Radio Białystok | Wiadomości | Rząd przedstawił plan przyspieszający realizację Narodowego Programu Szczepień

Rząd przedstawił plan przyspieszający realizację Narodowego Programu Szczepień

30.03.2021, 15:29, akt. 16:45

Zwiększenie ilości punktów szczepień; zwiększenie grona osób kwalifikowanych do szczepienia oraz wprowadzenie szczepień populacyjnych - zakłada m.in. ogłoszony we wtorek (30.03) przez rząd plan mający na celu przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień.

źródło: Twitter Kancelaria Premiera
źródło: Twitter Kancelaria Premiera

"Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych"

Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca II kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

W związku z przyspieszeniem dostaw szczepionek do Polski, rząd we wtorek (30.03) przedstawił rozwiązania mające na celu przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień.


Nowe punkty i miejsca szczepień

By osiągnąć zapowiadany cel, w drugim kwartale roku mają powstać nowe punkty i miejsca szczepień. Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące.

W II kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy oraz w aptekach.Zmienić mają się również zasady kwalifikacji i wykonywania szczepień. W drugim kwartale zarówno zakwalifikować do szczepienia, jak i je wykonać będą mogli: lekarz, lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz student ostatniego roku studiów medycznych.Podstawą do kwalifikacji na szczepienie przez wyżej wymienione kadry medyczne ma być kwestionariusz wstępnego wywiadu lub - w przypadku ewentualnych wątpliwości - konsultacja lekarska.


Dworczyk: odpowiedzialność za organizację szczepień w zakładach pracy będzie spoczywała na pracodawcy

W drugim kwartale zwiększy się grupa punktów wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Będzie je można przeprowadzać również m.in. w zakładach pracy, w których będzie minimum 500 chętnych pracowników.

Szef KPRM dopytywany o zasady organizacji szczepień w zakładach pracy wyjaśnił, że "całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy".


Szereg nowych zawodów zostało dopuszczonych do kwalifikacji, jak i do prowadzenia szczepienia, w związku z tym pracodawca będzie musiał podpisać umowę z takimi osobami, zabezpieczyć odpowiednie miejsce, które będzie spełniało warunki bezpieczeństwa z punktu widzenia pacjenta, zorganizować od strony logistycznej i każdej innej swoich pracowników i złożyć zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce, wskazaną liczbę szczepionek - powiedział Dworczyk.


Dworczyk: pierwsze osoby, które zarejestrują się od 12 kwietnia, będą mogły się zaszczepić jeszcze w kwietniu

W kwietniu codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.Szef KPRM został zapytany, kiedy pierwszy z tych roczników i kolejne, które zapiszą się od 12 kwietnia, będą mogły zostać zaszczepione i jak będzie wyglądał wybór miejsca ich szczepienia.

"Pierwsze osoby, które będą się rejestrowały od 12 kwietnia, będą mogły jeszcze szczepić się w kwietniu" - odpowiedział Dworczyk. Dodał, że widać po kalendarzach szczepień, że będą jeszcze wówczas wolne terminy. "Później oczywiście maj i czerwiec" - dodał minister.

Jak podkreślił, "jeżeli chodzi o kolejne roczniki - to będzie zależało od frekwencji, od zainteresowania tych starszych roczników i ich rejestracji".

"Jeśli chodzi o zapisy, na razie to będzie organizowane w ramach centralnego kalendarza" - powiedział szef KPRM.

Najszybszą i najprostszą formą zapisu na szczepienie jest zgłoszenie się za pośrednictwem formularza. Można go znaleźć na stronie.

Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień. 


Dworczyk: prawdopodobnie w maju uwolnimy szczepienia dla wszystkich zainteresowanych

Dworczyk był pytany na konferencji prasowej, do kiedy rejestracja na szczepienie będzie biegła rocznikami i czy będzie data, kiedy zostanie ona otwarta dla wszystkich chętnych.


Jeżeli chodzi o szczepienia populacyjne, to tutaj proszę zwrócić uwagę, dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi, to jest jeden dzień. Bardzo szybko uruchamiamy kolejne grupy - powiedział Dworczyk.


Zaznaczył, że został przedstawiony przez rząd harmonogram rejestracji do szczepienia, natomiast będzie on elastycznie dostosowywany do sytuacji.


Jeżeli pojawią się szczególne okoliczności - nagle będzie bardzo duży procent osób zgłaszających się, albo będzie z kolei dużo mniej chętnych niż się spodziewamy i wynika to z badań - wtedy będziemy elastycznie się dostosowywać do sytuacji - mówił szef KPRM.


Podkreślił, że uwolnienie zapisów dla wszystkich osób chcących się zaszczepić "na pewno w pewnym momencie nastąpi". "Natomiast najpierw chcemy, żeby sprawiedliwie, zgodnie z datą urodzenia większość Polaków mogła skorzystać z możliwości zapisania się. Potem - myślę, że nastąpi to w maju - uwolnimy już sczepienia dla wszystkich" - powiedział koordynator szczepień przeciw COVID-19.


Dworczyk: warunkiem utworzenia punktu szczepiennego drive thru jest parking

Szef KPRM pytany o to, jak będą przygotowane punkty drive thru na wypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u szczepionej osoby, odparł, że warunkiem utworzenia takiego punktu będzie funkcjonowanie parkingu.


Warunkiem utworzenia takiego punktu, który obsługuje w formule drive thru jest parking, na którym w samochodzie trzeba będzie odczekać. Podobnie jak każdy pacjent w punkcie stacjonarnym po zaszczepieniu musi odczekać odpowiedni czas, żeby można było ewentualnie udzielić mu pomocy - podkreślił Dworczyk.


Dodał, że samochód, w którym będzie znajdował się pacjent, będzie musiał zostać zaparkowany i czekać pod opieką ratownika medycznego lub lekarza.


Dworczyk: na tym etapie nie przewidujemy możliwości wyboru konkretnej szczepionki

Michał Dworczyk na konferencji prasowej był pytany, kto będzie decydował o tym, którą szczepionkę przeciw COVID-19 pacjent dostanie.


Dopóki nie skończymy szczepienia grupy pierwszej, czyli w szczególności seniorów powyżej 70. roku życia, to te wszystkie osoby będą otrzymywały szczepionki mRNA, czyli Pfizera i Moderny. Ponadto osoby przewlekle chore też zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej te same preparaty otrzymują – powiedział.


Dodał, że w pewnym momencie taki wybór preparatu "przestanie być problemem, bo tych szczepionek będzie dużo".


Natomiast przynajmniej na tym etapie nie przewidujemy możliwości wyboru konkretnej szczepionki. Dzwonimy na infolinię, umawiamy się na szczepienie, przychodzimy, otrzymujemy szczepionkę. Każda z tych szczepionek jest bezpieczna, każda jest skuteczna, więc taki model przyjęliśmy – podkreślił.


Premier: Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 to egzamin z dojrzałości i sprawności struktur państwa
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, to egzamin z dojrzałości i sprawności struktur państwa. Obiecaliśmy, że do końca I kwartału dokonamy 6 000 000 szczepień. I właśnie dziś osiągnęliśmy tę liczbę. Do końca II kwartału chcemy dokonać 20 000 000 szczepień, a do końca sierpnia zaszczepić wszystkich chętnych w Polsce. Ten program jest najważniejszym przedsięwzięciem logistycznym od dziesięcioleci, od którego zależy powrót do normalności oraz zdrowie i życie Polaków, dlatego traktujemy go priorytetowo - napisał premier.


Podkreślił, że już teraz widać efekty szczepień, w tym obserwowany spadek zachorowań m.in. w domach opieki społecznej. Zaznaczył, że "skutecznie chronieni są także lekarze i pracownicy służby zdrowia".Jednocześnie podkreślił, że "sankcje za nieprzestrzeganie obostrzeń będą surowo egzekwowane". 


Nie mamy teraz miejsca na nieodpowiedzialne zachowania. Apeluję i proszę o noszenie maseczek, trzymanie dystansu społecznego, niegromadzenie się w miejscach publicznych i spędzenie Świąt Wielkanocnych w ograniczonym gronie - napisał szef rządu.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych w Podlaskiem

29.03.2021, 12:13

W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych. Jako jedni z pierwszych w poniedziałek (29.03) dawkę preparatu firmy AstraZeneca przyjęli funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej.


W śmietniku przy ul. Kombatantów znaleziono strzykawkę po szczepieniu i inne odpady medyczne

28.03.2021, 16:04

Białostoccy strażnicy miejscy wyjaśniają, kto wyrzucił odpady medyczne do śmietnika przy ul. Kombatantów na osiedlu Białostoczek.


Pierwsza pacjentka trafiła do szpitala tymczasowego w hali sportowej UMB

27.03.2021, 14:33

Pierwsza pacjentka z COVID-19, 88-letnia kobieta, trafiła w sobotę (27.03) do otwartego w tym dniu tymczasowego szpitala mieszczącego się w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny.


Szpital tymczasowy w hali UMB jest już gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów [zdjęcia]

26.03.2021, 11:42

Od soboty (27.03) pacjenci z COVID-19 będą mogli być przyjmowani do szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformowano w piątek na konferencji prasowej z udziałem wojewody podlaskiego i dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok