Radio Białystok | Wiadomości | Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Karny w Siemiatyczach mogą być zlikwidowane

Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Karny w Siemiatyczach mogą być zlikwidowane

autor: Renata Reda

17.12.2020, 14:32, akt. 14:43

Są plany likwidacji Wydziału Ksiąg Wieczystych i Wydziału Karnego w Siemiatyczach. Z taką propozycją występuje prezes Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, któremu podlegają te placówki. Przeciwko temu protestuje starosta siemiatycki i śle list do ministra sprawiedliwości.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Karny w Siemiatyczach mogą być zlikwidowane - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po informacji, że może dojść do likwidacji dwóch, z trzech zamiejscowych wydziałów bielskiego sądu rejonowego, starosta siemiatycki Marek Bobel apeluje do ministra sprawiedliwości, by do tego nie dopuścił. Zwraca uwagę, że likwidacja wydziałów będzie z dużą szkodą dla mieszkańców, bo będą musieli teraz jeździć do Bielska Podlaskiego.

Będzie to utrudnienie dla mieszkańców. Wszystkie gminy są połączone komunikacyjnie z miastem Siemiatycze i tutaj ta siedziba jest niezbędna. Jeśli chodzi o ekonomikę, ja nie wierzę, że da to oszczędności. Nie ma też zgody na przenoszenie i sędziów i pracowników żeby dojeżdżali 50 km. Może niech pani prezes zlikwiduje Wydział Ksiąg Wieczystych w Bielsku Podlaskim, dlaczego akurat w Siemiatyczach?

- mówi starosta Marek Bobel.

Marek Bobel przypomina, że wydziały zamiejscowe bielskiego sądu działają od 2003 roku. Wtedy powiat siemiatycki podarował budynek, w którym mógł powstać sąd i dodatkowo za milion złotych zaadoptował go na potrzeby sądu.

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim Marcin Mosiołek mówi, że sprawa likwidacji wydziałów w Siemiatyczach nie jest jeszcze przesądzona. Przyznaje jednak, że jest taka koncepcja.

Sprawa jest na etapie rozważania i pismo w tym zakresie zostało przekazane do prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Wszystko leży poza kompetencjami prezesa Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, który na przestrzeni lat po raz kolejny podjął kwestię dotyczącą funkcjonowania wydziałów zamiejscowych. Zgoda apelacji prawdopodobnie nie będzie przesądzająca dlatego, że jest to decyzja ministerstwa

- mówi Marcin Mosiołek.

Siemiatyckie wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim - jak podkreśla starosta siemiatycki Marek Bobel - obsługują około 47 tysięcy mieszkańców z 9 gmin.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Można licytować Spółdzielnię Mleczarską "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim

13.10.2020, 07:33

Zdecydował o tym Sąd Rejonowy w Białymstoku, po tym, jak jeden z wierzycieli złożył wniosek o upadłość.


Zmiany w Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach

8.10.2020, 09:00

Ze stanowisk naczelników wydziałów odwołano Ryszarda Tomkiewicza oraz Beatę Łajewską. Ich miejsce zajęli śledczy z Augustowa i Olecka.


Trzeba było czekać ponad rok - zawalona wiata zniknie z siemiatyckiego molo

26.07.2020, 14:03

Po ponad roku z siemiatyckiego molo zniknie szpecąca go, zniszczona wiata. Zawaliła się w czerwcu ubiegłego roku i od tego czasu gniła w wodzie. Osoby wypoczywające nad zalewem nie mogły dotąd korzystać z tej części pomostu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok