Radio Białystok | Wiadomości | 2021 - w Białymstoku rokiem Jana Klemensa Branickiego

2021 - w Białymstoku rokiem Jana Klemensa Branickiego

26.10.2020, 13:42, akt. 14:32

Rok 2021 będzie w Białymstoku rokiem Jana Klemensa Branickiego - zdecydowała w poniedziałek (26.10) rada tego miasta.

Portrety Jana Klemensa i Izabeli Branickich w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Portrety Jana Klemensa i Izabeli Branickich w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

W przyszłym roku przypada 250. rocznica śmierci Branickiego, który przyczynił się do rozwoju Białegostoku i doprowadził do nadania mu praw miejskich na początku XVII wieku; pałac rodu jest dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa podlaskiego.


Inicjatywę zgłosił radny PiS Paweł Myszkowski; projekt stanowiska został wprowadzony w poniedziałek do porządku obrad sesji. Dokument został przyjęty bez poprawek i bez dyskusji. Za ustanowieniem 2021 roku w mieście rokiem Jana Klemensa Branickiego opowiedzieli się wszyscy radni, którzy wzięli udział w głosowaniu.


Jan Klemens Branicki (1689-1771) był kasztelanem krakowskim, hetmanem wielkim koronnym i senatorem RP. Jak podkreślono w stanowisku, przyczynił się do największego rozkwitu Białegostoku, uznawany był i jest powszechnie za patrona tego miasta. 


Zawiadywał dobrami białostockimi w latach 1709-1771 i sprawował ważne urzędy państwowe. Jakkolwiek Białystok pełnił rolę ośrodka miejskiego od początku XVII wieku, to jednak dzięki zabiegom Jana Klemensa Branickiego nasze miasto otrzymało przywilej miejski na prawach magdeburskich, nadany przez króla Augusta III Sasa 

- głosi uchwała przyjęta przez radnych.


Przypomnieli w niej również, że za jego czasów nadany został ostateczny kształt pałacowi rodu Branickich i zespołowi parkowo-ogrodowemu; oba te miejsca są obecnie wizytówką turystyczną Białegostoku. "Dwór Branickich stał się ważnym ośrodkiem kultury, wokół którego skupiali się wybitni artyści i naukowcy, a w teatrze dworskim gościnnie występowały największe ówczesne gwiazdy operowe. Funkcjonował także balet oraz zwierzyniec" - podkreślili.


Myślę, że jest to postać, która zasługuje na to, by oddać jej honor przy tej okazji (250. rocznicy śmierci). Jan Klemens Branicki miał niebagatelny wkład w rozwój naszego miasta. A nie jest to postać z naszych czasów, więc myślę, że jakieś wątki polityczne też nas nie powinny tutaj dzielić

 - mówił przed głosowaniem radny Myszkowski. 


Przypomniał, że w mieście jest m.in. ulica imienia Jana Klemensa Branickiego i szkoła nosząca jego imię.


Ostatecznie za przyjęciem stanowiska zagłosowało 26 radnych, dwie osoby nie wzięły udziału w głosowaniu.


Na razie nie wiadomo, jak w mieście będzie wyglądało szczególne upamiętnienie Branickiego w związku z ustanowieniem 2021 roku w Białymstoku, rokiem tego patrona.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku nie planują zawieszenia działalności strefy płatnego parkowania wz. koronawirusem

16.03.2020, 18:10

Miasto Białystok nie planuje na razie zawieszenia poboru opłat w strefie płatnego parkowania - poinformował w poniedziałek (16.03) prezydent Tadeusz Truskolaski odpowiadając na pytania internautów podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że taka decyzja to kompetencja radnych, a nie magistratu.


Białostoccy radni PiS za honorowym obywatelstwem miasta dla abp. Jakuba, przeciw honorowaniu Adamowicza

24.02.2019, 15:09

Białostoccy radni PiS poprą w głosowaniu nadanie tytułu honorowego obywatela miasta prawosławnemu ordynariuszowi diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakubowi, są natomiast przeciwni honorowaniu tym tytułem tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok