Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej studentów Uniwersytetu Medycznego zakażonych koronawirusem

Coraz więcej studentów Uniwersytetu Medycznego zakażonych koronawirusem

8.10.2020, 13:42, akt. 13:46

Do ok. 30 wzrosła liczba studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Szkoła czeka na wyniki kolejnych testów.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Już w środę (7.10) uczelnia informowała, że zakażeni studiują na różnych kierunkach. Są w izolacji domowej, osoby, które miały z nimi kontakt są obejmowane kwarantanną. UMB nie ma danych, ile osób może być w związku z tym na kwarantannie.

Uczelnia podała, że nie ma na razie zakażeń wśród nauczycieli akademickich, były pojedyncze przypadki chorych wśród pracowników klinik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Tomkiel poinformował, że zakażenia nie wpływają na organizację zajęć na uczelni, bo ta od początku roku akademickiego odbywa się hybrydowo. Zaznaczył, że testy na koronawirusa przechodzą wszyscy studenci, którzy mają mieć zajęcia w szpitalach podległych uczelni. Podkreślił, że UMB stosuje wszystkie zalecenia GIS i Ministerstwa Zdrowia związane z pandemią.

W piątek Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uroczyście inauguruje nowy rok akademicki. Uroczystość odbędzie się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie – jak podaje rzecznik – zaproszeni goście będą siedzieć w odpowiednim dystansie od siebie. Uroczystość będzie transmitowana online.

W czwartek w Podlaskiem zanotowano 94 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 8 kolejnych osób. Łącznie w regionie dotychczas zakażonych zostało 2 731 osób.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku poinformowała, że zakażenie koronawirusem zanotowano m.in. w podległym UMB Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku, gdzie zakażonych jest siedem osób: 6 z personelu medycznego i jedna z niemedycznego.

Dyrektor szpitala UDSK prof. Anna Wasilewska powiedziała, że sytuacja w szpitalu jest opanowana, nie ma żadnych zmian dla pacjentów, placówka pracuje normalnie. Dodała, że osoby z personelu, które wyzdrowieją, w przyszłym tygodniu już będą mogły wracać do pracy. Dodała, że cały czas prowadzone są testy.

Ognisko koronawirusa jest również m.in. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Sanepid podał, że zakażonych jest łącznie 18 osób: 11 osób z personelu, sześciu pacjentów i jedna osoba z kontaktu. Rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk poinformował, że od czwartku (8.10) wstrzymane są przyjęcia na oddział rehabilitacji, będą tam przeprowadzane testy na koronawirusa wśród personelu.

We wtorek Białostockie Centrum Onkologii wznowiło przyjęcia na oddział ginekologii onkologicznej – poinformowała rzeczniczka szpitala Monika Mróz. Przez tydzień, z powodu koronawirusa nie przyjmowano tam pacjentek. Sanepid podał, że w BCO – od 17 września zakażonych było 15 osób, z czego 10 z personelu medycznego, czterech pacjentów i jedna osoba z kontaktu.

Zakażenia są także wśród personelu i pacjentów szpitali w Suwałkach, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie i Hajnówce. Do 38 wzrosła liczba zakażonych ze szpitala miejskiego w Białymstoku (od 30 września: 13 osób z personelu medycznego, 12 z niemedycznego, 12 pacjentów i jedna osoba z kontaktu.

Do 19 wzrosła liczba zakażonych w hospicjum w Białymstoku. Sanepid informuje, że od 29 września zakażonych jest 12 osób z personelu, sześciu pacjentów i jedna osoba z kontaktu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtych i czerwonych? [SPRAWDŹ]

8.10.2020, 11:23

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce, resort zdrowia wprowadzi od soboty (10.10) nowe obostrzenia, które wejdą w życie w strefach żółtych i czerwonych. Czego dotyczą?


Niepokojące dane. 4280 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

8.10.2020, 10:41

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 4280 przypadkach koronawirusa w kraju. Resort przekazał ponadto, że zmarło 76 osób. To najwyższa dotąd dobowa liczba zakażeń i zgonów w Polsce.


Kilkunastu studentów UMB z koronawirusem

7.10.2020, 13:42

U kilkunastu studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania potwierdziły koronawirusa, przebywają w izolacji domowej - potwierdził w środę (07.10) rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok