Radio Białystok | Wiadomości | Są chętni do wydzierżawienia gruntów na potrzeby białowieskich żubrów

Są chętni do wydzierżawienia gruntów na potrzeby białowieskich żubrów

19.04.2021, 15:00, akt. 15:05

Ponad 50 osób złożyło oferty wydzierżawienia ich gruntów na potrzeby żubrów żyjących na wolności w Puszczy Białowieskiej. Jeśli ich wnioski zostaną zweryfikowane pozytywnie, rolnicy dostaną pieniądze m.in. za to, że zbiorą i pozostawią tam siano z myślą o zimowym menu tych zwierząt.

Żubry w Puszczy Białowieskiej, 27.02.2015, foto Jarosław Iwaniuk
Żubry w Puszczy Białowieskiej, 27.02.2015, foto Jarosław Iwaniuk

W Puszczy Białowieskiej jest 715 żubrów

W Puszczy Białowieskiej jest największa w Polsce populacja żubrów żyjąca na wolności. Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej minionej zimy doliczono się tam 715 osobników, w tym 70 młodych urodzonych w 2020 roku.

Gdy w lesie brakuje pożywienia, część żubrów wychodzi również na pola i łąki, gdzie powodują szkody w uprawach poza terenem puszczy. Aby te szkody minimalizować, prowadzony jest projekt kontraktowania u rolników gruntów z myślą o żubrach; zwykle to ok. 100 ha łąk. Realizowany jest on w ramach programu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce", współfinansowanego z funduszy unijnych.

Park narodowy może wydać w tym roku na ten cel ok. 340 tys. zł; proponowana cena za wydzierżawienie 1 ha łąk (obejmująca przygotowanie terenu, zbiór i złożenie siana luzem), to ok. 2,5 tys. zł. Nieruchomości muszą być nie mniejsze niż pół hektara i położone w miejscach, gdzie bytują żubry, ale też co najmniej pół kilometra od pól uprawnych i siedzib ludzkich, musi być do tego terenu swobodny dostęp z każdej strony, czyli nie mogą być ogrodzone.

Wpłynęły oferty od ponad 50 osób. Teraz będziemy je weryfikować w terenie pod kątem przydatności łąk jako cennych dla żubra

- poinformowała w poniedziałek dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.


Park narodowy zainteresowany jest terenami leżącymi na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz puszczy

Park narodowy zainteresowany jest terenami leżącymi na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz puszczy; chodzi o to, by właśnie w tych kierunkach rozprzestrzeniała się - w sposób naturalny - białowieska populacja. Chodzi też o przeciwdziałanie potencjalnej migracji żubrów w kierunku zachodnim. "Byłoby to wyciąganie żubra na tereny rolnicze i gdzie będą one powodowały większe szkody" - powiedziała dr. Katarzyna Daleszczyk.

Zwraca uwagę, że projekt ma dwa główne cele. Pierwszy, to zmniejszanie szkód w uprawach, które powodują żubry żerujące na polach i łąkach. "Drugi bardzo ważny czynnik, to zaangażowanie miejscowej ludności w ochronę żubra. Wtedy zupełnie inne jest jego postrzeganie, jeżeli robią coś dla żubrów, które są u nich. Wtedy stają się one "naszymi" żubrami i inny jest ich odbiór przez miejscową ludność" - dodała.

Zwróciła też uwagę na aspekt ekonomiczny, bo za dzierżawę rolnicy dostają wynagrodzenie. Ci, z którymi BPN podpisze umowy, będą zobowiązani do zbioru siana i złożenia ich na łąkach - najpóźniej do połowy lipca - w stogach i brogach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Żubry z Puszczy Augustowskiej nie chcą rozstawać się z gminą Lipsk.

2.04.2021, 11:36

Wciąż podchodzą pod zabudowania i niszczą zebraną przez rolników paszę. W poniedziałek (29.03) odbyła się akcja hukowego przepłaszania tych zwierząt, na którą zgodę gmina otrzymała od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Białowieskie żubry policzone - jest ich mniej niż rok temu

20.02.2021, 07:36

Podczas tegorocznej zimowej inwentaryzacji w polskiej części Puszczy Białowieskiej zaobserwowano łącznie 715 żubrów, w tym 70 cieląt. To o ponad 50 osobników mniej niż w zeszłym roku.


Rolnicy z gminy Lipsk skarżą się na grasujące w pobliżu ich miejscowości żubry

19.02.2021, 11:48

Poszukując pożywienia podchodzą one pod zabudowania i niszczą zgromadzone zapasy dla bydła.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

mat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok