Radio Białystok | Wiadomości | Przed białostockim sądem zakończył się proces pracownicy banku, która kradła pieniądze z konta jednego z klientów

Przed białostockim sądem zakończył się proces pracownicy banku, która kradła pieniądze z konta jednego z klientów

23.10.2020, 17:37, akt. 17:48

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (23.10) proces odwoławczy kobiety oskarżonej o to, że kradła pieniądze z konta jednego z klientów banku, w którym pracowała, wykorzystując do autoryzacji wypłat własny telefon i wysyłane na ten numer kody. Wcześniej miała nielegalnie sporządzić stosowny aneks do umowy elektronicznego dostępu do tego konta.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Przed białostockim sądem zakończył się proces pracownicy banku, która kradła pieniądze z konta jednego z klientów - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Aktem oskarżenia objętych zostało ponad dwadzieścia takich autoryzowanych wypłat od września 2016 roku do sierpnia 2017 roku, zakwalifikowanych jako kradzież pieniędzy z włamaniem na rachunek bankowy. W ten sposób kobieta płaciła za zakupy w internecie, gdzie kwoty w poszczególnych przypadkach wahały się od 80 zł do 800 zł, kilka razy dokonała wypłat (nawet po 1 tys. zł) za pomocą kodów BLIK. Złożyła też dla tego konta wniosek o 9,9 tys. zł kredytu gotówkowego, który został zaakceptowany, a pieniądze przelane.

W czerwcu tego roku Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu. Zobowiązał ją też do naprawienia szkody w części, w jakiej wcześniej nie zwróciła pieniędzy właścicielowi konta, ma też zapłacić mu 5 tys. zł w formie zadośćuczynienia.

Apelację złożył pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, który kwestionuje kwotę zadośćuczynienia, chce jej podniesienia do 15 tys. zł.

W jego ocenie, zadośćuczynienie w zasądzonej kwocie nie odzwierciedla wszystkich negatywnych następstw przestępstw, takich jak utrata zdrowia, w tym zdrowia psychicznego 66-letniego, schorowanego, samotnego mężczyzny (z powodu nerwicy korzystał z terapii u psychiatry), poczucia bezpieczeństwa finansowego i zaufania do publicznych instytucji. Adwokat zaznaczył, że problemy finansowe jego klienta spotęgował też kredyt, który oskarżona wzięła przez internet na jego konto.

Właściciel konta mówił w swoim ostatnim słowie, że spotkała go wielka krzywda. Apelację tę poparła również prokuratura.

Obrońca oskarżonej mec. Marcin Sakowicz chce oddalenia tej skargi, w jego ocenie zadośćuczynienie wyższe, niż zasądzone nieprawomocnie 5 tys. zł prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia pokrzywdzonego. Mówił, że już na etapie postępowania przygotowawczego oskarżona dobrowolnie zwróciła 8 tys. zł, z własnej inicjatywy podjęła próbę mediacji. Argumentował również, że sytuacja zdrowotna pokrzywdzonego (w tym przebyty 20 lat temu wylew), czy osobista, nie ma związku przyczynowo-skutkowego z działaniami jego klientki, a ona sama nie składała apelacji, zgadzając się z wyrokiem skazującym pierwszej instancji.

Wyrok sądu odwoławczego ma być ogłoszony za tydzień.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Białymstoku warunkowo umorzył sprawę karną dwóch policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień

23.10.2020, 11:30

Białostocki sąd warunkowo umorzył w piątek (23.10) sprawę karną dwóch policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień w czasie interwencji, poprzez użycie środków przymusu bezpośredniego nieproporcjonalnych do sytuacji. Na podstawie ugody zawartej z pokrzywdzonym mężczyzną, zapłacą mu po 10 tys. zł zadośćuczynienia.


Półtora roku więzienia i 6-letni zakaz jazdy za śmiertelny wypadek na przejściu

22.10.2020, 15:46

Na półtora roku więzienia i 6 lat zakazu prowadzenia pojazdów skazał w czwartek (22.10) Sąd Okręgowy w Białymstoku kierowcę, który blisko trzy lata temu śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych starszą kobietę. Orzeczenie jest prawomocne. W pierwszej instancji zapadł wyrok w zawieszeniu.


30-latka skazana na więzienie za pobicie staruszki, którą opiekowała się w Białymstoku

21.10.2020, 14:49

Na osiem miesięcy więzienia bez zawieszenia skazał w środę (21.10) Sąd Rejonowy w Białymstoku opiekunkę oskarżoną o pobicie 80-letniej kobiety, którą miała się całodobowo zajmować. Skazana ma też zapłacić staruszce 10 tys. zł w formie nawiązki. Wyrok nie jest prawomocny.


W Białymstoku rozpoczął się proces apelacyjny trzech osób, którym prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne

20.10.2020, 14:18

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek (20.10) proces apelacyjny trzech osób, którym prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne. W pierwszej instancji zapadły uniewinnienia. Sprawa ma związek z przestępstwami podatkowymi. Główne śledztwo, obejmujące siedem osób z zarzutami, jest już na ukończeniu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok