Radio Białystok | Wiadomości | Są już wszystkie pozwolenia na budowę drogi ekspresowej Via Baltica w Podlaskiem

Są już wszystkie pozwolenia na budowę drogi ekspresowej Via Baltica w Podlaskiem

14.11.2020, 09:01, akt. 09:08

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ma już komplet pozwoleń na budowę poszczególnych odcinków drogi ekspresowej S61 Via Baltica w Podlaskiem. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał ostatnie takie pozwolenie na odcinek Łomża Zachód-Kolno.

Drogowcy rozpoczęli budowę odcinka testowego trasy Via Baltica, fot. Paweł Wądołowski
Drogowcy rozpoczęli budowę odcinka testowego trasy Via Baltica, fot. Paweł Wądołowski

Można w całości budować obwodnicę Łomży na S61

GDDKiA poinformowała w piątek (13.11) w komunikacie, że oznacza to, że można w całości budować obwodnicę Łomży na S61.

Inwestycja ta łączy się z budowanym już fragmentem S61 Łomża Południe - Łomża Zachód, tworząc tym samym kompletną obwodnicę Łomży. (...) Odcinek drogi ekspresowej S61 Łomża Zachód - węzeł Kolno, to ostatni odcinek położony na terenie województwa podlaskiego, na który wydana została decyzja umożliwiająca rozpoczęcie budowy. Natomiast przedostatni, jeśli chodzi o całą S61. Do końca tego roku ma być złożony jeszcze wniosek o decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - PAP) dla odcinka Podborze - Śniadowo w woj. mazowieckim

- podała GDDKiA, która realizuje te inwestycje.

W Podlaskiem w budowie jest ok. 200 km drogi S61 Via Baltica

W ostatnich dniach w sprawozdaniach z realizacji tych inwestycji podano, że obecnie w Podlaskiem w budowie jest ok. 200 km drogi S61 Via Baltica.

Tempo prac na innych odcinkach sprawia, że w drugiej połowie 2021 r. gotowe będą kolejne trzy części S61 o łącznej długości przeszło 51 km (Śniadowo - Łomża Południe, węzeł Kolno - Stawiski i Stawiski - Szczuczyn). Z pozostałych podlaskich odcinków S61 w budowie są jeszcze dwa fragmenty: Suwałki - Budzisko oraz Łomża Południe - Łomża Zachód

- poinformowała GDDKiA. W budowie w Podlaskiem są też odcinki: Suwałki - Budzisko oraz Łomża Południe - Łomża Zachód.

Przypomniano jednocześnie, że w ramach drogi S61 gotowe są już obwodnica Suwałk, obwodnica Szczuczyna, którą rozbudowano o druga jezdnię. Zalicza się także do tej trasy oddaną w 2014 r. obwodnicę Augustowa.

Drogowcy przypominają, że prawie 13-km odcinek Łomża Zachód-Kolno będzie najważniejszą częścią obwodnicy Łomży. Powstaną po dwa pasy ruchu w każdą stronę, nowy mający ok. 1,2 km most nad doliną rzeki Narew. Planowane są węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród, Łomża Północ. Droga będzie miała nawierzchnię z betonu cementowego.

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, urządzeń oczyszczających (separatory) czy przejść dla zwierząt)

 - podano w komunikacie. Elementem inwestycji będzie też jednojezdniowy ok. 7-km odcinek drogi krajowej nr 64 od węzła Łomża Północ do Elżbiecina.

Umowę na projekt i budowę odcinka Łomża Zachód - węzeł Kolno, za kwotę 525,6 mln zł, realizuje firma TOTO. Plan zakłada, że ten odcinek Via Baltica będzie gotowy do wiosny 2023 r.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do 4 grudnia przedłużono konsultacje ws. przebiegu trasy S16 Ełk-Knyszyn

9.11.2020, 16:09

Do 4 grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przedłużyła konsultacje ws. planowanego przebiegu trasy S16 na odcinku Ełk-Knyszyn, który ma być elementem przyszłego szlaku Via Carpatia. Pierwotnie miały się one zakończyć 8 listopada.


Trwają konsultacje w sprawie budowy drogi S16, która ma przecinać Biebrzański PN

4.11.2020, 08:57

Do wyboru są cztery warianty - wszystkie biegną przez Biebrzański Park Narodowy.


Ogłoszono przetarg na odcinek S19 Boćki-Malewice

30.10.2020, 15:44

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła przetarg na projekt i budowę 16-kilometrowego odcinka Boćki-Malewice trasy S19 Via Carpatia. To dziesiąty przetarg na tę trasę w Podlaskiem, jednocześnie ostatni na tę drogę w regionie zaplanowany na 2020 r.


49,6 mln zł będzie kosztowała modernizacja DK66 w Wysokiem Mazowieckiem

19.10.2020, 14:28

49,6 mln zł będzie kosztować przebudowa ok. 4 km DK66 w Wysokiem Mazowieckiem. W poniedziałek (19.10) w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisano umowę z wykonawcą, którym jest konsorcjum firm Unibep SA i Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Trakt.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok