Radio Białystok | Wiadomości | Władze gminy Sokółka chcą sprzedać 8 dróg w pobliżu żwirowni - wydobycie kruszywa może się zwiększyć

Władze gminy Sokółka chcą sprzedać 8 dróg w pobliżu żwirowni - wydobycie kruszywa może się zwiększyć

autor: Marcin Gliński

29.09.2020, 10:14, akt. 11:02

Może to spowodować powiększenie żwirowni, a tym samym większą uciążliwość dla mieszkańców dwóch wsi.

Władze gminy Sokółka zamierzają sprzedać 8 dróg w pobliżu kopalni kruszywa koło miejscowości Drahle i Stara Kamionka. Jeden z miejskich radnych, Daniel Supronik mówi, że kiedy nieruchomości przejmą właściciele żwirowni, teren wydobycia kruszywa się zwiększy.

Te wszystkie nieruchomości, to są wszystko drogi dojazdowe do pól. Właściciele tych żwirowni na razie czekają, aby nabyć te nieruchomości. I wtedy mogą spokojnie wchodzić koparkami, kopać rozległy teren. To spowoduje, że będzie więcej tirów przewożących żwir, a tym samym, jeżeli te drogi zostaną sprzedane, ta żwirownia "podejdzie" pod budynki mieszkańców tych obu wsi, Drahli i Starej Kamionki - mówi Daniel Supronik.


Innego zdania jest Antoni Stefanowicz z Urzędu Miejskiego w Sokółce, który zapewnia, że działki w pobliżu sprzedawanych dróg i tak należą do firm wydobywających żwir i ewentualne powiększenie kopalni nie wpłynie na życie mieszkańców okolicznych wsi.

Właścicielami gruntów przyległych do dróg są przedsiębiorcy, którzy wydobywają kruszywo w naszej gminie. Jeżeli wyobrazimy sobie odcinek, kilkusetmetrowy drogi, to po obu stronach jest już eksploatacja. Co zmieni eksploatacja na powierzchni tej drogi? Sprzedając grunty zapewniamy znaczący przychód gminie, przedsiębiorca doprowadza do racjonalnej gospodarki złożem, jak również zyskuje krajobraz, poprzez to, że żwirownia będzie jednorodną strukturą - mówi Antoni Stefanowicz.  


Żwirownie w pobliżu miejscowości Drahle i Stara Kamionka działają od kilkunastu lat. Z szacunków władz Sokółki wynika, że dzięki sprzedaży dróg o łącznej powierzchni 1,4 ha do budżetu gminy może wpłynąć ok. 1 mln 750 tys. zł.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wkrótce kierowcy będą mogli jeździć nową drogą z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej

26.09.2020, 14:56

W połowie października kierowcy pojadą nową drogą z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej. Trasa jest już gotowa, choć nadzór budowlany musi jeszcze wydać pozwolenie na użytkowanie drogi.


Sokółka: dodatkowe 2 mln zł na budowę wiaduktu przy ul. Kryńskiej

24.09.2020, 15:43

Dzięki tym pieniądzom, wkład własny gminy w inwestycję będzie mniejszy. Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył dodatkowe 2 mln zł na budowę wiaduktu przy ul. Kryńskiej w Sokółce.


W Sokółce znaleziono niewybuchy - trzeba było ewakuować dzieci z pobliskiego przedszkola

21.09.2020, 13:35

Zakończyła się już akcja saperów na placu budowy przy ulicy Skłodowskiej w Sokółce. Przed południem robotnicy znaleźli tam niewybuch.


W Sokółce powstanie pomnik ofiar Obławy Augustowskiej

27.08.2020, 20:30

Jego instalację zaplanowano na przyszły tydzień, a uroczyste odsłonięcie na 21 września.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok