Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Michałowa odpiera zarzuty przekroczenia uprawnień

Burmistrz Michałowa odpiera zarzuty przekroczenia uprawnień

autor: Ryszard Minko

22.04.2021, 08:45, akt. 09:04

Jako wójt działałem w granicach prawa, a stawiane mi zarzuty są jedynie subiektywną oceną prokuratora, tak Marek Nazarko, dziś burmistrz, a wcześniej wójt Michalowa odnosi się do prokuratorskich zarzutów, które usłyszał w związku z zakupem nieruchomości.

Marek Nazarko, fot. Joanna Szubzda
Marek Nazarko, fot. Joanna Szubzda

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2006 roku. Zdaniem białostockich śledczych są poważne wątpliwości dotyczące sposobu nabycia jednej z działek przez ówczesnego wójta gminy. Jak poinformował rzecznik prokuratury okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst, wójt gminy upoważnił podległą mu urzędnik do wydania dokumentu, w którym gmina zrzekła się prawa pierwokupu nieruchomości. W ten sposób wójt, już jako osoba prywatna mógł bez przeszkód kupić wspomnianą działkę. Takie działanie - zdaniem śledczych - było przekroczeniem uprawnień dla uzyskania własnych korzyści, za co grozi nawet 10 lat więzienia. 

Teraz do tych informacji w specjalnym oświadczeniu odniósł się obecny burmistrz Michałowa Marek Nazarko. Pisze on, że cała sprawa ma jedynie charakter proceduralny, a wszelkie działania gminy w tym temacie podejmowane były w oparciu o opinie praktyków prawa, a także uzyskał stanowisko Rady Gminy, w którym radni nie zdecydowali o skorzystaniu z prawa pierwokupu. Dodaje też, że jako Marek Nazarko wyłączył się z postępowania, "natomiast nie było żadnych podstaw do wyłączenia się organu, jakim jest Wójt Michałowa przy składaniu tego oświadczenia przez prawidłowo upoważnionego pracownika Gminy". Zaznacza też, że toczące się w prokuraturze postępowanie przygotowawcze nie dotyczy personalnie jego osoby, a organu gminy, jakim jest wójt.

Zarzuty w tej sprawie prokuratura postawiła już 8 miesięcy temu. Nadal nie wiadomo czy i kiedy do sądu trafi akt oskarżenia.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Michałowa z prokuratorskimi zarzutami

20.04.2021, 12:06

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko usłyszał prokuratorskie zarzuty za działania, kiedy był wójtem gminy.


Burmistrz Michałowa zapowiada prywatny akt oskarżenia wobec swojego poprzednika

16.03.2021, 17:15

Sprawa sięga końcówki 2018 roku, kiedy to po wygranej w wyborach na burmistrza Michałowa Marek Nazarko zlecił audyt zarządczy w urzędzie miejskim, który dotyczył kadencji poprzednika Włodzimierza Konończuka.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok