Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni odebrali honorowe obywatelstwo kard. Gulbinowiczowi

Białostoccy radni odebrali honorowe obywatelstwo kard. Gulbinowiczowi

23.11.2020, 10:10, akt. 10:46

Radni Białegostoku odebrali pośmiertnie honorowe obywatelstwo miasta kard. Henrykowi Gulbinowiczowi. Stosowną uchwałę przyjęli większością głosów na poniedziałkowej (23.11) sesji. Uchwała jest konsekwencją decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej wobec duchownego.

Print screen z transmisji obrad białostockich radnych
Print screen z transmisji obrad białostockich radnych

Białostoccy radni odebrali honorowe obywatelstwo kard. Gulbinowiczowi - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Projekt uchwały złożył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Za jej przyjęciem zagłosowało 20 radnych, nikt nie był przeciw, cztery osoby wstrzymały się od głosu, cztery nie głosowały.
Były wieloletni metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz zmarł przed tygodniem we Wrocławiu. Miał 97 lat. Był honorowym obywatelem Białegostoku od 2000 r. Odbierając ten tytuł, świętował wówczas w mieście 50-lecie święceń kapłańskich.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że honorowe obywatelstwo Białegostoku jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe tego miasta osobom, których "życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie".


- W tym swoistym białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie nuncjatury apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała zostały dowiedzione w sposób nie budzący wątpliwości - zapisano w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały białostockich radnych.Radni podkreślili, że w tej sytuacji "odebranie Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku będzie zatem naturalną konsekwencją powyższych decyzji władz Kościoła".


Truskolaski mówi o niemiłym obowiązku

Przedstawiając projekt, Truskolaski mówił, że to niemiły obowiązek. Przypomniał, że gdy Stolica Apostolska opublikowała komunikat o konsekwencjach dyscyplinarnych wyciągniętych wobec Henryka Gulbinowicza, jeszcze tego samego dnia zapowiedział wniesienie takiego projektu uchwały.


- Idziemy za przykładem innego miasta, gdzie kardynał Gulbinowicz przez długie lata był metropolitą, czyli Wrocławia - dodał prezydent Białegostoku.


Radni Wrocławia podobną uchwałę przyjęli w miniony piątek. "Jest to niemiły obowiązek, ale niestety jako przedstawiciele społeczeństwa Białegostoku jesteśmy zmuszeni, aby poddać to pod głosowanie" - mówił Truskolaski.

Dłuższej dyskusji radnych nie było.


- Jako osobie wierzącej trudno jest mi rozprawiać o kardynale, który sprawuje w Kościele najwyższą godność po papieżu. Trudno rozprawiać o kardynale, który zamiast być ostoją moralności, oskarżany jest o czyny zakazane, przestępcze. Oskarżony i jak wiemy osądzony przez naczelne watykańskie instytucje kościelne" - mówił radny PiS Zbigniew Klimaszewski, zapowiadając, że jednak nie weźmie udziału w głosowaniu. 


Mówił, że jest "emocjonalnie związany z Kościołem i wiarą katolicką". "Jako osoba świecka, nie mnie osądzać duchownego, już nieżyjącego" - dodał Klimaszewski.

Radny klubu Koalicji Obywatelskiej Karol Masztalerz również mówił, że jest osobą wierzącą i praktykującą, ale zapowiedział poparcie uchwały.


- Chociaż jest mi bardzo z tego powodu przykro, uważam jednak, że skoro Stolica Apostolska potwierdziła zasadność tych oskarżeń, to nie mamy wyboru również jako ludzie wierzący. Musimy zagłosować w ten sposób - powiedział Karol Masztalerz.


6 listopada nuncjatura apostolska w Polsce opublikowała komunikat dotyczący duchownego.

- W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w dokumencie.


Duchowny został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Nakazano mu też wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".

Kardynał Henryk Gulbinowicz przez prawie 30 lat był arcybiskupem wrocławskim.
W latach 50. i 60. pracował jako wikariusz w parafii w Szudziałowie i w parafii katedralnej w Białymstoku. W 1970 roku papież mianował go administratorem apostolskim części archidiecezji wileńskiej w granicach Polski z siedzibą w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Episkopat: zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz

16.11.2020, 12:26

Przed południem w wieku 97 lat zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz - poinformowała w poniedziałek (16.11) w mediach społecznościowych Konferencja Episkopatu Polski.


Prezydent Białegostoku nie chce, by kard. Gulbinowicz był honorowym obywatelem miasta

6.11.2020, 16:02

Tadeusz Truskolaski napisał na Twitterze, że rozmawiał już w tej sprawie z przewodniczącym rady miasta i wystąpi do radnych z wnioskiem o pozbawienie kardynała tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok