Radio Białystok | Wiadomości | Czy augustowski szpital znowu będzie przyjmował wszystkich chorych?

Czy augustowski szpital znowu będzie przyjmował wszystkich chorych?

autor: Marta Sołtys

3.02.2021, 09:50, akt. 12:53

Władze powiatu augustowskiego skierowały wniosek do wojewody podlaskiego o przekształcenie miejscowego szpitala w placówkę hybrydową.

Foto: Renata Metelicka
Foto: Renata Metelicka

Oznacza to, że byliby tam leczeni nie tylko chorzy na Covid-19.  Jak mówi starosta Jarosław Szlaszyński, skierowanie wniosku wynika ze znacznego spadku zachorowań w ostatnim miesiącu.

- 27 stycznia zostało wystosowane wspólne wystąpienie zarządu powiatu, rady społecznej oraz dyrekcji szpitala do wojewody. Nastąpiło to po konsultacjach z ordynatorami. Wnioskowaliśmy o to, by, jeśli wskaźnik zachorowań nie będzie wysoki i będzie spadał, wojewoda zmienił swoją decyzję i zezwolił w tej starej części obiektu uruchomić oddziały, które pracowały przed przekształceniem w placówkę covidową.  

Augustowski szpital stał się placówką jednoimienną w połowie października. Znajduje się tam około 150 łózek dla pacjentów chorych na Covid-19. Starosta dodaje, że po pozytywnej decyzji wojewody placówkę należałoby przeorganizować.

- Uruchomilibyśmy wszystkie oddziały, które działały wcześniej, czyli:  chirurgiczny, ortopedyczny, wewnętrzny, dziecięcy i ginekologiczny. Wówczas pacjenci chorzy na koronawirusa byliby zlokalizowani w tej tak zwanej nowej części szpitala na dwóch piętrach. Oddział zakaźny pełniłby wówczas funkcje covidowe. Natomiast pediatria byłaby w innym miejscu. Pacjentami na zakaźnym zajmowałby się pracujący tam personel. Dodatkowych ludzi skierowałaby jeszcze pani dyrektor.

Decyzja wojewody będzie uzależniona od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Tymczasem po styczniowym spadku liczby zachorowań, w pierwszych dniach lutego szpital ma znowu więcej pacjentów. Obecnie przebywa w nim ponad 90 chorych. 

| red: mik, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok