Radio Białystok | Wiadomości | Wkrótce przetargi na projekt i budowę obwodnic Sztabina i Suchowoli

Wkrótce przetargi na projekt i budowę obwodnic Sztabina i Suchowoli

15.11.2020, 16:22, akt. 16:29

Pod koniec grudnia 2020 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosi przetargi na projekt i budowę obwodnic Sztabina i Suchowoli na drodze krajowej nr 8 - poinformował jej rzecznik Rafał Malinowski.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Będą to dwa pierwsze przetargi związane już bezpośrednio z pracami budowlanymi obwodnic w regionie, które znajdują się w rządowym programie budowy stu obwodnic na latach 2020-2030.

W Podlaskiem w ramach tego programu ma powstać pięć obwodnic: Sztabina, Suchowoli, miejscowości Białobrzegi, tzw. południowo-wschodnia obwodnica Augustowa w ciągu drogi nr 16 oraz obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych 63 i 66. Obwodnice Sztabina, Suchowoli i Białobrzegów są na drodze krajowej nr 8 na odcinku Białystok-Augustów.

Jak informuje GDDKiA, która przygotowuje te inwestycje i je realizuje, prace nad nimi są zaawansowane w różnym stopniu.

GDDKiA ma już decyzję środowiskową dla przyszłej obwodnicy Suchowoli. Ma ona mieć 15,3 km i ominie Suchowolę od wschodu, pozwoli też kierowcom ominąć miejscowości: Zagórze, Skindzierz, Chodorówka Nowa, Poświętne, Krzywa.

"W ramach inwestycji powstaną trzy skrzyżowania z istniejącym układem drogowym, liczne obiekty inżynierskie, urządzenia ochrony środowiska oraz przebudowane zostaną drogi lokalne" - podaje GDDKiA na swojej stronie internetowej w komunikacie dotyczącym realizacji inwestycji z programu stu obwodnic.

Przetarg na projekt i budowę będzie ogłoszony w grudniu, umowę z wykonawcą GDDKiA chce podpisać w 2021 r, a droga ma być gotowa do 2025 r.

Obwodnica Sztabina będzie miała prawie 4,5 km długości, również ominie tę miejscowość od wschodu. Powstanie m.in. 700-metrowa estakada nad doliną Biebrzy. Również jest już decyzja środowiskowa. Obwodnica Sztabina ma powstać również do 2025 r.

Trwają prace nad koncepcją programową odcinka Sztabin-Augustów wraz z ok. 5-km obwodnicą Białobrzegów na dk 8. Trwa analiza ofert w przetargu na tę koncepcję. Przetarg na projekt i budowę planowany jest w ostatnim kwartale 2022 r., a budowa w latach 2024-2027.

Głównym cele budowy obwodnic na dk 8 jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z tych miejscowości, usprawnienie tego ruchu.

Południowo-wschodnia obwodnica Augustowa na dk 16 ma być elementem całej modernizacji tej drogi na odcinku od Augustowa do polsko-litewskiego przejścia granicznego w Ogrodnikach.

Cała ta inwestycja ma dostosować drogę do ciężkiego ruchu, obwodnica ma pozwolić, by ten ruch, także od tej strony, omijał Augustów. GDDKiA podaje, że obecnie trwają prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ) z elementami koncepcji programowej i materiałami do wniosku o decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

Jeszcze nie wiadomo, w jakim wariancie powstanie ta inwestycja, trwa analiza.  Przetarg na projekt i budowę jest planowany na trzeci kwartał 2024 r., a droga ma powstać do 2028 r.

Dopiero zaczynają się natomiast prace przygotowawcze konieczne do budowy obwodnicy Zambrowa od strony dk 63 i dk 66. Są na etapie wyłaniania wykonawcy tzw. studium korytarzowego, STEŚ z elementami koncepcji programowej, gdzie będą przedstawione warianty tej obwodnicy. Według wstępnych założeń droga ta ma być realizowana w latach 2026-2028.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Są już wszystkie pozwolenia na budowę drogi ekspresowej Via Baltica w Podlaskiem

14.11.2020, 09:01

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ma już komplet pozwoleń na budowę poszczególnych odcinków drogi ekspresowej S61 Via Baltica w Podlaskiem. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał ostatnie takie pozwolenie na odcinek Łomża Zachód-Kolno.


W Wysokiem Mazowieckiem powstaje ulica, która ma wyprowadzić ciężki ruch z miasta

4.11.2020, 07:08

Wyprowadzi ciężki ruch z miasta i otworzy nowe tereny budowlane - kolejna nowa ulica powstaje w Wysokiem Mazowieckiem.


GDDKiA: Pięć ofert w przetargu na podlaski odcinek Ploski-Haćki S19

5.10.2020, 18:05

Pięć ofert wpłynęło w przetargu na projekt i budowę kolejnego, szóstego podlaskiego odcinka trasy S19 Via Carpatia Ploski-Haćki - podała w poniedziałek (5.10) po otwarciu ofert Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok