Radio Białystok | Wiadomości | Niektóre podlaskie poradnie specjalistyczne przyjmują więcej pacjentów, w innych sytuacja wraca do tej sprzed pandemii

Niektóre podlaskie poradnie specjalistyczne przyjmują więcej pacjentów, w innych sytuacja wraca do tej sprzed pandemii

autor: Renata Reda

11.12.2020, 16:24, akt. 16:38

Niektóre poradnie specjalistyczne w regionie przyjmują więcej pacjentów, w innych - sytuacja powoli wraca do tej sprzed pandemii koronawirusa.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Niektóre poradnie specjalistyczne przyjmują więcej pacjentów, w innych sytuacja wraca do tej sprzed pandemii - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do niektórych lekarzy wciąż trzeba czekać w kolejce nawet ponad rok, ale już w innych gabinetach tej samej specjalizacji można być przyjętym z dnia na dzień.

Niektóre przychodnie, mimo pandemii cały czas przyjmowały chorych. Tak było na przykład w Białostockim Centrum Onkologii i szpitalu MSWiA w Białymstoku. Niektóre gabinety w tym roku zarejestrowały nawet więcej wizyt niż w roku ubiegłym - mówi rzeczniczka BCO Monika Mróz.

Zauważyliśmy wzrost udzielanych świadczeń w poradniach chemioterapii dziennej - blisko 30 tysięcy. To o ponad 4 tys. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. W poradni chorób piersi - 7,5 tys. porad czyli o ponad 600 więcej niż przed rokiem.  W poradni urologicznej miesięcznie przyjmowanych jest średnio 300 pacjentów. Bardzo cieszy nas fakt, że mimo panującej sytuacji wykonaliśmy o 15 procent więcej badań mammograficznych

- mówi Monika Mróz.

Sytuacja powoli wraca do tej sprzed pandemii koronawirusa w przychodniach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Przez pewien czas udzielały one tylko teleporad, ale teraz czas oczekiwania do nich jest taki jak przed rokiem. Niestety o wiele więcej osób nie zgłasza się na zaplanowane wizyty - mówi rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Kiedyś pacjentów zapisanych na wizytę pierwszorazową nie zgłaszało się miesięcznie około 2, 2,5 tysiąca. A w tej chwili na wizyty nie zgłasza się około 4, 4,5 tys. pacjentów. I tak na przykład w październiku było około 14 tys. zapisanych pacjentów, a zgłosiło się 10,5 tys.. I tak to wygląda w ostatnich miesiącach

- mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Informację o kolejkach do poradni specjalistycznych w regionie znajdziemy na stronie NFZ. Jest tam informator o terminach leczenia. Wpisując specjalistę, do którego chcemy się udać, mamy podane adresy poradni i pierwszy wolny termin wizyty.

W naszym regionie jest ponad 650 poradni specjalistycznych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pandemia wzbudza w nas niepokój - gdzie szukać pomocy

13.11.2020, 14:42

Niepokój, lęk przed zakażeniem i chorobą, samotność wywołana izolacją - z takimi problemami boryka się coraz więcej osób. Nie wszyscy sobie z tym radzą, dlatego szczególnie teraz - w czasie pandemii - warto skorzystać z pomocy specjalistów.


Uzdrowiska, poradnie POZ i wzrost zakażeń SARS-CoV-2

9.06.2020, 00:20

Jakie są przyczyny wzrostu zakażeń SARS-CoV-2? Kto i kiedy może wyjechać do sanatorium? Czy możliwy jest szerszy dostęp do leczenia w poradniach POZ?


Pacjenci mogą korzystać z poradni specjalistycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży

2.06.2020, 07:29

W połowie marca placówka została przemianowana na jednoimienny szpital zakaźny dla chorych dodatkowo zarażonych koronawirusem. Działające przy szpitalu poradnie z dnia na dzień zamknięte zostały dla pacjentów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok