Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Białymstoku nie odbył się - interweniowała policja

Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Białymstoku nie odbył się - interweniowała policja

autor: Laura Maksimowicz

31.07.2020, 16:38, akt. 18:18

Miał być pokojowy protest ekologiczny, a było spotkanie z policją. Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który miał odbyć się w piątek (31.07) przy Urzędzie Miejskim w Białymstoku rozwiązano jeszcze przed początkiem manifestacji, ponieważ zdaniem funkcjonariuszy nie zgłoszono jej władzom miasta. Młodzi aktywiści ekologiczni twierdzą jednak, że kontaktowali się z Urzędem Miejskim i otrzymali informację, że nie muszą zarejestrować tak niewielkiego zgromadzenia.

fot. Laura Maksimowicz
fot. Laura Maksimowicz

Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Białymstoku nie odbył się - relacja Laury Maksimowicz

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Protestują, aby walczyć o lepszy świat. Jak przypominają, wakacje nie mogą być przerwą od walki z katastrofą klimatyczną. Na pierwszy z Wakacyjnych Młodzieżowych Strajków Klimatycznych w piątek (31.07) przyszło niewiele, zaledwie 10 osób. Protest przy siedzibie Urzędu Miejskiego w Białymstoku miał być pokojowy, a przede wszystkim cichy. Bez skandowania haseł, śpiewania piosenek oraz zakłócania pracy urzędu. Uczestnicy byli w maseczkach. Manifestacja została jednak rozwiązana, zanim się na dobre zaczęła. Na grupkę młodzieży czekali przed urzędem funkcjonariusze. Jak informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku mł. asp. Katarzyna Zarzecka strajk został rozwiązany, ponieważ nie został wcześniej zarejestrowany i zgłoszony władzom miasta. 

Policjanci interweniowali wobec 10 osób, które po godz. 11:00 zgromadziły się w rejonie Urzędu Miasta. Mundurowi poinformowali uczestników zgromadzenia, że nie zostało ono zgłoszone, a taki obowiązek ciąży na organizatorze zgromadzenia

- mówi mł. asp. Katarzyna Zarzecka.  

Wszystkich uczestników wylegitymowano, część z nich nie była pełnoletnia. Jak twierdzą organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, kontaktowali się wcześniej z pracownikami Urzędu Miejskiego w Białymstoku i otrzymali informację, że nie muszą rejestrować zgromadzenia, jeżeli będzie ono przebiegać w takiej formie, w jakiej planują je zrobić.

Jesteśmy bardzo zdziwieni, że spotkaliśmy się z takim odbiorem policji. Sytuacja wyglądała tak, że zanim przyszliśmy na miejsce, funkcjonariusze czekali już na nas. Wcześniej podejmowaliśmy próby kontaktu z urzędem. Urzędnicy jasno powiedzieli nam, że strajku w takiej formie w jakiej prowadzić go chcemy, zgłaszać nie musimy

- wyjaśnia aktywista MSK Białystok Jakub Kwiatkowski.

Protestujący chcieli nawiązać dialog z władzami. Zależy im na tym, aby do szkół wprowadzono edukację klimatyczną i zaczęto mówić otwarcie o kryzysie klimatycznym i jego konsekwencjach. Młodzi aktywiści ekologiczni planują w sierpniu strajki przy Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Wojewódzkim.

| red: mag, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Śledztwo w sprawie ataku na aktywistkę Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Białymstoku

15.07.2020, 11:34

Prokuratura w Białymstoku prowadzi dochodzenie w sprawie ataku na nastolatkę podczas jednego z czerwcowych wieców wyborczych Andrzeja Dudy w centrum miasta.


Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego nie mogą demonstrować na ulicach - zrobią to online

3.04.2020, 14:49

Ze względu na epidemię nie mogą demonstrować na ulicach, więc przenieśli się do internetu. Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali protest online.


Białystok solidarny z Australią - manifestacja w centrum miasta

17.01.2020, 15:01

Mieszkańcy Białegostoku okazali solidarność z ofiarami pożarów w Australii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol

Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok