Radio Białystok | Wiadomości | W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubry

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubry

11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

Kolejne dwa żubrzątka przyszły na świat w rodzinie żubrów, która od dwóch lat żyje w Puszczy Augustowskiej. Po tych narodzinach stado liczy 15 zwierząt.

Fotolia.com
Fotolia.com

Puszcza Augustowska od dwóch lat jest kolejnym punktem na mapie Polski, gdzie występują żubry. Małe stado, złożone z dwóch samców i czterech młodych samic, trafiło tam w lutym 2018 roku. Potem dowieziono do nich 10-letnią krowę, która została przewodniczką stada. Żubrzycy założono obrożę telemetryczną, co pozwala na śledzenie wędrówek całego stada.

W tym roku do puszczy trafiły kolejne cztery żubry - trzy krowy i jeden byk. W stadzie jest również byk Wiktor, który dotąd żył tam dziko. Z informacji z Nadleśnictwa Augustów wynika, że stado podzieliło się jednak na dwie grupy.

"Jedno ze stad zostało złapane przez fotopułapkę przy jednym z leśnych wodopoi" - czytamy na stronie nadleśnictwa. Na filmie, który udostępniło Nadleśnictwo Augustów, widać dwa młode żubry.


  


Czas pokaże, jakiej płci są nowe żubry i czy mają swoich braci i siostry w drugim stadzie. Na filmach widać, że wszystkie osobniki są w bardzo dobrej kondycji i że czują się jak u siebie - informuje augustowskie nadleśnictwo.


W augustowskich lasach wcześniej przyszły na świat dwa żubry. W 2018 roku urodził się Balinka, zaś rok później - Śmiały.

W ubiegłym roku jeden z dorosłych żubrów zginął, najprawdopodobniej w walce z innym osobnikiem. Po dokonaniu oględzin weterynarz wykluczył udział człowieka. Na ciele żubra stwierdzono rany kłute, które powstały najprawdopodobniej w wyniku starcia z innym osobnikiem. Młody żubr padł na skutek zakażenia ran.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Koszt programu wynosi 40 mln zł. Tworzenie niewielkich populacji żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt, ale także ma służyć zwiększaniu zasięgu występowania żubrów w Polsce. Docelowo augustowskie stado ma rozmnożyć się do około 50 zwierząt.

W ocenie ekspertów w Polsce żyje najwięcej żubrów na świecie - ponad 1,8 tys. w stadach na wolności i w zagrodach pokazowych. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Puszczy Augustowskiej urodził się kolejny żubr

22.07.2020, 11:50

Pochodzi ze stada, które przywieziono wiosną. To już trzecie tego typu narodziny na Augustowszczyźnie.


Niedźwiedzica Joli z białostockiego zoo dostanie "drugie życie"

11.07.2020, 08:07

Już jesienią będzie można zobaczyć wypchaną niedźwiedzicę na wystawie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku. Pracownicy uczelni postanowili dać w ten sposób "drugie życie" niedźwiedzicy Joli, która w czerwcu odeszła w białostockim Akcent Zoo.


Tłumy w Akcent ZOO po przerwie [zdjęcia, wideo]

16.05.2020, 07:46

Nie najlepsza pogoda i ograniczenia związane z epidemią nie odstraszyły białostoczan. Wielu z nich wybrało się w sobotę do Akcentu ZOO.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok