Radio Białystok | Wiadomości | Powstał kreatywny przewodnik po drewnianym Podlasiu

Powstał kreatywny przewodnik po drewnianym Podlasiu

autor: Olga Gordiejew

18.09.2020, 13:50, akt. 13:57

To wydawnictwo ma zachęcić młodych czytelników do zwiedzania i odkrywania południowo-wschodniej części naszego regionu. Studenci z koła naukowego "mała ARCHITEKTURA” pod opieką Magdaleny Sulimy z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej stworzyli kreatywny przewodnik po drewnianym Podlasiu.

"Podróże pod drewnianym Podlasiu", fot. Joanna Szubzda
"Podróże pod drewnianym Podlasiu", fot. Joanna Szubzda

Książka prowadzi czytelnika przez 15 wsi, m.in.: Ryboły, Soce, Koźliki, Budy. Publikacja ma charakter poznawczy i dydaktyczny. Ukazuje unikatowość powiatów bielsko-hajnowskich: układ przestrzenny gospodarstw, bogatą w zdobnicze detale i zachowaną kolorową architekturę drewnianych domów z początku XX wieku, zróżnicowanie społeczno-kulturowe, obrzędowość, folklor i tradycje.

Książka adresowana jest do odbiorcy w każdym wieku i zaprasza do wspólnej podróży po Podlasiu dzieci, rodziców i dziadków.

Podczas zwiedzania można wykonywać zadania zawarte w książce. Ćwiczenia i zgadywanki dotyczą m.in. detali architektonicznych, rozpoznawania materiałów i technik budowlanych, ale także religii, folkloru, dawnych obrzędów, przepisów kuchni regionalnej czy otaczającej przyrody. Jest krzyżówka o podlaskich cerkwiach oraz instrukcja wykonania zakładki do książki, która przypomina szczyt z Ciełuszek. Jest miejsce na zaprojektowanie własnej makatki kuchennej, puzzle-wycinanka oraz krzyżówki i labirynty. Oprócz ciekawie opracowanych treści merytorycznych, publikacja zawiera piękne grafiki wykonane przez studentki koła naukowego "mała ARCHITEKTURA”.

"Podróże po drewnianym Podlasiu” wydała Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Podlaskiego. Publikacja jest dostępna bezpłatnie w formie PDF na stronie Oficyny Politechniki Białostockiej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne podlaskie budynki znajdą się w ewidencji i rejestrze zabytków

9.09.2020, 08:24

Kolejne budynki mają być lepiej chronione. Kilka obiektów sakralnych i użyteczności publicznej ma wkrótce trafić do wojewódzkiej ewidencji zabytków i do rejestru zabytków.


W Sitawce powstają drewnale na wiejskich stodołach [zdjęcia]

29.08.2020, 07:52

Chcą przypomnieć dawnych mieszkańców i pokazać jak zmieniają się zwyczaje oraz życie na wsi.


Dom mieszkalny przy ul. Złotej 7 w Białymstoku w rejestrze zabytków

19.08.2020, 13:48

To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów drewnianej architektury w Białymstoku. Dom mieszkalny z ul. Złotej 7 trafił do rejestru zabytków.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok