Radio Białystok | Wiadomości | Wójt Kulesz Kościelnych skierował do wojewody list otwarty ws. rozdziału rządowych pieniędzy

Wójt Kulesz Kościelnych skierował do wojewody list otwarty ws. rozdziału rządowych pieniędzy

autor: Adam Dąbrowski

13.12.2020, 18:47, akt. 18:36

List otwarty w sprawie rozdziału pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych skierował do wojewody podlaskiego wójt Kulesz Kościelnych Stefan Grodzki. Za niesprawiedliwe uznaje w nim, że jego gmina została pominięta przy rozdziale rządowej pomocy na inwestycje dla samorządów lokalnych.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Niezrozumiałe jest nieprzyznanie pieniędzy gminie, która spełniła wszystkie warunki formalne - uważa wójt Stefan Grodzki.

- Zgłosiłem się do pana wojewody z prośbą o wyjaśnienie kwestii dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dlaczego gmina Kulesze Kościelne została pominięta, gdyż spełniliśmy wszystkie kryteria w rządowym wykazie, we wniosku. Prosiliśmy o dofinansowanie remontu jedynej szkoły w gminie. Brakująca kwota to 1 mln 100 tys. zł. O taką kwotę prosiliśmy - mówi wójt.

Wojewoda Podlaski tłumaczy, że w odróżnieniu od pierwszego naboru, w którym wszystkie samorządy dostały pomoc w wysokości o jaką zabiegały, tym razem wnioski potraktowano konkursowo. Poza tym wojewoda tylko wnioski przyjmował i przekazywał je do Warszawy, gdzie oceniała je komisja powołana przez premiera.

W województwie podlaskim rozdzielaną w Warszawie pomoc zdobył tylko co czwarty złożony wniosek, a ogólna suma przyznanej im pomocy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to około 10 procent zgłoszonych potrzeb.

- W ramach tego naboru z terenu naszego województwa złożono 440 wniosków na kwotę ponad 1 miliarda 800 tys. zł. Uzyskaliśmy dofinansowanie do 104 zadań. Kwota tego dofinansowania wynosi 179 mln zł - mówi Bohdan Paszkowski.

Wojewoda zapowiedział także, że rozpoczął się już trzeci nabór do tego programu. Będzie on trwał do 28 grudnia i tym razem wstępnej selekcji wniosków będzie dokonywała komisja powołana przez wojewodę.

- Do rozdysponowania w skali kraju jest jeszcze około 1 mld 600 mln zł z  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – poinformował Bohdan Paszkowski.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Augustów bez pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

11.12.2020, 10:30

Pod koniec września miasto złożyło 14 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę prawie 67 milionów złotych. Na początku tygodnia okazało się, że jako jedyna gmina w powiecie nie otrzyma wsparcia.


Prezydent Białegostoku i inni samorządowcy krytycznie o Funduszu Inwestycji Lokalnych

9.12.2020, 18:27

Prezydent Białegostoku i m.in. wójt Korycina krytykują sposób podziału pieniędzy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, przyznanych na pomysły z województwa podlaskiego. W ich ocenie, kryteria przyznania dotacji były niejasne, padły zarzuty, że kluczem były sympatie lub przynależność partyjna.


Podlaskie samorządy dostaną ponad 180 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

8.12.2020, 17:21

26 milionów złotych na przebudowę Teatru Dramatycznego w Białymstoku. To największa dotacja, która trafi do naszego regionu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jest już lista projektów, które dostały dofinansowanie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok