Radio Białystok | Wiadomości | Radny z klubu KO w sejmiku Maciej Żywno dołączył do ruchu Szymona Hołowni

Radny z klubu KO w sejmiku Maciej Żywno dołączył do ruchu Szymona Hołowni

19.01.2021, 17:04, akt. 17:18

Były wojewoda i były wicemarszałek województwa podlaskiego za czasów, gdy rządziła koalicja PO-PSL, obecnie radny sejmiku w klubie KO Maciej Żywno, dołączył we wtorek (19.01) oficjalnie do Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Będzie nadzorował w Ruchu działania związane z samorządem.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Radny sejmiku w klubie KO Maciej Żywno dołączył do Ruchu Polska 2050 - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ruch Polska 2050 pozyskał pierwszego radnego w sejmiku województwa podlaskiego

Lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia poinformował we wtorek (19.01) na konferencji prasowej w Białymstoku, że w osobie Macieja Żywno, Ruch pozyskał pierwszego radnego w sejmiku województwa podlaskiego.

Do struktur politycznych ruchu formalnie dołączył także we wtorek dotychczasowy szef i lider Polska 2050 w regionie Łukasz Nazarko (jak podano - przedsiębiorca, restaurator, architekt z wykształcenia).

- Bardzo się cieszę, że to Łukasz i Maciek będą prowadzili tę naszą polityczną działalność tutaj na Podlasiu - powiedział Hołownia. Mają organizować struktury partii Hołowni w Podlaskiem.

Mamy nadzieję, że to początek naszej aktywnej obecności w już istniejących ciałach samorządowych w województwie podlaskim. Mam nadzieję też, że to forum na rzecz samorząd otwartego, które Maciek będzie koordynował, stanie się platformą, która podlaskich samorządowców zachęci do tego, żebyśmy wszyscy razem stanęli dzisiaj po stronie wolnej Polski, takiej jaką mamy opisaną w polskiej konstytucji 

- mówił Hołownia.

Dodał, że aby tworzony przez niego Ruch nie był jedynie komentatorem wydarzeń politycznych, ale mógł realnie działać, potrzebuje samorządowców, osób "sprawdzonych w działaniu" na rzecz kraju, swoich wspólnot, potrzebna jest także "obywatelska energia" tych osób, które biorą udział w tworzeniu struktur politycznych jego ruchu.


Maciej Żywno 2 lata temu zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej

Maciej Żywno będzie koordynował w ruchu Hołowni uruchamiane właśnie Partnerstwo na Rzecz Samorządu Otwartego. Żywno powiedział, że na początek planowane są szerokie debaty regionalne, bo o samorządzie nie powinna tylko rozmawiać władza samorządowa. Zaznaczył, że nie chce się w Ruchu Polska 2050 "mądrzyć", a dzielić się swoim dotychczasowym doświadczeniem, wspierać w polityce ludzi "młodych, świeżych, którzy chcą swoją służbą społeczną pokazać, jak dla naszego wspólnego kraju można pracować".

Samorząd tworzą również mieszkańcy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, ruchy miejskie i to jest to grono, które będziemy zapraszali do partnerstwa, aby mówić o nowej odsłonie samorządu. Samorządu otwartego, który będzie nowoczesny, który będzie potrafił mówić o sprawach społecznych, o sprawach ludzkich z wykorzystaniem całego potencjału jaki w społeczności lokalnej jest. I to jest nasze zadanie

 - mówił Żywno. 

Debaty mają też być "przestrzenią" do - jak mówił Żywno - zaproszeń do współpracy samorządowców, bez konieczności zapisywania się do przyszłej partii Szymona Hołowni.

Wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko powiedział, że do nowego partnerstwa na rzecz samorządu otwartego zaproszeni są m.in. samorządowcy, wolontariusze ruchu. Mówił, że do Ruchu zgłaszają się "setki" samorządowców z całego kraju, którzy chcą współpracować, a ruch chce od początku w swoim programie rozmawiać o roli samorządu, o tym jak go wzmacniać. Mówił, że organizacja Szymona Hołowni monitoruje wszystkie - jak to określił - "przekręty ze strony rządu" na linii samorządu. Wymienił Fundusz Inwestycji Lokalnych, który - jak mówił - "służy rządowi do wzmacniania wyłącznie "swoich" samorządów" czy pomysły odbierania samorządom szpitali i ich centralizację.

Maciej Żywno przypomniał, że dokładnie dwa lata temu zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej, ale został w sejmiku w klubie KO, jest przewodniczącym komisji rewizyjnej. Obecnie jest radym sejmiku w klubie Koalicji Obywatelskiej, ale "pewnie formalnie" wystąpi z tego klubu, będzie radnym Ruchu Polska 2050, ale będzie współpracował z klubem KO. Dodał, że ma zaproszenie do dalszej współpracy w obrębie sejmiku od przewodniczącego sejmikowego klubu KO. KO i PSL są w podlaskim sejmiku w opozycji, większość ma Zjednoczona Prawica.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


#otwieraMY, Hołownia przejmuje senatora KO, szczepienia

18.01.2021, 12:39

Przedsiębiorcy buntują się i otwierają swoje biznesy, Jacek Bury przechodzi z KO do ruchu Szymona Hołowni, a także jak przyspieszyć szczepienia.


Szkoła liderów, ekologia i własne media – to część planów ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni

8.08.2020, 07:11

Wyszkolenie przyszłych liderów, nauka dialogu oraz działalność edukacyjna – to pomysły działaczy ruchu Polska 2050 założonego przez byłego kandydata na prezydenta, Szymona Hołownię. O swoich planach opowiadali działacze ruchu podczas spotkania inauguracyjnego w piątek (7.08) w Białymstoku.


Maciej Żywno rezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej

26.02.2019, 17:47

Czołowy podlaski polityk PO Maciej Żywno złożył legitymację partyjną.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok