Radio Białystok | Wiadomości | Dzieci będą mogły skorzystać z pomocy psychologów w ramach programu "Pajacyk"

Dzieci będą mogły skorzystać z pomocy psychologów w ramach programu "Pajacyk"

autor: Wojciech Szubzda

28.02.2021, 12:08, akt. 12:14

Dzieci będą korzystać nie tylko z dożywiania, ale i wsparcia psychologów. Polska Akcja Humanitarna rozszerza swój najbardziej znany program "Pajacyk".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W naszym regionie korzysta z niego ponad 160 dzieci m.in. z Białegostoku, Hajnówki, Gródka, Tykocina, Jaświł i Augustowa.

Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej mówi, że zamknięcie szkół i pogorszenie sytuacji materialnej części rodzin powoduje, że wiele dzieci potrzebuje wsparcia psychologów.


Widzimy jak źle pandemia i przymusowa izolacja wpłynęły na najmłodszych, dlatego rozszerzamy zakres działań w programie "Pajacyk" o wsparcie psychospołeczne dla dzieci. Dzięki temu zapewnimy im dostęp do psychologów i terapeutów, sfinansujemy warsztaty i spotkania, angażując do tego organizacje lokalne, które na co dzień pomagają rodzinom w trudnym położeniu - mówi Helena Krajewska.


W naszym regionie partnerem programu "Pajacyk" jest Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" i to on ma od marca odpowiadać za nową odsłonę programu w regionie. Od marca ma zgłosić się do pilotażowej akcji.

Koordynatorka ogólnopolskiego programu "Pajacyk" Magdalena Jaranowska mówi, że pandemia pogłębiła problemy psychospołeczne dzieci, które dostrzegalne były już wcześniej.


Różnego rodzaju problemy z depresją, stanami lękowymi czy poczuciem braku własnej wartości pogłębiają się z roku na rok. To nie jest sytuacja, która jest spowodowana tylko i wyłącznie pandemią. Oczywiście pandemia bardzo negatywnie wpłynęła na dobrostan psychiczny dzieci. Izolacja dla nas wszystkich jest ciężka, a dla dzieci i młodzieży szczególnie, bo nie mogą się spotykać - mówi Magdalena Jaranowska.


W nowej odsłonie "Pajacyka" od marca dzieci będą korzystać m.in. z terapii indywidualnych z psychologami, ale także zajęć grupowych w świetlicach.

W ramach programu “Pajacyk” Polska Akcja Humanitarna od 22 lat funduje ciepłe posiłki w szkołach dzieciom z ubogich rodzin. Podczas pandemii koronawirusa do potrzebujących rodzin trafiały paczki żywnościowe. PAH ocenia, że z programu skorzystało ponad 71 tys. dzieci w całej Polsce.


| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Beata Pogorzelska

25.02.2021, 08:30

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


"Zauważ mnie, bo zniknę" - apelują nastolatkowie - z powodu pandemii zamknięci w domach

19.02.2021, 11:57

Zaburzenia snu, rozdrażnienie, nastroje depresyjne - z takimi problemami boryka się teraz młodzież. Z ostatnich badań Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania wynika, że w czasie nauki zdalnej kondycja psychiczna uczniów zdecydowanie się pogorszyła.


"Pajacyk" pomaga najuboższym dzieciom w Podlaskiem

9.06.2020, 15:39

Przed pandemią koronawirusa dzieci z najuboższych rodzin dostawały posiłki w szkołach, teraz pomoc trafia do ich domów.


Polska Akcja Humanitarna przygotowała świąteczne paczki dla osób z regionu

11.04.2020, 19:49

W paczkach były m.in. makarony, olej, wędliny czy zakwas na żurek. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania świąt wielkanocnych dostały najbardziej potrzebujące rodziny w naszym regionie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok