Radio Białystok | Wiadomości | Premier Mateusz Morawiecki i szef unijnej dyplomacji biorą w obronę Polaków na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki i szef unijnej dyplomacji biorą w obronę Polaków na Białorusi

25.03.2021, 16:26, akt. 28.03.2021, 21:04

Temat represjonowanych Polaków został podjęty przez premiera RP Mateusza Morawieckiego na trwającym wideoszczycie Rady Europejskiej. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na brutalne postępowanie białoruskich władz wobec niewinnych ludzi.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, premier Mateusz Morawiecki zażądał na trwającym szczycie Rady Europejskiej zdecydowanych działań Unii w sprawie prześladowań Polaków na Białorusi.

Mateusz Morawiecki miał podkreślić, że władze w Mińsku próbują obwiniać Polskę i polskich obywateli o destabilizowanie sytuacji. Premier wskazał, że Polska nie może się na to zgodzić.

Oświadczenie w sprawie prześladowaniu Polaków wydał także szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

Jesteśmy świadkami dalszej eskalacji represji wobec narodu białoruskiego, w tym zorganizowanych kampanii prześladowań obrońców praw człowieka, dziennikarzy i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Ostatnie wydarzenia pokazały, że najnowszym celem tej polityki jest Związek Polaków na Białorusi

- czytamy w wydanym oświadczeniu szefa unijnej dyplomacji.

Josep Borrell przypomniał, że 23 marca Andżelika Borys, nowo wybrana przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, została aresztowana i skazana na 15 dni więzienia. 25 marca zatrzymany został dziennikarz Andrzej Poczobut, członek zarządu Związku Polaków na Białorusi. Przeszukano biura Związku Polaków na Białorusi w całym kraju. Kierownictwu Związku Polaków na Białorusi postawiono nowe zarzuty karne, grożące kilkuletnimi wyrokami więzienia.

Unia Europejska oczekuje, że Białoruś dotrzyma swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Wzywamy Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia pani Andżeliki Borys i pana Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich obecnie przetrzymywanych więźniów politycznych

- wezwał Josep Borrell.

"Unia Europejska jest nadal przekonana, że pluralistyczny ogólnonarodowy dialog ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania sytuacji na Białorusi. UE jest gotowa go wspierać i apeluje do białoruskich władz, by wykorzystały każdą oferowaną okazję, w tym ułatwienia ze strony OBWE" - zaapelował Josep Borrell.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sprawa karna wobec Andżeliki Borys i rewizje w siedzibie ZPB i u działaczy

25.03.2021, 09:10

O wszczęciu postępowania karnego wobec prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys poinformowała prokuratura generalna Białorusi. W siedzibie ZPB w Grodnie oraz w mieszkaniach działaczy trwają przeszukania.


Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut zatrzymany w Grodnie

25.03.2021, 07:53

W czwartek (25.03) nad ranem został zatrzymany w Grodnie członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Człowiek prawy i pryncypialny, od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.


Mateusz Morawiecki: Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków na Białorusi, na branie ich na zakładników

24.03.2021, 15:58

Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie ich na zakładników; to działanie niezgodne ze standardami międzynarodowymi; będę rozmawiał o sprawie na posiedzeniu Rady Europejskiej - mówił premier Mateusz Morawiecki komentując zatrzymanie Andżeliki Borys.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok