Radio Białystok | Wiadomości | Próbne matury w większości podlaskich szkół przebiegać będą inaczej niż zwykle

Próbne matury w większości podlaskich szkół przebiegać będą inaczej niż zwykle

25.11.2020, 15:57, akt. 16:48

Koniec listopada i grudzień, to zwyczajowy czas pisania próbnych matur, w tym jednak roku z powodu trwającej pandemii i stale wysokiej liczby zakażonych koronawirusem w większości szkół przebiegać będą inaczej niż zwykle – bo online.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Próbne matury w większości podlaskich szkół przebiegać będą inaczej niż zwykle - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Maturzyści z liceum w Sokółce alarmują, że mają pisać próbną maturę w tradycyjny sposób

Maturzyści z liceum w Sokółce alarmują, że mają pisać próbną maturę w tradycyjny sposób i domagają się zmiany decyzji dyrekcji szkoły. "Mieszkamy nieraz ze starszymi rodzicami czy dziadkami, obawiamy się o ich bezpieczeństwo, dlatego wielu z nas planuje bojkot takiego egzaminu, mimo tego, że możemy dostać za to jedynki" – mówi jedna z maturzystek. Zaznacza, że nie są przeciwni próbnym maturom, ale chcieliby by, tak jak w innych szkołach, przeprowadzono je na przykład zdalnie.

Zastępca dyrektora szkoły Sylwia Multan-Kilczewska przyznaje, że faktycznie planowano przeprowadzenie egzaminu w tradycyjny sposób, ale były to decyzje sprzed 21 listopada, kiedy premier ogłosił dalsze przedłużenie nauki zdalnej. Teraz trwają rozmowy z radą rodziców i nauczycielami, w jakiej formie matury próbne przeprowadzić. Dziś nie ma ostatecznej decyzji czy będą one zdalne czy stacjonarne – wyjaśnia.


W białostockich szkołach matury próbne online

Tymczasem takiego dylematu, w jakiej formie przeprowadzić próbne matury nie mają dyrektorzy białostockich szkół ponadpodstawowych. Tam, gdzie one się odbędą, uczniowie przystąpią do nich online. Tak będzie między innymi w I, IV i VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku a także w Zespole Szkół Mechanicznych.

Dyrektorzy zwracają jednak uwagę na inny kłopot – trudno będzie zweryfikować czy uczniowie odpowiedzieli na pytania samodzielnie.

Liczymy na uczciwość uczniów, bo ostatecznie oszukają tylko sami siebie – przyznają pytani przez nas dyrektorzy białostockich szkół.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski ocenia, że mimo ograniczeń związanych z pandemią, rezygnacja z próbnych matur byłaby błędem. Dodaje, że ministerstwo rekomenduje przeprowadzenie próbnych egzaminów w marcu, kiedy to już uczniowie będą mogli wrócić do szkół.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister edukacji: maturzyści i ósmoklasiści wrócą do szkół jako pierwsi

27.10.2020, 17:14

Pracujemy nad zmniejszeniem zakresu wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu 8-klasisty; do grudnia poinformujemy o konkretach - powiedział we wtorek (27.10) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


W Podlaskiem najlepiej egzaminy maturalne zdali absolwenci liceów z powiatu augustowskiego i powiatu bielskiego

6.10.2020, 14:51

Absolwenci liceów ogólnokształcących z powiatu augustowskiego i powiatu bielskiego osiągnęli największy sukces podczas tegorocznych egzaminów maturalnych w województwie podlaskim.


Podlascy maturzyści na trzecim miejscu w Polsce [zdjęcia]

11.08.2020, 14:32

Podlascy maturzyści są jednymi z najlepszych w kraju, choć przed rokiem wyniki egzaminów były znacznie lepsze niż teraz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok