Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Flisiak o szczepionce przeciwko COVID-19: to jest potężne narzędzie do walki z pandemią

Prof. Flisiak o szczepionce przeciwko COVID-19: to jest potężne narzędzie do walki z pandemią

27.12.2020, 13:05, akt. 20:50

Szczepionka przeciwko COVID-19, którą zaszczepiono już pierwszych Polaków, jest potężnym narzędziem do walki z pandemią - powiedział w niedzielę (27.12) prof. Robert Flisiak. To nie znaczy, że "game is over" - pora przekonać osoby sceptycznie nastawione do szczepienia – dodał.

prof. Robert Flisiak, szczepienie przeciwko COVID-19 w USK w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Flisiak, szczepienie przeciwko COVID-19 w USK w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda, fot. Joanna Szubzda

Prof. Flisiak: To jest symboliczny moment

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę (27.12) pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ), kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zapytany, jakie jest znaczenie tego wydarzenia, powiedział: "To jest symboliczny moment, ale oznacza, że jest światełko, coś, co daje szanse w walce z pandemią" - powiedział. Podkreślił, że nie jest to "game over" - teraz wszystko zależy od chęci społeczeństwa do zaszczepienia.

W ocenie prof. Flisiaka szczepionka działa lepiej, niż się spodziewał - co widać w wynikach badań opublikowanych w "New England Journal of Medicine". Wskazuje również na to, że jej profil "jest jednoznacznie bezpieczny".

Pierwsze osoby zostały zaszczepione w CSK MSWiA w Warszawie w świetle kamer. Byli to medycy. Prof. Flisiak wyraził nadzieję, że to wydarzenie przekona, chociaż część osób nieprzekonanych do szczepienia. Przypomniał o tym, że przed połową grudnia wśród niezdecydowanych byli nawet lekarze - ok. 60 proc. z nich. Mówili o tym, że czekają na więcej informacji. 

To było to przed połową grudnia, gdy nie były znane wyniki badań nad szczepionkami i zanim pierwsza z nich została zarejestrowana w USA i Europie, stąd ich wątpliwości 

- dodał.

"Wszystko zależy od nastawienia ludzi"

Prof. Flisiak uważa, że stosunkowo niewielką grupę stanowią antyszczepionkowcy, chociaż są grupą bardzo głośną. Tym samym powodują niepewność wśród innych. Fałszywe informacje o szczepionkach szerzą też "zwykli mąciciele", ale być może też grupy, które dążą do destabilizacji naszego kraju – dodał.

Prof. Flisiak powiedział, że w prowadzonej przez niego klinice aktualnie wszystkie łóżka ma zajęte przez chorych na COVID-19. 

Wczoraj przekazaliśmy dwie osoby na oddział intensywnej terapii. My - lekarze - fizycznie nie widzimy żadnej poprawy, chociaż krzywe spadają. Średnia liczb zachorowań dziennych zidentyfikowanych, którą liczy się tygodniami, to nadal 8-9 tysięcy 

- przypomniał.

W ocenie prof. Flisiaka realne jest szczepienie w Polsce miesięcznie 1 mln osób. 

Myślę, że ten milion to jest minimum. Wszystko zależy od nastawienia ludzi 

- zaznaczył.

Ekspert zaszczepił się w niedzielę, wspólnie m.in. z prof. Adamem Krętowskim - rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dodał, że w poniedziałek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku szczepienia "ruszą pełną parą". 

źródło: PAP | red: lma, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niedzielski o szczepieniach: mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią

27.12.2020, 09:15

Od dziś możemy zacząć zmieniać naszą przyszłość. Mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią. Ważne, by użyć go gremialnie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując fakt zaszczepienia przeciw COVID-19 pierwszych osób w Polsce.


W CSK MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19 [zdjęcia]

27.12.2020, 08:37

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę (27.12) pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.


Rozpoczęły się szczepienia na COVID-19 w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

27.12.2020, 11:00

Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce - jako w pierwszej w regionie - w niedzielę (27.12) przed południem rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki.


Prof. Flisiak: Skuteczność szczepień w wygaszaniu pandemii zależy od ich masowości

10.11.2020, 08:08

Skuteczność szczepień w wygaszaniu pandemii zależy od tego, jak duża część społeczeństwa zostanie zaszczepiona – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Wskazał, że podane w poniedziałek (9.11) do publicznej wiadomości dane na temat szczepionki koncernu Pfizer są obecnie "wyrywkowe".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok