Radio Białystok | Wiadomości | W II turze wyborów pierwszeństwo dla wybranych grup; nadal rygor sanitarny

W II turze wyborów pierwszeństwo dla wybranych grup; nadal rygor sanitarny

11.07.2020, 09:37, akt. 09:49

W II turze wyborów prezydenckich - w najbliższą niedzielę - wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób powyżej 60 lat, niepełnosprawnych, z dzieckiem poniżej 3 lat oraz kobiet w ciąży. Zasady sanitarne pozostają niezmienione.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Wyborcy, udając się do lokalu wyborczego nadal muszą pamiętać o zachowaniu ostrożności i środków ochrony osobistej. Należy zakryć sobie usta i nos używając maseczki, przyłbicy lub części odzieży, założyć jednorazowe rękawiczki lub zdezynfekować ręce przed i po wyjściu z lokalu. Warto przynieść własny długopis. Wyborca odsłonić może twarz jedynie przy identyfikowaniu go przez członka komisji. Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są jedynie osoby, których stan zdrowia na to nie pozwala.


Zgodnie z nowymi przepisami, które wprowadzono przed II turą wyborczą, w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, która ukazała się we wtorek w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Przebiegu głosowania pilnować będą członkowie komisji, którzy również muszą używać środków ochrony osobistej: przyłbic, maseczek medycznych, jednorazowych rękawiczek ochronnych. Mają oni prawo zwracać uwagę wyborcom, którzy nie będą stosować się rygorów sanitarnych.

Lokale muszą być wietrzone przez 10 minut w ciągu każdej godziny pracy, a powierzchnie, które są najczęściej używane - dezynfekowane co najmniej 6 razy w czasie otwarcia lokalu. Na czterech metrach kwadratowych może przebywać jeden wyborca. W lokalach dostępny ma być płyn do dezynfekcji rąk. Między stanowiskami pracy poszczególnych członków komisji zachowany musi być odstęp 1,5 m, ich stoły nie mogą być pokryte suknem, ani żadnym innym wchłanialnym materiałem.

II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się obecny prezydent Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 rano do godz. 21:00.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed nami druga tura wyborów prezydenckich - woj. podlaskie w liczbach

11.07.2020, 07:24

Ilu wyborców będzie mogło oddać głos w Podlaskiem i jaka była frekwencja w I turze? Przed drugą turą wyborów prezydenckich przybliżamy te dane. Głosowanie odbędzie się w niedzielę (12.07). Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00.


KBW apeluje, by w niedzielę sprawdzić, czy otrzymana karta do głosowania jest ważna

11.07.2020, 09:33

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego apeluje, by w niedzielę sprawdzić, czy na otrzymanej karcie do głosowania jest pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Uczuliła, że brak tej pieczęci powoduje, iż karta jest nieważna.


Cisza wyborcza do końca głosowania w niedzielę

11.07.2020, 00:01

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przypominał, że już w piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.


Możliwe, że oficjalne wyniki wyborów poznamy w poniedziałek wieczorem

10.07.2020, 19:47

Wyniki drugiej tury wyników prezydenckich możemy poznać wcześniej niż wyniki pierwszej tury. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ma nadzieję, że najpóźniej wyniki zostaną ogłoszone we wtorek o godzinie 23:00.


Darmowy transport na wybory dla seniorów i osób niepełnosprawnych

11.07.2020, 07:00

Seniorzy i niepełnosprawni mieszkańcy województwa podlaskiego mogą liczyć na bezpłatny transport w niedzielę (12.07) do lokali wyborczych. Z taką inicjatywą wystąpił zarząd Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok