Radio Białystok | Wiadomości | Ksiądz Wojciech Łazewski otrzymał medal 30-lecia Caritas Polska

Ksiądz Wojciech Łazewski otrzymał medal 30-lecia Caritas Polska

autor: Olga Gordiejew

12.10.2020, 12:00, akt. 12:09

Proboszcz parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, były dyrektor Caritas Polska i Caritas w Białymstoku ksiądz Wojciech Łazewski został uhonorowany medalem 30-lecia Caritas Polska.

Ksiądz Wojciech Łazewski, źródło: Facebook Caritas Archidiecezji Białostockiej
Ksiądz Wojciech Łazewski, źródło: Facebook Caritas Archidiecezji Białostockiej

Białostockiego kapłana doceniono za wkład w budowę i rozwój Caritas Polska. Ksiądz Wojciech Łazewski, podkreśla, że nazwa wręczonego mu odznaczenia "servire caritate" - 'służyć miłością' oddaje ideę pracy w Caritas:


Otrzymany medal In Caritate Servire znaczy służyć z miłością. To jest właśnie Caritas, czyli miłość miłosierna. To, co mamy wykonywać, to dostrzec w każdym człowieku, tym, który potrzebuje pomocy, samego Chrystusa. Dlatego też ta relacja pomiędzy nami a tymi, którym służymy, jest relacją miłości a więc wzajemnego obdarowania się - wyjaśnia ksiądz Wojciech Łazewski.


Ksiądz Wojciech Łazewski był dyrektorem Caritas Polska na początku lat 90. XX w. Potem w latach 2008-2011 był Dyrektorem Caritas w Białymstoku, a także szefem Caritas Europa.Caritas Polska działa we wszystkich diecezjach w kraju

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki podkreśla, że "30 lecie reaktywacji Caritas Polska - największej organizacji pomocowej w kraju jest czasem dziękczynienia Bogu i ludziom, za ich otwarte serca gotowe dzielić się z potrzebującym w kraju i za granicą". Zwrócił uwagę, że organizacja działa we wszystkich diecezjach w kraju, w tym także w ordynariacie polowym oraz w Kościele grekokatolickim.


Caritas jest instytucją rozpoznawalną i ciszącą się dużym zaufaniem społecznym. Ma sieć oddziałów począwszy od tego podstawowego poziomu, jakim są parafie, poprzez diecezje, a także Szkolne Koła Caritas, w których młode pokolenie uczy się dostrzegania drugiego człowieka i tego, o czym mówił św. Jan Paweł II - wyobraźni miłosierdzia. To pozwala nam szybko rozpoznawać problemy i na nie reagować - powiedział dyrektor Caritas Polska.


Mówiąc o projektach, które organizacja prowadził w kraju i za granicą ks. Iżycki powiedział, że do największych należą - "Rodzina Rodzinie" i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" - dochód z rozprowadzanych w czasie Adwentu świec jest przeznaczany na pomoc dzieciom.


Programy pomocy dla potrzebujących

Caritas Polska realizuje obecnie także inne programy. Są to m.in. program stypendialny Skrzydła, czy Tornister pełen uśmiechów, w ramach którego od 2009 r. dzieciom z rodzin potrzebujących wsparcia przekazano już ponad 170 tys. wyprawek szkolnych.

Od bieżącego roku oprócz wyprawek finansowany jest także zakup laptopów dla podopiecznych świetlic prowadzonych przez Caritas diecezjalne. Potrzebę modyfikacji programu, służącej poprawie dostępu najmłodszych do zdalnej edukacji, wymusiła pandemia koronawirusa.

Rocznie, w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej, Caritas przekazuje 280 tys. potrzebującym - ok. 14 tys. ton żywności. W dobie pandemii pomoc rozszerzono dzięki kampanii "Pomoc Dla Seniora", w którą zaangażowało się wielu darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych. Dzięki ludzkiej ofiarności można było zakupić, oprócz żywności, także środki ochrony osobistej.

źródło: PAP, IAR | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas zachęca do zgłaszania ekologicznych projektów

23.09.2020, 19:42

Zbieranie deszczówki lub napisanie własnej książki kucharskiej z poradami, jak nie marnować jedzenia. Takie m.in. pomysły zgłosili do konkursu uczestnicy warsztatów ekologicznych zorganizowanych przez Caritas w Białymstoku.


"Tornister pełen uśmiechów" po raz 12 wspiera potrzebujące dzieci

21.08.2020, 16:38

Każdy z nas może wesprzeć akcję Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów” i pomóc dzieciom z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego.


Caritas Polska przekazuje respiratory dla szpitali

30.05.2020, 12:48

Caritas Polska dostarczyła pierwsze ze 100 respiratorów zamówionych w kwietniu w ramach akcji #WdzięczniMedykom. Sprzęt został już przekazany do szpitali w Poznaniu i Ełku.


Caritas Archidiecezji Białostockiej uruchomiła Telefon zaufania dla Seniora

5.05.2020, 08:33

Ten pomysł przede wszystkim ma wspierać seniorów, pomóc reagować szybko na ich potrzeby i przeciwdziałać izolacji osób starszych niezależnie od wyznania.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok