Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: 33 projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2021 - znamy wyniki

Białystok: 33 projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2021 - znamy wyniki

29.10.2020, 15:00, akt. 15:09

33 projekty wybrali do realizacji w 2021 roku mieszkańcy Białegostoku w ramach budżetu obywatelskiego miasta. Zgłoszonych było 117 pomysłów, na które oddano łącznie niespełna 27,4 tys. ważnych głosów. Do podziału między projekty ogólnomiejskie i osiedlowe było 12 mln zł.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Ostatecznie białostoczanie wybrali 8 projektów ogólnomiejskich i 25 osiedlowych - ogłosił w czwartek (29.10) na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Głosów w sumie oddano ponad 31 tys. (zdecydowana większość elektronicznie), z czego 3,8 tys. zł okazało się nieważnych.


"Białystok pomaga najmłodszym"

Największe poparcie (ponad 5 tys. głosów) zdobył pomysł "Białystok pomaga najmłodszym", dotyczący zakupu karetki neonatologicznej i inkubatora. Koszt to 830 tys. zł; karetka ma trafić do wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego.

Inne projekty ogólnomiejskie wybrane do realizacji, to m.in. zielone przystanki autobusowe (powstanie ich siedem kolejnych w różnych częściach Białegostoku), oświetlenie gmachu Muzeum Pamięci Sybiru czy dwa pomniki - byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego oraz b. prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego.

Nie zyskał dostatecznego poparcia m.in. pomysł budowy pomnika Romana Dmowskiego; akcję w tej sprawie prowadziły środowiska narodowe. Gdy trwało oddawanie głosów, organizatorzy tej akcji zarzucali magistratowi, że nie mają możliwości pobrania większej liczby papierowych kart do głosowania, by mogli oddać swój głos za tym projektem starsi mieszkańcy Białegostoku (głosowanie na skserowanych kartach było nieważne).


Do szkół trafią ozonatory 

Wśród wybranych projektów osiedlowych zdecydowana większość związana jest ze szkołami, wśród nich kilka dotyczy zakupu ozonatorów czy stacji dezynfekcyjnych. Odnosząc się do tego faktu i tego, że największe poparcie zyskał pomysł zakupu karetki neonatologicznej Tadeusz Truskolaski mówił, że "widać piętno pandemii koronawirusa na tegorocznych głosowaniach".

Dodał, że wiele projektów związanych jest też wciąż z miejscami wypoczynku i rekreacji. "Takich miejsc zbudowaliśmy w Białymstoku bardzo dużo, ale jak widać, białostoczanie chcą, żeby one były jak najbliżej ich domów i każde miejsce wykorzystują na ten cel" - dodał prezydent Białegostoku.

To ósma edycja budżetu obywatelskiego tego miasta. W poprzedniej, gdy również było do podziału 12 mln zł, wybrano do realizacji 32 projekty. W sumie w głosowaniu wypełniono wtedy blisko 69 tys. ankiet, ważnych było blisko 62 tys. z nich.


Wyniki głosowania można sprawdzić na stronie


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Wasilkowa wybrali projekty do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego

11.10.2020, 17:01

W Wasilkowie powstanie skatepark, nowy plac zabaw i piaszczysta plaża nad rzeką Supraśl. To inwestycje, które w głosowaniu wybrali mieszkańcy do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.


Łomża: ponad 30 propozycji do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego

11.10.2020, 14:00

Spośród 32 projektów mieszkańcy Łomży będą wybierać zadania do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.


Białostoczanie wybrali lokalizację trzeciego zielonego przystanku

27.08.2019, 14:20

W Białymstoku powstaje kolejny zielony przystanek - będzie przy ulicy Pałacowej. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok