Radio Białystok | Wiadomości | Do sortowni w Studziankach nie trafiają nowe odpady - tak wynika z ostatnich kontroli

Do sortowni w Studziankach nie trafiają nowe odpady - tak wynika z ostatnich kontroli

autor: Ryszard Minko

21.01.2021, 14:08, akt. 15:30

Sortownia odpadów w Studziankach koło Wasilkowa nie może działać, ale wciąż nie oznacza to całkowitego zamknięcia obiektu. Zgodnie z prawem właściciel może usuwać zmagazynowane tam odpady.

Sortownia odpadów w Studziankach, fot. Michał Buraczewski
Sortownia odpadów w Studziankach, fot. Michał Buraczewski

Od kilkunastu miesięcy instalacja nie ma pozwolenia zintegrowanego na działalność, a niedawno Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję o wykreśleniu jej z listy regionalnych instalacji komunalnych.

To oznacza, że do Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami nie mogą trafiać żadne nowe śmieci, a te, które już tam są zmagazynowane mogą być jedynie wywożone bez wcześniejszego przetworzenia - mówi dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Anna Krysztopik.

Po licznych pożarach magazynowanych śmieci, działalność Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach stale monitoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Każda z kontroli ujawniała dziesiątki nieprawidłowości, teraz jednak widać, że w sortowni faktycznie ubywa śmieci - mówi zastępca podlaskiego inspektora ochrony środowiska Mirosław Michalczuk.

Dodaje, że WIOŚ sprawdza, gdzie trafiają usuwane ze Studzianek odpady, tak by kontrolować czy wszystko jest zgodne z prawem.

Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach funkcjonuje od 2012 roku. Niemal od samego początku dochodziło tam do groźnych pożarów hałd magazynowanych śmieci, w konsekwencji dwa lata temu władze województwa zdecydowały o rozpoczęciu procedury zamykania instalacji. Obecne decyzje nie są jeszcze prawomocne. Niewykluczone, że prywatna spółka, która jest właścicielem sortowni, odwoła się od nich do sądu.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W białostockiej prokuraturze okręgowej trwa śledztwo ws. pożaru w sortowni odpadów

12.06.2019, 15:44

Do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wpłynął materiał dowodowy zebrany przez policję w związku z pożarem, który 5 czerwca wybuchł w sortowni odpadów w miejscowości Studzianki. To nie pierwszy pożar w tym miejscu; wcześniejsze śledztwa kończyły się umorzeniem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok