Radio Białystok | Wiadomości | Premiera w teatrze, pokaz w białostockim kinie Forum - kultura online i nie tylko

Premiera w teatrze, pokaz w białostockim kinie Forum - kultura online i nie tylko

autor: Dorota Sokołowska

14.07.2020, 08:13, akt. 08:30

Dzisiejszy świat, z uwagi na bezpieczeństwo, każe nam istnieć równolegle - a w kulturze widać to najbardziej. Dlatego dziś kilka propozycji do zobaczenia na żywo i w Internecie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Premiera w Akademii Teatralnej

Po "Śmierci porucznika" czas na kolejną premierę przedstawienia dyplomowego studentów czwartego roku aktorstwa. Będzie to "PandemiJa", napisana i wyreżyserowana przez Agatę Biziuk sztuka wprost odnosząca się do globalnej sytuacji ostatnich kilku miesięcy wywołanej pandemią Covid-19 i strategii życiowych młodych ludzi podejmowanych wobec niej.

Rejestrację dyplomu będzie można zobaczyć dziś o 19:00 na kanale YouTube Akademii Teatralnej Filii w Białymstoku. Link do nagrania zostanie opublikowany na wydarzeniu na Facebooku. Premierę poprzedzi dyskusją on-line z reżyserką i zaproszonymi gośćmi.


11. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

Odważniejszych zapraszamy do kina Forum, gdzie trwają pokazy najnowszych filmów znad Sekwany. To już 11. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego! Przegląd odbywa się równolegle się w Warszawie i ponad 10 miastach Polski. 

Widzowie oglądają najciekawsze francuskie filmy ostatnich lat. W programie propozycje zarówno dla wielbicieli francuskich komedii: "Czysta jak śnieg" (reż. Anne Fontaine), współczesna interpretacja baśni o Królewnie Śnieżce przeznaczona dla widzów dorosłych z Isabelle Huppert w roli Złej Królowej czy komediodramatów. 

We wtorek (14.07) w Kinie Forum o 18:30 Prawdziwa miłość”, nagrodzona na festiwalu w Wenecji historia ojca, który musi sam zająć się wychowaniem nastoletnich córek.


Wystawy w Tykocinie i Supraślu

A ponieważ lato sprzyja wyjazdom - podpowiadamy dwa ciekawe i kulturalne miejsca na trasie: to Tykocin, z eksponowaną wystawą pod tytułem "Wokół Synagogi". W babińcach prezentowane są dwadzieścia cztery obrazy z kolekcji Muzeum w Tykocinie ilustrujące zarówno historyczny świat sztetl jak i  współczesną rzeczywistość przestrzeni synagogalnej i jej zabytkowego  otoczenia. Prezentowane są dzieła następujących artystów: Józefa Charytona, Tadeusza Bołoza, Artura Chacieja i Grzegorza Radziewicza.

Wystawa eksponowana do 20 sierpnia.

 Znacznie krócej (do 3 sierpnia) będzie pokazywana wystawa w Muzeum Ikon - bardzo interesująco  zestawiając stare i nowe ikony. A wszystko jest efektem międzynarodowego spotkania ikonopisów w Nowicy i kompozycji kuratorów, którzy w pięknych muzealnych salach w Supraślu pokazują obok siebie współczesne i dawne  obrazy Boga. Nowe prace przyciągają nie tylko tematyką, ale i kunsztem warsztatowym.  

"Psalmy” - bo taki jest  tytuł tej wystawy, to także bogactwo tematów, jest tu na przykład  ciekawa praca ukazująca Boga podlewającego kwiaty.  

Podobnie jak plener, również wystawy prac powstałych w Nowicy mają zasięg międzynarodowy. Wystawa zazwyczaj prezentowana jest we Lwowie, Kijowie, Marburgu, Mińsku. A w Polsce zaraz po plenerze w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a  później w Muzeum Architektury we Wrocławiu, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Muzeum Ikon to ostatni z punktów na mapie tej wędrówki. Warto tam zajrzeć.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


"PandemiJa" - premiera w białostockiej Akademii Teatralnej

14.07.2020, 07:27

To ma być głośny krzyk młodych ludzi wobec otaczającej ich nowej rzeczywistości. We wtorek (14.07) wieczorem - pierwsza w historii Akademii Teatralnej premiera dyplomu studentów online. To "PandemiJa" napisana i wyreżyserowana przez białostoczankę Agatę Biziuk.


Letni festiwal kultury i natury - wkrótce rozpocznie się Podlasie SlowFest

12.07.2020, 10:16

W czwartek (16.07) zaczyna się Podlasie SlowFest w Supraślu, który trwać będzie codziennie do 9 sierpnia.


"Lato w teatrze" - proekologiczny spektakl młodzieży z gminy Gródek

10.07.2020, 08:10

Łączą przyjemne z pożytecznym. Sprzątają lasy, a znalezione śmieci wykorzystują do twórczej zabawy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok