Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 100. rocznicy bitwy białostockiej [zdjęcia]

Obchody 100. rocznicy bitwy białostockiej [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

22.08.2020, 09:45, akt. 15:02

W Białymstoku upamiętniono w sobotę setną rocznicę tzw. bitwy białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku - zwycięskiej i uważanej przez historyków za największą w dziejach miasta. Odbyła się oficjalna uroczystość z apelem pamięci i salwą honorową.

Obchody 100. rocznicy bitwy białostockiej, fot. Wojciech Szubzda
Obchody 100. rocznicy bitwy białostockiej, fot. Wojciech Szubzda

Obchody 100. rocznicy bitwy białostockiej - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pokazy rekonstruktorów i wystawa w Muzeum Wojska

Główna uroczystość miała miejsce w południe przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, służby mundurowe.


Apel pamięci i salwa honorowa w 100. rocznicę bitwy białostockiej #Bialystok pic.twitter.com/70bL3ccSRf

— Radio Białystok (@radiobialystok) August 22, 2020


W tzw. bitwie białostockiej 22 sierpnia 1920 roku starły się oddziały I Pułku Piechoty Legionów ze ściganymi wojskami bolszewickimi, cofającymi się spod Warszawy. Jak opisują historycy, zwycięstwo zostało odniesione przez siły polskie, które w kilkugodzinnych, krwawych walkach ulicznych skutecznie powstrzymywały odwrót na Wschód znacznie liczniejszych wojsk przeciwnika.


Bitwa największa w dziejach miasta


W opisach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, bitwa białostocka traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza. W swoich wspomnieniach Józef Piłsudski bitwę o Białystok określił mianem "zupełnej klęski" 16. armii sowieckiej. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy - ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

Walki z 22 sierpnia 1920 roku upamiętnione są w kilku miejscach Białegostoku. Jest wśród nich pomnik poświęcony szesnastu mieszkańcom, przedstawicielom czterech wyznań, zamordowanym przez bolszewików 20 sierpnia 1920 roku, w przededniu wycofania się przez nich z miasta. W 2016 roku znalazła tam swoje miejsce również tablica upamiętniająca żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, zdemontowana w 1939 roku i przechowana przez jedną z rodzin.

W centrum Białegostoku jest ulica nosząca imię majora Józefa Marjańskiego, dowódcy batalionu, którego żołnierze 22 sierpnia 1920 roku wzięli na siebie ciężar głównych walk o miasto. Marjański w nich poległ.

"Kluczowym zadaniem było odbicie naszego miasta z rąk wroga, by odciąć drogę sowietom. Plan ten udało się zrealizować (...) mimo dysproporcji sił, decydujące dla wyniku bitwy okazało się jednak bohaterstwo i determinacja. Dzięki oddaniu polskich żołnierzy i wsparciu mieszkańców miasta, 16. sowiecka armia została doszczętnie rozbita" - mówił w czasie uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Wskazywał Józefa Marjańskiego jako symbol tych "dramatycznych zmagań".

Truskolaski podkreślał, że przez lata bitwa białostocka i jej bohaterowie "skazywani byli na zapomnienie". "Wmawiano nam, że na wdzięczną pamięć zasługują ci, którzy w roku 1920 organizowali w Białymstoku sowieckie rządy terroru, jak Dzierżyński czy Marchlewski. Ich imionami nazwano śródmiejskie ulice" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że np. imię Juliana Marchlewskiego nosiła ulica, gdzie mjr Marjański zginął (obecnie to ulica Pałacowa). 

"To ogromna satysfakcja, że dziś możemy w należyty sposób uhonorować polskich patriotów, że możemy głośno mówić o tym, kto był wówczas bohaterem, kto zaś zbrodniarzem. Warto pielęgnować tę pamięć, a wraz z nią - dumę z polskiego oddania dla sprawy ojczyzny" - dodał Truskolaski.

Po apelu i salwie honorowej, przy pomniku Piłsudskiego składano wieńce i kwiaty. Wcześniej kwiaty były składane również w innych miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed stu lat.

Od 2016 roku wydarzenia te popularyzowały również historyczne rekonstrukcje, organizowane na ulicach Białegostoku i finansowane przez samorząd, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Tegoroczna nie odbędzie się, powodem jest pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia. Zamiast niej, w niedzielę na ulicach miasta będzie można oglądać sprzęt militarny z epoki, pojawią się też rekonstruktorzy w umundurowaniu obu armii i strojach cywilnych sprzed stu lat. 


źródło: PAP | red: rbon, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bitwę białostocką można oglądać na wystawie przygotowanej przez IPN [zdjęcia]

21.08.2020, 14:14

Przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku otwarta została w piątek wystawa IPN poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej, której częścią była tzw. bitwa białostocka z 22 sierpnia 1920 roku. W sobotę odbędą się oficjalne miejskie obchody setnej rocznicy tej bitwy.


Obchody stulecia bitwy białostockiej - z powodu koronawirusa bez rekonstrukcji walk

20.08.2020, 14:18

Ponad stu rekonstruktorów w umundurowaniu obu wojsk i repliki sprzętu militarnego z epoki będzie można w najbliższą niedzielę zobaczyć w centrum Białegostoku, podczas obchodów setnej rocznicy tzw. bitwy białostockiej z 1920 roku.


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku [zdjęcia]

19.08.2020, 07:06

Biało-czerwone znicze zapłonęły na grobach żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. W ten sposób, z okazji zbliżającej się rocznicy Bitwy Białostockiej w 1920 roku, białostoczanie uczcili pamięć walczących.


Białostoccy harcerze oddali hołd poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej

14.08.2020, 13:29

Posprzątali grób, wspólnie się pomodlili i zapalili znicze. Białostoccy harcerze oddali hołd poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
UWAGA!
26.01.2021, 05:27, akt. 06:48

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia]
Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok