Radio Białystok | Wiadomości | Augustowski neon "Albatros" w rejestrze zabytków województwa podlaskiego

Augustowski neon "Albatros" w rejestrze zabytków województwa podlaskiego

autor: Wojciech Szubzda

23.11.2020, 16:14, akt. 16:47

Neon "Albatros" z kultowej augustowskiej restauracji trafił do rejestru zabytków. Taką decyzję na wniosek właściciela budynku - firmy "Społem" podjęła wojewódzka konserwator zabytków - prof. Małgorzata Dajnowicz.

Augustów, fot. Joanna Szubzda
Augustów, fot. Joanna Szubzda

Zabytkowy już neon jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Augustowa. Powstał na początku lat 60. XX wieku. Stanowił reklamę świetlną restauracji "Albatros" w Augustowie, otwartej w 1962 roku.

Mimo upływu wielu lat, neon cały czas działa. Według prof. Małgorzaty Dajnowicz wyróżnia się m.in. charakterystyczną czcionką. Wpisanie go do rejestru zabytków ma go lepiej chronić.


- Neon ma formę przestrzennego, metalowego napisu malowanego od frontu na biało, z kolei po bokach - na kolor srebrny. Czcionka wyrazu jest stylizowana zamaszyście nakreśloną pierwszą literą "A", płynnie łączącą się z kolejnymi literami szyldu - opisuje neon prof. Małgorzata Dajnowicz.


Podczas jednego z remontów (po 2002 roku) nieznacznie został zmieniony kształt litery "T", poprzez "skrócenie" poprzeczki. W pierwotnej wersji wydłużona poprzeczka kończyła się dużo dalej niż sam napis "Albatros".

Jak możemy przeczytać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku czasy rozkwitu reklam neonowych przypadały na lata 60. i 70. XX wieku. Wówczas w przestrzeniach miejskich powstawało wiele realizacji stanowiących reklamy świetlne. Obecnie, wraz z wprowadzeniem nowych technologii oraz rozwojem technik reklamowych, neony wypełnione gazami szlachetnymi są wypierane z przestrzeni miejskich, a ich miejsce zajmują nowoczesne reklamy. 

Prof. Małgorzata Dajnowicz dodaje, że do rejestru nie trafi jednak sam budynek augustowskiej restauracji, który przechodził remonty, które zmieniły jego pierwotny wygląd. 

Restauracja Albatros w Augustowie powstała na początku lat 60. XX w. Rozsławił ją Janusz Laskowski w piosence - o Beacie. Od trzech lat przed budynkiem stoi ławeczka z siedzącą na niej tajemniczą Beatą. 

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hotelarze chcą wiedzieć, czy w okresie świątecznym będą mogli przyjmować gości

21.11.2020, 15:12

Hotelarze chcą jak najszybciej poznać związane z ich branżą plany rządu dotyczące wprowadzanych obostrzeń na święta Bożego Narodzenia i sylwestra. - Ta wiedza jest nam potrzebna już teraz - mówi dyrektor regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i współwłaściciel hotelu w Augustowie Andrzej Burkiewcz.


Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły w tym sezonie 60 tysięcy turystów - 1/2 tego co przed rokiem

26.10.2020, 13:46

60 tys. pasażerów, czyli połowę tego co w ubiegłych latach przewiozły w tym roku statki Żeglugi Augustowskiej - poinformował prezes ŻA Adam Aleksandrowicz.


Jeden z symboli Augustowa trafi do rejestru zabytków

30.08.2020, 07:14

To jeden z symboli Augustowa. Neon Albatros z augustowskiej restauracji trafi do rejestru zabytków.


Puszcza Augustowska - miejsce idealne do wypoczynku

10.08.2020, 07:51

Rozpoczynamy kolejny tydzień naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu". Tym razem sprawdzimy jakie atrakcje skrywa Puszcza Augustowska. A przemierzać ją będą Marcin Gliński i Anna Petrovska.


"A to historia. Augustów" - reportaż Moniki Kalickiej

28.07.2018, 00:01

Wodna stolica Polski - położona bajecznie nad dziewięcioma jeziorami, otoczona prastarą Puszczą Augustowską, jest rajem dla turystów. Przyciągają ich malownicze widoki, czyste powietrze i mikroklimat bogaty w olejki eteryczne z sosnowo-świerkowych lasów. Mówi się, że być w Augustowie i nie popłynąć w rejs statkiem, to jak być w górach i nie wejść na szczyt.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok