Radio Białystok | Wiadomości | Kłopoty finansowe Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

Kłopoty finansowe Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

autor: Ryszard Minko

21.10.2020, 14:54, akt. 15:01

„Obecny poziom finansowania Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy nie pozwala na pokrycie kosztów prowadzenia działalności. Dokonujemy wszelkich starań, by nie utracić płynności finansowej” – pisze dyrektor szpitala Ewa Zgiet w odpowiedzi na interwencję związkowców w sprawie finansowania placówki.

© Paolese - stock.adobe.com
© Paolese - stock.adobe.com

Przedstawiciele Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia alarmują, że szpital w Choroszczy nie otrzymuje już stałego, comiesięcznego finansowania w wysokości 1/12 kontraktu. Obecne finansowanie uzależnione jest od liczby pacjentów, których z powodu trwającej pandemii jest mniej niż wcześniej. To oznacza kłopoty finansowe placówki, które potwierdza także dyrektor szpitala Ewa Zgiet w specjalnym piśmie do naszej redakcji.

Wyjaśnia, że wprowadzona w marcu w specustawie "covidowej" zasada finansowania niezależnie od liczby pacjentów, dawała chwilę oddechu w czasie, kiedy z uwagi na epidemię, do placówki przestali zgłaszać się chorzy.

Rezygnacja z 1/12 kontraktu oznacza w praktyce zmniejszenie finansowania przy jednoczesnym wzroście wydatków – między innymi na środki ochrony związanej z koronawirusem.

W odpowiedzi na obawy dyrekcji Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy rzeczniczka podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Leszczyńska wyjaśnia, że wcześniejsze finansowanie nie mogło być kontynuowane, bo w szpitalu sukcesywnie pojawia się coraz więcej pacjentów, a placówce zaproponowano inne udogodnienia, takie jak między innymi cotygodniowe wypłaty za opiekę nad pacjentami oraz skrócenie z 14 do 5 dni roboczych terminów płatności.

Tymczasem dyrektor szpitala zwraca uwagę, że od kilku lat zmniejsza się kwota przeznaczona na leczenie psychiatryczne.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W szpitalu w Choroszczy coraz mniej zakażeń koronawirusem

9.10.2020, 14:38

Poprawia się sytuacja epidemiczna w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy. Jak informuje dyrektor placówki - Ewa Zgiet ognisko zakażania koronawirusem powoli się wygasza.


Szpital w Choroszczy wstrzymuje przyjęcia na kilku oddziałach

25.09.2020, 17:43

Z powodu koronawirusa wstrzymano przyjęcia pacjentów na kilku oddziałach szpitala psychiatrycznego w Choroszczy – podał szpital. Dotyczy to m.in. oddziału neurologicznego, psychogeriatrycznego i psychosomatycznego.


Ognisko koronawirusa w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy

16.09.2020, 18:02

Ognisko koronawirusa wykryto w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy koło Białegostoku. Szpital poinformował w środę (16.09), że zakażonych jest 12 pracowników i 10 pacjentów. Zamknięto jeden oddział ogólnopsychiatryczny Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Ewa Zgiet oficjalnie jest już dyrektorem szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

30.01.2020, 15:52

Konkurs na to stanowisko wygrała kilka dni temu, w czwartek (30.01) na dyrektora powołał ją Zarząd Województwa Podlaskiego.


Ewa Zgiet będzie nowym dyrektorem szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

24.01.2020, 14:58

Komisja konkursowa wybrała ją spośród 5 osób ubiegających się o to stanowisko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok