Radio Białystok | Wiadomości | Wystawy, spektakle i koncert na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

Wystawy, spektakle i koncert na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

autor: Grzegorz Pilat

20.08.2020, 05:52, akt. 07:41

Koncert Dagadany, wystawa "Strach" artystów z Europy Środkowej, spektakle, spacery edukacyjne czy spotkania - złożą się tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Impreza odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia; wydarzenia będą dostępne także online.

Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Wschód Kultury - zapowiedź festiwalu - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wystawy, spektakle i koncert na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Wschód Kultury" to cykl różnych wydarzeń, które od kilku lat odbywają się w największych miastach we wschodniej Polsce: Białymstoku, Rzeszowie i Lublinie, by m.in. promować kulturę także wschodnich sąsiadów Polski. Narodowe Centrum Kultury współfinansuje te wydarzenia wspólnie z miastami.


3 dni z wielokulturowością

Białostocka odsłona festiwalu zawsze zamykała cykl imprez, w tym roku - jak mówił na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki - Białystok zainauguruje ten cykl. Dodał, że festiwal będzie mocno osadzony w wielokulturowości i wielowyznaniowości regionu, będzie prezentował też kulturę krajów Partnerstwa Wschodniego, znajdą się też akcenty m.in. skandynawskie.

Dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury, głównego organizatora Innego Wymiaru, Grażyna Dworakowska mówiła, że ta edycja imprezy będzie specyficzna przez pandemię, podczas przygotowań trzeba było z wielu wydarzeń zrezygnować m.in. przez niemożliwość przyjazdu artystów w związku z koronawirusem. Jednak - jak dodała - mimo tych trudności udało się stworzyć ciekawy program.

Jednym z wydarzeń będzie koncert zespołu Dagadana, który łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Dworakowska powiedziała, że zespół zaprezentuje przedpremierowo materiał z nowej płyty, przyjedzie z rozbudowaną sekcją dętą.

W ramach Innego Wymiaru zaprezentują się też artystki związane z Białymstokiem, a tworzące muzykę elektroniczną. Inną muzyczną propozycją jest spotkanie "Miasto utkane z dźwięków", podczas którego zaprezentowane zostaną utwory twórców związanych w jakiś sposób z Białymstokiem.

Wśród propozycji są też bułgarskie filmy, wystawa o Tatarach czy wystawa o Kaliningradzie.


Koncerty, wystawy, spacer edukacyjny

Inny Wymiar odbywa się co roku we współpracy z innymi instytucjami kultury, które przygotowują swoje propozycje. Jedną z nich jest Galeria Arsenał, gdzie będzie można obejrzeć wystawę "Strach". Jak mówiła jedna z kuratorek Eliza Urwanowicz-Rojecka, wystawa będzie dotyczyła fenomenu strachu, który jest elementem codzienności. Będzie można obejrzeć prace artystów z Białorusi, Ukrainy, Armenii, Gruzji i Polski.

Galeria im. Sleńdzińskich przygotowała spacer edukacyjny po ul. Mickiewicza, którą przed wojną - jak mówiła dyrektorka galerii Jolanta Szczygieł-Rogowska - zamieszkiwali mieszkańcy różnych nacji, tu też rozwijało się włókiennictwo. Inną propozycją galerii jest promocja książki "(Nie)modny Białystok", która dotyczy historii miasta od lat okupacji do 1959 roku, a opowiedziana jest przez modę.

Swoje propozycje przygotował też m.in. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, który pokaże spektakl Teatru Papahema "PeKiN" czy Opera i Filharmonia Podlaska z koncertem "God dag Chopin!".

W ramach festiwalu zaplanowano też wręczenie dwóch nagród prezydenta Białegostoku: Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i artystycznej.


Na żywo i w internecie

Na część wydarzeń będzie obowiązywała wcześniejsza rejestracja. W wydarzeniach wewnątrz budynków będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób, będzie obowiązywał reżim sanitarny. Festiwalowe wydarzenia będą transmitowane i retransmitowane w Internecie.

Tegoroczny budżet festiwalu to 600 tys. zł - połowa pochodzi z budżetu Białegostoku, a druga z NCK.


źródło: PAP | red: rbon, wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Up To Date Festival 2020 w wyjątkowej formie: online i z niewielkim udziałem publiczności

5.08.2020, 13:45

Mierzenie temperatury, obowiązkowe maseczki i koncerty transmitowane przez Internet. To między innymi czeka sympatyków festiwalu w tegorocznej edycji Up To Date.


Rozpoczął się Festiwal Organowy Młodych w Sejnach

5.08.2020, 07:55

Mszą świętą w intencji uczestników oraz koncertem w bazylice rozpoczął się we wtorek (4.08) w Sejnach 27. Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Juniores Priores Organorium Seinensis.


Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar

26.07.2020, 09:35

Już po raz ósmy Inny Wymiar zagości w Białymstoku. Inaczej niż w poprzednich latach tym razem białostocka odsłona zainauguruje cały festiwalowy cykl Wschodu Kultury w dniach od 20 do 23 sierpnia.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
fot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-a


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok