Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 400 mln zł wypłacił mieszkańcom Podlaskiego ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej

Ponad 400 mln zł wypłacił mieszkańcom Podlaskiego ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej

autor: Wojciech Szubzda

16.07.2020, 10:29, akt. 12:10

Ponad 400 mln zł trafiło do tej pory do mieszkańców naszego regionu z tzw. Tarczy Antykryzysowej. Pieniądze wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Do białostockiego oddziału ZUS-u o finansowe wsparcie w ramach walki ze skutkami koronawirusa trafiło ponad 122 tys. wniosków. Składali je i przedsiębiorcy, i osoby prywatne - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.


Sytuacja związana z pandemią koronawirusa oznacza dla Zakładu znacznie większą liczbę zadań i wzmożoną pracę. Przyjmujemy wnioski i wypłacamy świadczenia wynikające z pakietu ustaw zwanych Tarczą Antykryzysową. To przede wszystkim świadczenia postojowe, zwolnienie z opłacania składek, a także ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej. Wypłacamy także dodatek solidarnościowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy 

- informuje Katarzyna Krupicka.


W Podlaskiem najwięcej pieniędzy - blisko 290 mln zł - było przeznaczonych na zwolnienie z opłacania składek przez przedsiębiorców.  Z kolei na wypłatę świadczeń postojowych ZUS wydał prawie 110 mln zł. 

Obecnie wnioski o Tarczę Antykryzysową, w tym o postojowe czy dodatek solidarnościowy, można składać do ZUS-u wyłączenie przez Platformę Usług Elektronicznych - dodaje Katarzyna Krupicka.


Na naszej stronie internetowej zamieszczona jest instrukcja, w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą założyć profil w placówce ZUS. Pomagają im w tym pracownicy zakładu. Coraz więcej osób korzysta z PUE. Od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili. Można tu więc mówić o rekordowych przyrostach, dlatego że dotychczas przybywało przeciętnie 60-70 tys. nowych użytkowników miesięcznie

 - mówi Katarzyna Krupicka.


Do tej pory klienci ZUS-u założyli blisko 4,5 mln profili na Platformie Usług Elektronicznych.


| red: maj, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 106 mln zł postojowego na kontach podlaskich przedsiębiorców i ubezpieczonych

7.07.2020, 14:02

Przedsiębiorcy i pracownicy wciąż mogą ubiegać się o te pieniądze. Prawie 106 mln zł tak zwanego świadczenia postojowego trafiło do tej pory do mieszkańców województwa podlaskiego.


ZUS: wnioski o tarczę można składać tylko drogą elektroniczną

24.06.2020, 14:31

Wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek i o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).


Tarcza antykryzysowa 4.0, świadczenie postojowe, dodatek solidarnościowy i wybory prezydenckie

24.06.2020, 12:40

Prezydent podpisał tarczę 4.0 – co to oznacza dla pracowników i pracodawców, na jaką pomoc i udogodnienia mogą liczyć przedsiębiorcy?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASźródło: Kolizyjne Podlasie
BIAŁYSTOK
22.09.2021, 18:45, akt. 19:00

Policyjny pościg za oplem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok