Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie - ocenili specjaliści

Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie - ocenili specjaliści

autor: Marcin Mazewski

18.10.2020, 12:06, akt. 13:12

Jak się okazuje ma niemal 250 lat i jest w dobrym stanie. Mowa o charakterystycznej sośnie - jednym z symboli Mielnika. 

Sosna - tzw. Parasolka na wjeździe do Mielnika, fot. Marcin Mazewski
Sosna - tzw. Parasolka na wjeździe do Mielnika, fot. Marcin Mazewski

Drzewo rośnie przy wjeździe do nadbużańskiej miejscowości od strony Siemiatycz. Ostatnio przeprowadzono ekspertyzę dendrologiczną, której wyniki ucieszą mieszkańców i turystów - mówi Urszula Gniadek z Urzędu Gminy Mielnik.


Sosna jest znakiem rozpoznawczym gminy, a zarazem pomnikiem przyrody. Ma ogromną wartość sentymentalną dla mieszkańców, w związku z czym zlecone zostało przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej, która miała na celu określenie kondycji zdrowotnej drzewa. Badanie tomografem wykazało, że ma ono aż 245 lat. Pomimo śladów po przeżytych latach, czyli listwie piorunowej i ubytku na pniu po pozyskiwanej kiedyś żywicy, sosna jest w bardzo dobrym stanie zdrowotnym - dodaje.


Ekspertyzę przeprowadziła szczecińska pracownia przyrodnicza o wdzięcznej nazwie "Sosenka". Badania potwierdziły także wyjątkowość mielnickiego okazu.


Zdaniem certyfikowanych inspektorów drzew, nasza sosna jest niezwykle wartościowym okazem nie tylko w skali gminy czy powiatu, ale także regionu i kraju. Wyjątkowy efekt daje korona drzewa, która jest bardzo gęsta, szeroka i rozłożysta. Tworzy nad drogą wielki parasol - zaznacza Urszula Gniadek.


Popularna sosna zwana także "Parasolką" od 1996 roku jest uznana za pomnik przyrody. W jednym z badawczych zaleceń jest wymiana nieaktualnej tabliczki urzędowej, która o tym informuje.


| red: sk, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejnych 12 drzew uzyska w Suwałkach status pomników przyrody

30.09.2020, 09:01

Chodzi m.in. o jarząb szwedzki przy ulicy Putry, dwa dęby szypułkowe, w tym jeden zlokalizowany nad Czarną Hańczą, lipę drobnolistną, wierzbę oraz cztery modrzewie rosnące w większości przy ulicy Szwajcaria.


Mimo protestów i zebrania kilkuset podpisów, kolejne drzewa i krzaki zniknęły z Alei Lipowej w Posejnelach

2.09.2020, 11:32

Złożony w czerwcu wniosek o uznanie położonej w gminie Giby alei za Krajobrazowy Pomnik Przyrody został przez urzędników odrzucony. Mimo deklaracji nie doszło też do konsultacji społecznych w tej sprawie.


Czy zabytkowy Park Lubomirskich zostanie doszczętnie wycięty?

20.11.2019, 07:10

Czy zabytkowy 12-hektarowy Park Lubomirskich na białostockich Dojlidach zostanie doszczętnie wycięty? Zastanawiają się nad tym spacerowicze, którzy zwracają uwagę na niepokojące oznaczenia na drzewach. 


We wsi Puchły w gminie Narew mają być wycięte 300-letnie dęby

19.11.2019, 07:18

We wsi Puchły w gminie Narew mają być wycięte dwa 300-letnie dęby. Należą one do skupiska 17 drzew wpisanych do rejestru jako pomniki przyrody.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok