Radio Białystok | Wiadomości | 79. rocznica śmierci Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów

79. rocznica śmierci Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów

12.07.2020, 12:42, akt. 12:45

W niedzielę (12.07) w Białymstoku w 79. rocznicę śmierci uczczono pamięć Jakuba Szapiro - założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.

Jakub Szapiro, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jakub Szapiro, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jakub Szapiro uważany jest za najwybitniejszego białostockiego esperantystę okresu międzywojennego. Zginął 12 lipca 1941 roku, rozstrzelany przez hitlerowców w lesie Pietrasze w Białymstoku, wraz z 3 tys. mieszkańców miasta.

W tym roku oficjalnych uroczystości nie było ze względu na pandemię koronawirusa - powiedział prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku Przemysław Wierzbowski. Ale - jak podkreślił - esperantyści o rocznicy nie zapomnieli, a kwiaty przy tablicy przy ul. Lipowej, gdzie mieszkał Szapiro, składano pojedynczo.

Przemysław Wierzbowski mówił wcześniej PAP, że Jakub Szapiro był nie tylko najwybitniejszym białostockim esperantystą, ale też uznanym działaczem społecznym i propagatorem Białegostoku za granicą.

Jakub Szapiro w okresie międzywojennym był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz podręcznika do nauki języka esperanto. Był także znanym dziennikarzem, filatelistą i animatorem teatru.

Z inicjatywy Jakuba Szapiro, w roku 1919 ulicy Zielonej w Białymstoku, przy której stał dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa.

W Białymstoku działa też szlak "Esperanto wielu kultur", na którego trasie znajduje się m.in. dom Szapiro. Jest on też jednym z bohaterów muralu przy ul. Zamenhofa, a także patronem jednej z białostockich ulic. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Ludwik Zamenhof i Jakub Szapiro. Białostoccy esperantyści.

18.04.2017, 12:13

Sylwetki tych dwóch wybitnych białostoczan przybliży historyk Jolanta Szczygieł - Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.


Esperantyści zainaugurowali Rok Zamenhofa w Białymstoku

2.01.2017, 07:24

Społecznicy i instytucje kultury zorganizują w Białymstoku wiele wydarzeń poświęconych twórcy języka esperanto.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok