była kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach na prezydenta Polski, razem z regionalnymi działaczami PO zachęcała w środę (8.07) w Suwałkach do udziału w wyborach i głosowania na Rafała Trzaskowskiego.


Zbigniew Ziobro: wizje Polski według Dudy i Trzaskowskiego są diametralnie różne

8.07.2020, 13:24

- Wybory prezydenckie rozstrzygną o kierunku rozwoju Polski - mówił w środę (8.07) w Białymstoku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!
Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok