Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie Spodki nie trafią do rejestru zabytków

Białostockie Spodki nie trafią do rejestru zabytków

autor: Wojciech Szubzda

27.08.2020, 15:07, akt. 15:11

Po kilkumiesięcznej analizie odmowną decyzję w tej sprawie wydała wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Objęciem szczególną ochroną siedziby Podlaskiego Instytutu Kultury chciało Białostockie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Złożyło w tej sprawie wniosek po słowach szefowej PIK-u Barbary Bojaryn-Kazberuk.

W wywiadzie na naszej antenie mówiła, że zastanawia się nad przeniesieniem Spodków w inne miejsce i budowę nowej siedziby ośrodka.

Prof. Małgorzata Dajnowicz mówi, że jej opinia w tej sprawie była poprzedzona wielomiesięczną analizą i rozmowami ze specjalistami.


- W tej sprawie zwołałam wojewódzką radę konserwatorską, która zaopiniowała, że ta forma ochrony, która jest aktualnie, jest formą wystarczającą - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


Prof. Dajnowicz podczas czwartkowego (27.08) spotkania z dziennikarzami zacytowała fragment opinii wojewódzkiej rady konserwatorskiej.


- Zgodnie z opinią wojewódzkiej rady ochrony zabytków obecne zapisy w sposób optymalny zabezpieczają zasadnicze walory obiektu, integralność bryły, formy architektonicznej oraz jego usytuowanie w przestrzeni urbanistycznej miasta - cytuje opinię rady prof. Małgorzata Dajnowicz.


Konserwator przypomina, że Spodki chroni plan miejscowy i obiektu przenieść nie można. Dodaje, że budynek jest nietypowy, ale analiza dokumentacji nie wskazała, że trzeba go wpisać do rejestru zabytków.


- Z całą pewnością jest to obiekt ciekawy, jego bryła jest interesująca, ale walory i historyczne, i naukowe nie są na tyle silne, żeby ten obiekt objąć najwyższą ochroną, zwłaszcza, że nie jest w tej chwili zagrożony. Jest chroniony planem miejscowym. Nikt tego obiektu absolutnie nie przeniesie w inne miejsce, to jest niemożliwe - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


Spodki to charakterystyczny obiekt położony u podnóża kościoła św. Rocha. Powstał w latach 70-tych przy okazji centralnych dożynek w Białymstoku.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zniszczony cmentarz staroobrzędowców w Białogórach zabytkiem od 1991 roku

26.08.2020, 16:45

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku (PWKZ) poinformował w środę, że zniszczony cmentarz staroobrzędowców w Białogórach k. Sejn jest w ewidencji zabytków od 1991 roku. Sprawę zbezczeszczenia zwłok na cmentarzu prowadzi Prokuratura Rejonowa w Sejnach.


Kolejne białostockie budynki w rejestrze zabytków

24.08.2020, 17:08

Cztery białostockie budynki trafiły do rejestru zabytków. To kamienice przy ul. Lipowej 1 i Rynek Kościuszki 17 oraz domy przy ul. Świętojańskiej 17/1 i Bema 5.


Nie potrafią żyć bez śpiewania - warsztaty wokalne Jerzego Tomzika

13.08.2020, 16:24

Około dwudziestu młodych ludzi z regionu uczestniczy w warsztatach wokalnych organizowanych przez Jerzego Tomzika.


Kwadratowe czy półokrągłe - spór o okna w zabytkowej bożnicy w Suchowoli

16.06.2020, 17:57

Niedawno podczas remontu zabytkowej bożnicy w Suchowoli odkryto półkoliste gzymsy i oryginalną cegłę. Aby przywrócić pierwotny kształ budowli, powstaje nowy projekt budowlany. ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok