Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Wasilkowa odmawia wszczęcia postępowania ws. ul. Niemeńskiej w Białymstoku

Burmistrz Wasilkowa odmawia wszczęcia postępowania ws. ul. Niemeńskiej w Białymstoku

autor: Michał Buraczewski

4.12.2020, 17:40, akt. 18:51

Mieszkańcy tej ulicy od dawna domagają się zlikwidowania nielegalnego dojazdu do nowego osiedla we wsi Nowodworce w gminie Wasilków.

Ulica Niemieńska - fot. Michał Buraczewski
Ulica Niemieńska - fot. Michał Buraczewski

Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz odmawia wszczęcia postępowania administracyjnego ws. ul. Niemeńskiej w Białymstoku

Ulica Niemieńska, to intensywnie uczęszczana, równoległa droga gruntowa tuż za krawężnikiem ulicy, na której w suche dni unoszą się tumany kurzu. Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania to pokłosie wyroku sądu, który miał zdyscyplinować burmistrza, aby odpowiadał na pisma białostoczan.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nie odpowiadając na pisma przez ponad rok, burmistrz dopuścił się bezczynności z rażącym naruszeniem prawa i nałożył na niego 500 złotych grzywny. Teraz burmistrz Wasilkowa odpowiedział mieszkańcom, odmawiając wszczęcia postępowania administracyjnego, a część wyroku zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego.


"W naszej ocenie rażące naruszenie prawa nie miało miejsca, w związku z czym również nie zgadzamy się z nałożeniem grzywny. (...) Tutaj nie ma przedmiotu sprawy, która by wskazywała na to, aby prowadzić postępowanie administracyjne na podstawie tych zgłaszanych żądań, stąd postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania" - mówi zastępczyni burmistrza Wasilkowa Dominika Jocz.


"Wnieśliśmy już zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego" - mówi mieszkanka ulicy Niemeńskiej w Białymstoku Dorota Popko.


"To jest kuriozum potworne (...) Wszystkie rozporządzenia mówią, że ulice mogą być połączone wtedy, kiedy jest skrzyżowanie, lub kiedy są połączone węzłem. Tu nie ma takiego miejsca - obie ulice są równoległe, zatem burmistrz narusza prawo, my się zastanawiamy nad prokuratorem - mówi Popko."


Burmistrz Wasilkowa informuje, że urzędnicy pracują nad rozwiązaniem problemów komunikacyjnych tego obszaru. Jest to pilnie potrzebne - mówi z kolei Eliza Bilewicz-Roszkowska z białostockiego magistratu:


"Wielokrotnie zwracaliśmy się w tej sprawie do burmistrza Wasilkowa, do inwestora, czy do policji. (...) Gmina Wasilków we własnym zakresie, w porozumieniu z inwestorami powinna dostosować układ drogowy do planowanej inwestycji, a nie opierać jej na obsłudze niedostosowanymi do takiego ruchu drogami miasta Białystok" - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z białostockiego magistratu.


Dwa tygodnie temu burmistrz Wasilkowa zapowiedział, że zwróci się w sprawie uregulowania ruchu na ulicach do prezydenta Białegostoku. Białostoccy urzędnicy informują, że do tej pory nie otrzymali żadnego pisma na ten temat.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd nałożył grzywnę na burmistrza Wasilkowa - chodzi o ignorowanie sprawy mieszkańców ul. Niemieńskiej

12.10.2020, 18:34

500 złotych grzywny nałożył Wojewódzki Sąd Administracyjny na burmistrza Wasilkowa Adriana Łuckiewicza. To - jak orzekł sąd - ma zdyscyplinować burmistrza, aby odpowiadał na pisma mieszkańców ulicy Niemeńskiej w Białymstoku.


Mieszkańcy ul. Niemeńskiej w Białymstoku mają dość hałasu i zanieczyszczonego powietrza

2.07.2020, 13:46

Wracamy do tematu uciążliwego sąsiedztwa białostoczan żyjących na granicy miasta.


Mieszkańcy ul. Niemeńskiej w Białymstoku skarżą się na "dziki" wjazd do wsi Nowodworce

18.05.2020, 15:46

To nielegalny dojazd do osiedla. Tak o jednej działce gminy Wasilków mówią mieszkańcy ulicy Niemeńskiej w Białymstoku. Po gruncie, który jest własnością samorządu, wielu kierowców skraca sobie drogę do wsi Nowodworce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok