Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze ze szpitala miejskiego w Białymstoku wypisywali do domu pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem

Lekarze ze szpitala miejskiego w Białymstoku wypisywali do domu pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem

autor: Ryszard Minko

5.10.2020, 07:21, akt. 09:42

Lekarze ze szpitala miejskiego w Białymstoku, nie informując bliskich o zagrożeniu, wypisywali do domu podejrzanych o zakażenie koronawirusem pacjentów. W ten sposób mogło dojść do rozprzestrzeniania się choroby do innych miejsc - poinformowała nas słuchaczka.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Lekarze ze szpitala miejskiego w Białymstoku wypisywali do domu pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak mówi nasza słuchaczka, jej 86-letnia babcia tuż przed wypisem ze szpitala miała wykonane testy. Nie poinformowano o tym rodziny.

Trzy dni później dostaliśmy telefon z sanepidu, że babcia jest chora na Covid-19 i cała wielopokoleniowa rodzina trafia na kwarantannę. Kiedy odbieraliśmy babcię ze szpitala, żaden lekarz nie poinformował nas o testach. Takiej informacji nie ma też w karcie informacyjnej ze szpitala. Gdybyśmy wiedzieli, że babcia miała testy inaczej byśmy z nią postępowali, na przykład unikając kontaktów, a tak zostaliśmy postawieni pod ścianą

- relacjonuje nasza słuchaczka

Pełniący obowiązki dyrektora szpitala miejskiego w Białymstoku Mirosław Wasiucionek przyznaje, że pacjentów wypisywano w dniu, kiedy wykryto pierwsze zakażenia koronawirusem w placówce. Od tego czasu placówka stała się jednym z największych ognisk zakażeń w regionie - do tej pory patogen potwierdzono u 15 pacjentów oraz 22 pracowników szpitala. Pełniący obowiązki dyrektora nie potrafił odpowiedzieć dlaczego nie poinformowano rodziny o testach i odesłał do kierownika oddziału. Ten z kolei odsyła do dyrektora placówki.

Mirosław Wasiucionek wyjaśnia, że testy zlecał lekarz, a pacjentów bez uzyskanych wyników wypisano do domu zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Twierdzi, że o testach wiedział sanepid.

O ocenę postępowania poprosiliśmy zastępcę Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku Urszulę Połowianiuk. Inspektor wyjaśnia, że pacjent powinien być poinformowany o testach i o podejrzeniu narażenia na kontakt z osobą zakażoną.
Taka informacja powinna się też znaleźć w wypisie. Urszula Połowianiuk nie chciała się jednak odnieść do faktu, że w ten sposób szpital mógł przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa na inne tereny.

Jak wynika z relacji naszej słuchaczki, zakażonej koronawirusem 86-latki nie chce przyjąć żaden szpital, dlatego narażając się na zakażenie opiekuje się nią córka. Kwarantanną objęta jest rodzina rolników, którzy z tego powodu nie mogą zebrać części plonów, bo nie są w stanie tego zrobić bez pomocy sąsiadów. Ci natomiast nie mogą pomóc, bo zgodnie z przepisami także trafią na kwarantannę.

Tymczasem ostatnie dni, to rekordy wykrywanych zakażeń koronawirusem w Polsce i w województwie podlaskim. Sytuacja stała się tak poważna, że powiat białostocki uznano za czerwoną strefę, w której by zahamować zakażenia, od soboty (03.10) obowiązują najsurowsze obostrzenia sanitarne.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: 1934 nowe przypadki koronawirusa; 76 kolejnych zakażeń w Podlaskiem

4.10.2020, 10:35

Ministerstwo zdrowia w niedzielę (4.10) poinformowało o 1934 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie podlaskim odnotowano 76 kolejnych zakażeń.


Prawie 35 mln przypadków koronawirusa na świecie

4.10.2020, 08:49

Agencja Reutera podała w sobotę (3.10), że na świecie od początku pandemii koronawirusa odnotowano ponad 34 730 000 przypadków tej choroby. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1 029 403.


126 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

3.10.2020, 10:34

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują w sobotę (3.10) o stu dwudziestu sześciu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok